Sąd zakończył spór o wysokości podatku VAT
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy wreszcie trwający prawie dwa lata spór między organami podatkowymi a firmami zajmującymi się trwałą zabudową meblową. Siedmioosobowy skład sędziowski Naczelnego Sądu Administracyjnego 24 czerwca podzielił nasze stanowisko i zdanie Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw uznając zabudowę wnęki za modernizację. Tym samym ustanowił właściwą dla takich usług preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8 proc.
Czytaj dalej
Źródła konfliktu sięgają początków 2011 roku. Błędne i niesprawiedliwie interpretacje podatku oraz towarzyszący im chaos informacyjny skłoniły przedsiębiorstwa do wyjścia na drogę sądową. Przypomnijmy, że w wydanym w lipcu ubiegłego roku wyroku NSA zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Finansów zakwalifikowano projektowanie i montaż szafy wnękowej jako dostawę towaru, które należy opodatkować podstawową 23 proc. stawką VAT. Krzywdząca dla branży meblarskiej uchwała uruchomiła kolejną lawinę pozwów, skarg i odwołań. W tym czasie wiele spraw udało się wygrać. Jednakże wizja niezakończonego i nierozstrzygniętego sporu przerażała zwłaszcza niewielkie, rodzinne biznesy.
Czytaj również: Zadania gminy w kwestii planowania i gospodarowania przestrzeni
W tej chwili postanowienie NSA pomoże ujednolicić i usunąć rozbieżności w interpretacji dotyczącej stosowanej stawki podatku. Finał konfliktu cieszy nas o tyle bardziej, że obecna sytuacja oznacza poprawę nie tylko dla wykonawców, ale też samych klientów. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu przyczyniliśmy się do tego sukcesu. Dzięki firmie Komandor i Federacji MSP udało się otrzymać kilka niezbędnych ekspertyz, wystosować list do premiera i państwowych urzędników, zasięgnąć porad i opinii prawników oraz ekspertów finansowych.
Okazało się, że receptą na skuteczną walkę z fiskusem było połączenie sił, wytrwałość i przekonanie o własnych racjach. Współpraca Komandora z Federacją MSP zaowocowała ostatecznie sprawiedliwym wyrokiem. W końcu 20 tysięcy przedsiębiorców z branży meblarskiej nie mogło się mylić. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wspólne działanie w obronie branży meblarskiej.
Czytaj również: Przepisy dotyczące urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania
Jednak mimo korzystnego dla branży wyroku NSA, ze względu na toczący się przez dwa lata spór z wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim większość osób z tej grupy 20 tysięcy przedsiębiorców została dotkliwie poszkodowana. Wobec powyższego należy sobie uświadomić kto jest odpowiedzialny za tę sytuację. W chwili obecnej organizacje zrzeszające przedsiębiorców podejmą wszelkie działania, aby osoba winna powstałej problematycznej sytuacji poniosła zasłużoną karę.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Którym przedsiębiorcom przysługuje prawo do zwolni... Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Kancelaria Legal Marine w Gdyni to doskonały wybór, jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie podatków marynarskich. Sprawdź szczegóły ich usług na stronie h...
- Praca dla Kosztorysanta Liczba postów: 5 Grupa: Zanim wybud... W takim razie jeżeli przyszedł moment na zmianę pracy, jednak chcielibyście do tego podejść w odpowiedni sposób sprawdzając sobie różne możliwości zawodowe i te...
- wspolpraca z zarzadcami nieruchomosci Liczba postów: 33 Grupa: Wspólnoty m... Myślę, że współpraca z zarządcami nieruchomości nie jest zła. Mogą wyręczyć nas z tej niezbyt przyjemnej dla mnie funkcji, a pieniążki i tak zarabiam. Szukam wł...
- Praca na wysokości – jakie są obowiązki pracodawcy... Liczba postów: 3 Grupa: Prawo
- Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2023 roku? Liczba postów: 2 Grupa: Prawo