Stadion Narodowy – Duma polskiej infrastruktury klubowej?

Stadion Narodowy – Duma polskiej infrastruktury klubowej?

PGE Stadion Narodowy to jeden z najistotniejszych obiektów sportowych w historii polskiego sportu w XXI wieku. Monumentalny obiekt powstał na potrzebę organizacji turnieju Euro 2012, który to zaszczyt przypadł Polsce i Ukrainie. Powstały na zgliszczach dawnego Stadionu Tysiąclecia Narodowy, gości reprezentację Polski podczas najważniejszych turniejów piłkarskich. Ma jednak o wiele więcej zastosowań, o których słów kilka w poniższym tekście.

 

Kosztowna budowa polskiej twierdzy

Gdy Polsce i Ukrainie przyznano zaszczyt organizacji Mistrzostw Europy 2012, dość szybko podjęto decyzję o konieczności zbudowania nowego stadionu narodowego na tę okazję. Stadion Dziesięciolecia nie spełniał odpowiednich wymogów UEFA, a jego remont pochłonąłby mnóstwo środków i czasu. Postanowiono go zatem zburzyć i postawić w jego miejsce obiekt nowocześniejszy, godny tak prestiżowej imprezy piłkarskiej. Oficjalne rozpoczęcie budowy nastąpiło 15 maja 2008 od próbnego palowania. Była ona nie tylko kosztowna, ale przede wszystkim czasochłonna. Oficjalne otwarcie PGE Stadionu Narodowego nastąpiło 29 lutego 2012 roku, na nieco ponad trzy miesiące przed planowanym otwarciem turnieju Euro 2012.

 

Stadion Narodowy – Duma polskiej infrastruktury klubowej?

 

Czytaj również: Czy warto inwestować w nieruchomości położone w dużych pomorskich miejscowościach?

 

Pierwotnie zakładano, że koszty budowy wyniosą 1 569 370 000 zł, jednakże lawinowo one  wzrosły i stadion według informacji rządowych kosztował łącznie aż 1 976 061 375 zł. Początkowo planowano zakończenie prac na 30 czerwca 2011. Termin okazał się nierealny do zrealizowania z powodu problemów natury technicznej. Ostatecznie prace zakończono 29 listopada 2011. 28 czerwca 2012 Sejm przyjął uchwałę, na mocy której nadano stadionowi imię Kazimierza Górskiego, lecz dopiero 10 października 2021 Stadion Narodowy oficjalnie otrzymał imię legendarnego polskiego selekcjonera. Od momentu otwarcia był on areną zmagań wielu reprezentacji narodowych. Mogliście je obstawiać na stronach legalnych bukmacherów, o których dowiemy się więcej na https://zawodtyper.pl/legalny-bukmacher/.

 

Stadion mogący pomieścić naprawdę wiele

Wiele osób słysząc, ile kosztował stadion narodowy, łapało się za głowy, jednak nie zdawało sobie prawdopodobnie sprawy z faktu, że oprócz organizacji imprez sportowych musi on być na tyle funkcjonalny, by organizować także koncerty i eventy muzyczne. Ile zatem miejsc ma stadion narodowy? Położony w Warszawie wzdłuż ulicy Poniatowskiego 1 w dzielnicy Praga Południe obiekt, może pomieścić 58 500 kibiców w trakcie meczów. Liczba ta jest jeszcze większa jeśli chodzi o koncerty. Wówczas organizatorzy przewidują miejsce dla 72 900 osób.

 

Obiekt naturalnie został udostępniony do zwiedzania przez turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane w ramach kilku tras tematycznych. Mogą oni również wejść na punkt widokowy na górnej trybunie stadionu. Koszty zwiedzania zależą od wykupionego przez nas rodzaju biletu. Najdroższy typ wycieczki z przewodnikiem, o haśle “Znani i lubiani” wynosi ok. 40 zł. Stadion narodowy można zatem na co dzień zwiedzać.

 

Trudna sytuacja pandemiczna

W trakcie pandemii koronawirusa z przyczyn naturalnych na Stadionie Narodowym przez dłuższy czas nie organizowano żadnych imprez sportowych. Nie znaczy to, że obiekt stał kompletnie nieużytkowany. W październiku 2020 premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przeorganizowania części biurowo-konferencyjnej stadionu na szpital dla chorych na COVID-19. Placówka, będąca filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, nosiła nazwę Szpital Narodowy.

 

Czytaj również: Biuro do wynajęcia – co jest ważne przy jego wyborze?

 

Pandemia uwypukliła spory problem, jakim jest utrzymanie tak monumentalnego obiektu sportowego, który na co dzień nie jest areną zmagań drużyn klubowych. Z tego względu stadion narodowy, aby być wydolnym finansowo siłą rzeczy “musi” każdego roku gościć przynajmniej 120 dużych imprez i wydarzeń. Miesięczny koszt utrzymania Stadionu Narodowego szacuje się na około 1,5 mln zł.  

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17900 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 82

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >