Prawo budowlane - porady prawne – lista artykułów

W jakiej sytuacji można starać się o odszkodowanie za źle wykonane prace budowlane?

Dochodzenie odszkodowania od firmy budowlanej w przypadku wykrycia wady budowlanej jest ograniczone odpowiednimi przepisami. Właściciel danej nieruchomości może m.in. dochodzić odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy na roboty budowlane. Eksperci wskazują, że w niektórych sytuacjach można liczyć na dłuższy termin dochodzenia roszczeń tego rodzaju.

Co mówią przepisy prawa budowlanego na temat balustrad szklanych w budownictwie

Balustrady szklane to jeden z wyrobów budowlanych, dla których producenci nie muszą jeszcze sporządzać Deklaracji Właściwości Użytkowych. Oznacza to, że nie ma obowiązku, by zostały one dopuszczone na podstawie rozporządzenia CPR. Sytuacja ta zmieni się jednak w czerwcu 2019 roku. Wówczas minie okres przejściowy i szklane balustrady, tak jak inne wyroby budowlane, będą musiały przejść standardową procedurę dopuszczenia do obrotu. Warto jednak pamiętać, że mimo to funkcjonują jeszcze inne przepisy, które odnoszą się do tego rodzaju konstrukcji szklanych.

W jakiej sytuacji właściciel działki ma obowiązek udostępnić przejazd sąsiadowi?

Zdarza się, że zakupiona przez inwestora działka nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Mowa tu zarówno o całkowitym braku możliwości dojazdu, jak i utrudnionym i czasochłonnym do niej dotarciu. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest ustalenie z właścicielem sąsiedniej nieruchomości warunków korzystania z jego działki, w celu przedostania się do drogi publicznej. U notariusza sporządzana jest odpowiednia umowa, a sąsiedzi ustalają ewentualne wynagrodzenie z tego tytułu. Problemy pojawiają się, gdy właściciele sąsiadujących nieruchomości nie mogą dojść do porozumienia. Czy właściciel budynków z dojazdem do drogi publicznej może uniemożliwić przejazd z sąsiedniej działki?

Na jakie problemy prawne może być narażona inwestycja budowlana?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2017 r. wydano 194 775 pozwoleń na budowę dla 224 154 obiektów budowlanych - to o 3.9 proc. więcej niż w roku 2016, więcej było także obiektów oddanych do użytkowania. W Polsce nie brakuje inwestorów, którzy chętnie podejmują się realizacji tego typu projektów, jednak planując inwestycje budowlane należy pamiętać, że zazwyczaj są to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia. Problemy mogą pojawić się niezależnie od etapu ich realizacji - już na początku, podczas procesu ubiegania się o wszelkie pozwolenia, ale także w trakcie samej budowy czy przy odbiorze budynku. Poniżej przykłady tylko niektórych problemów, jakie może napotkać inwestor.

Jakie są procedury prawne w przypadku znalezienia ludzkich szczątków na placu budowy?

Odkrycia archeologiczne w trakcie prowadzenia prac budowlanych są częstym powodem opóźnień inwestycji, a niekiedy mogą nawet uniemożliwić ukończenie ich realizacji. Tak może się stać m.in. w Krakowie, gdzie podczas prac związanych z budową hotelu i apartamentowca odkryto ruiny średniowiecznego kościoła, klasztoru i szpitala, a także cmentarzysko, datowane na XIV wiek z ponad 1600 ludzkich szkieletów.

Czy deweloper ma prawo udostępniać mieszkania bez miejsc parkingowych?

Każdego dnia na osiedlach dużych miast toczy się walka o to, gdzie zaparkować samochód. Miejsca parkingowe nie powstają bowiem w tak ekspresowym tempie, w jakim przybywa pojazdów na polskich drogach. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2017 r. zarejestrowano blisko pół miliona nowych samochodów osobowych, to o 16,9 proc. więcej niż w 2016 r. Najgorzej sytuacja wygląda w centrach miast, gdzie nie sposób stworzyć dodatkowe miejsc postojowe oraz pod wielopiętrowymi blokami, w których znajduje się nawet kilkaset mieszkań, na które zwykle przypada co najmniej jeden samochód.

Czym jest solidarna odpowiedzialność w biznesie branży budowlanej?

Branża budowlana jest jedną z tych, które najczęściej mają problemy z płynnością finansową oraz z terminowym regulowaniem należności. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, m.in. zmiennymi cenami materiałów budowlanych, problemami z opóźnieniami i odbiorem robót czy roszczeniami z tytułu rękojmi. Zdarza się, że z powodu braku płynności finansowej wykonawców, wydłuża się także czas oczekiwania na wynagrodzenie przez podwykonawców. W trudnej sytuacji znajduje się wtedy inwestor, który może zostać wezwany do uregulowania tej należności.

Generalny wykonawca budowlany - obowiązki i zasady współpracy

Inwestor może prowadzić budowę z udziałem generalnego wykonawcy budowlanego, z którym podpisuje umowę o roboty budowlane. To najbardziej komfortowa sytuacja dla inwestora, którzy powierza swoją inwestycję generalnemu wykonawcy.

Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy?

Praca na wysokości należy do szczególnie niebezpiecznych zajęć, których wykonywanie może zagrażać zarówno zdrowiu, jak i życiu pracowników. Aby nie doszło do upadku, który może być śmiertelny w skutkach, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, w postaci linek i szelek bezpieczeństwa oraz specjalnego sprzętu ochronnego. Na czym polega wykonywanie pracy na wysokości? Kto może się podjąć tego zajęcia oraz jakie wynikają z tego tytułu obowiązki dla pracodawcy? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Optymalizacja podatku VAT w branży budowlanej - jakie zmiany przyniesie?

Na półmetku 2017 r. jedną z najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje związane z dynamiką zmian prawa podatkowego branż jest bez wątpienia branża budowlana. Pomimo tak istotnej roli, jaką przedsiębiorcy budowlani odgrywają w gospodarce narodowej, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ustawodawca podatkowy wciąż rzuca im kłody pod nogi.


Stron: 20 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  2 3 4 5 6  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >