Od 1 stycznia 2021 planowane są zmiany Warunków Technicznych budowy domów

Od 1 stycznia 2021 planowane są zmiany Warunków Technicznych budowy domów

Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, jako kolejna organizacja branży budowlanej, skierowała pismo do Ministerstwa Rozwoju w sprawie zaplanowanych zmian w Rozporządzeniu z 2013 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie izolacyjności cieplnej budynków, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2021. Konfederacja zdecydowanie popiera wprowadzenie kolejnego, ostatniego już etapu zmian zapisanych w Warunków Technicznych. Czytaj dalej

 

Zmiany, które zgodnie z tym rozporządzeniem, będą obowiązywały od początku 2021 roku dotyczą podwyższonych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych (U) oraz spełnienia określonych wskaźników zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną (tzw. EP).

Jest to związane z wdrażaniem w Polsce unijnego programu sukcesywnego zmniejszenia zużycia energii w budownictwie i minimalizowania strat ciepła z powodu słabo ocieplonych budynków.


Od 1 stycznia 2021 planowane są zmiany Warunków Technicznych budowy domów

 

Czytaj również: Zmiany w prawie budowlanym w 2020 roku

 

Zmiany zakomunikowane z ponad siedmioletnim wyprzedzeniem i wprowadzane etapowo (w latach 2014, 2017, 2021) pozwoliły firmom z branży budowlanej na przygotowanie się do tego procesu, płynne dostosowywanie się do wymogów, a także na uruchomienie odpowiednich inwestycji.

 

- Jednym z pozytywnych, ale też bardzo kosztownych konsekwencji tego programu było przeprowadzenie na niespotykaną dotąd skalę prac badawczo-rozwojowych dotyczących parametrów cieplnych materiałów izolacyjnych, w wyniku których stosowane obecnie wyroby izolacyjne dużo lepiej niż kilka lat temu spełniają swoją rolę we współcześnie projektowanych i wznoszonych budynkach. Efektywniejsze wyroby izolacyjne o niższym współczynniku lambda pozwalają już dziś na spełnienie przyszłych wymagań pomimo, że ich grubość nie wzrosła proporcjonalnie do obniżonych wartości współczynników przenikania ciepła (U)” – stwierdził Krzysztof Baranowski, prezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

 

Członkowie Konfederacji, w skład której wchodzi 10 stowarzyszeń budowlanych, podkreślają, że jednym z elementów niezbędnych do dalszego rozwoju branży jest stabilność przepisów.

 

- Dowiadujemy się z mediów, że niektórzy uczestnicy rynku budowlanego postulują nie wprowadzanie kolejnego etapu zmian Warunków Technicznych. Jednak te zmiany znane były od wielu lat, można było się na nie przygotować, co uczyniła znakomita większość branży. Bardzo istotne jest stabilne otoczenie prawne, ponieważ pozwala firmom planować działania i inwestować w bezpieczny sposób. Wdrażanie nowych przepisów prawa musi następować z odpowiednim wyprzedzeniem – powiedział Krzysztof Baranowski.

 

Czytaj również: Jakie produkty muszą posiadać Deklarację Właściwości Użytkowych i w jakim celu się ją wydaje?


Od początku 2021 roku nowe budynki mieszkalne muszą być skuteczniej ocieplone, a także będzie konieczne  stosowania w nich urządzeń korzystających z energii odnawialnej. To rozwiązanie jest korzystne dla użytkowników, ponieważ lepsza izolacja domów to mniej energii potrzebnej do ich ogrzewania czy chłodzenia. Skuteczna izolacja budynków to także poprawa jakości powietrza, obniżenie emisji CO2, a także realizacja przez nasz kraj europejskich zobowiązań w zakresie efektywności energetycznej. Nie należy obawiać się wzrostu kosztów budownictwa z powodu podwyższenia wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, gdyż udział izolacji w całej inwestycji stanowi znikomą część.


Źródło: PSG / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >