Przebudowa ronda na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

Przebudowa ronda na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

Rosnąca liczba pojazdów i zmieniające się potrzeby transportowe stawiają przed malowniczo położonym na Pogórzu Zachodniosudeckim Wałbrzychem nowe wyzwania infrastrukturalne. W odpowiedzi na te potrzeby, firma BERGER Bau przygotowuje się do strategicznej inwestycji – przebudowy skrzyżowania ulic Moniuszki i Sikorskiego. Ta przełomowa modernizacja nie tylko poprawi płynność ruchu, lecz także wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Czytaj dalej

 

Wałbrzych, położony na południowym zachodzie Polski w województwie dolnośląskim, nad rzeką Pełcznicą, to miasto bogate w historię i otoczone malowniczymi Górami Wałbrzyskimi. Jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego oraz głównym ośrodkiem aglomeracji wałbrzyskiej. Obszar ten jest nie tylko ważnym centrum przemysłowym, ale także atrakcyjnym miejscem dla turystów, ceniących przyrodnicze i kulturowe walory Sudetów Środkowych.

 

Przebudowa rodna na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

 

26 stycznia 2024 roku Urząd Miejski w Wałbrzychu ogłosił rozpoczęcie postępowania przetargowego mającego na celu modernizację niebezpiecznego skrzyżowania ulic Sikorskiego i Moniuszki. Przebudowa ta to nie tylko kolejny projekt infrastrukturalny, lecz także symbol nowej jakości w planowaniu i realizacji działań drogowych. W obliczu rosnącego ruchu drogowego i zmieniających się potrzeb społeczności lokalnej, inwestycja ta staje się kluczowym elementem współczesnej urbanistyki, likwidując jeden z "czarnych punktów" drogowych w mieście.

 

Po starannej selekcji, 8 marca 2024 roku na wykonawcę tej kluczowej inwestycji została wybrana firma BERGER Bau. Posiada ona bogate doświadczenie w branży budowlanej, od lat aktywnie uczestnicząc w przebudowie infrastruktury w Wałbrzychu. Portfolio firmy obejmuje szereg istotnych inwestycji, takich jak między innymi odnowa nawierzchni drogi krajowej nr 35, przebudowa ulic Wysockiego oraz Antka Kochanka w celu ułatwienia dostępu do Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia”, modernizację ulic Gagarina i Lelewela czy budowę systemu Park & Ride poprzez rozbudowę układu komunikacyjnego w obszarze Placu na Rozdrożu.

 

Przebudowa rondna na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

 

Czytaj również: W miejscowości Zimna Wódka powstaje nowa fabryka Baumit

 

18 marca podpisana została umowa ze zleceniodawcą reprezentowanym przez Dyrektora ZDKiUM. Kwota na ten cel przekroczyła 14 milionów złotych, z czego 13 555 200,00 zł zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2024. Co więcej, 21 marca w Siedzibie ITS Wałbrzych odbyła się prezentacja projektu z udziałem m. in. prezydenta Wałbrzycha, przedstawicieli ZDKiUM, wykonawcy oraz lokalnych mediów.

 

Projekt przyszłości - rondo turbinowe dla bezpiecznej komunikacji

Centralnym punktem planowanej inwestycji realizowanej przez BERGER Bau jest budowa ronda turbinowego. Przebudowa obejmie również odcinek drogi krajowej nr 35 oraz ul. Moniuszki. Całkowita długość przebudowy drogi krajowej wyniesie 225 metrów. Projekt ma na celu eliminację jednego z "czarnych punktów" drogowych w mieście. Jest on szczególnie niebezpieczny dla starszych kierowców. Samo skrzyżowanie jest bardzo istotne zarówno dla mieszkańców wałbrzyskiego osiedla Gaj, jak i dla mieszkańców gminy Mieroszów oraz Czech, którzy korzystają z niego jako miejsca włączania się do ruchu w stronę Europejki.

 

Już teraz powstała wstępna koncepcja tymczasowej organizacji ruchu na czas trwania prac, które będą prowadzone przez BERGER Bau etapami. W pierwszym z nich planowane jest zamknięcie ulic Sikorskiego oraz Moniuszki od strony centrum - z możliwością alternatywnego dojazdu ulicami Przemysłową lub 1 Maja. W tym czasie będzie można rozpocząć budowę połowy ronda. Równolegle będą prowadzone prace na ul. Moniuszki od strony osiedla Gaj, gdzie organizacja ruchu będzie polegać na połówkowym zamknięciu pasów ruchu ze sterowaniem sygnalizacją wahadłową. Prace te mają być zakończone według wstępnych analiz w 2024 roku. W drugim etapie, prace na ul. Sikorskiego zostaną przeniesione na drugą nitkę, a ruch będzie odbywał się już po wykonanej części ronda. Brakująca część ronda zostanie wybudowana w systemie "ćwiartkowym" wraz z pozostałą częścią ul. Moniuszki. Ruch w tym etapie będzie sterowany sygnalizacją świetlną, a jego realizacja jest zaplanowana na 2025 rok.

 

Całość inwestycji została zaplanowana na okres 18 miesięcy od podpisania umowy, a prace mają być zakończone w 2025 roku.

 

Wyzwania - równoległe prace infrastrukturalne

Jak wyjaśnia Grzegorz Serafin, Prokurent i Dyrektor ds. Budownictwa Drogowego w firmie BERGER Bau, jednym z wyzwań będzie zachowanie przejezdności ulic Moniuszki i Sikorskiego podczas wykonywania głębokich wykopów na potrzeby budowy kanalizacji.

 

- Dodatkowo na odcinku objętym zamówieniem wykonywane będą równolegle prace przy modernizacji sieci uzbrojenia urządzeń niezwiązanych z funkcją drogi - wymiana sieci gazowej (inwestorem tych robót będzie Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.), budowa 2 linii kablowych średniego napięcia SN wzdłuż ul. Sikorskiego i przy planowanym rondzie oraz w jego pobliżu (inwestorem tych robót będzie TAURON Dystrybucja S.A.) oraz wykonanie przyłącza kanalizacji sanitarnej do obiektu zlokalizowanego przed wiaduktem (na zlecenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji). Inwestycje te muszą być uwzględnione w naszym harmonogramie, ściśle się z sobą koordynując – wyjaśnia Grzegorz Serafin, Prokurent i Dyrektor ds. Budownictwa Drogowego w firmie BERGER Bau.

 

Przebudowa ronda na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

 

Czytaj również: Nowe Szczytniki pod Poznaniem - czy to dobra lokalizacja do zamieszkania?

 

Przebudowa skrzyżowania ulic Moniuszki i Sikorskiego to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego, ale również krok w kierunku nowoczesnej i funkcjonalnej infrastruktury dla mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Dzięki zaangażowaniu firmy BERGER Bau oraz współpracy z lokalnymi instytucjami, Wałbrzych zyska nowoczesne rondo, przy jednoczesnej eliminacji istniejących zagrożeń na drodze.

 

Przebudowa ronda na skrzyżowaniu ul. Moniuszki - Sikorskiego w Wałbrzychu

Źródło: GutPR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19202 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >