Trwa renowacja londyńskiej Water Tower

Trwa renowacja londyńskiej Water Tower

Renowacja i rozbudowa wiktoriańskiej wieży ciśnień w londyńskiej dzielnicy Kennington (The Water Tower) to jeden z ciekawszych przykładów przystosowania zabytkowego budynku do wymogów współczesności. Dzięki prywatnym inwestorom w XIX-wiecznej wieży powstał luksusowy dom z niesamowitym 360-stopniowym widokiem na centralne dzielnice miasta. Czytaj dalej

 

Dom w wieży z widokiem na Londyn

Odrestaurowanie wpisanej do rejestru zabytków 150-letniej wieży ciśnień zwieńczonej ogromnym zbiornikiem na wodę  i przekształcenie jej w dom mieszkalny było ambitnym zadaniem. Tym trudniejszym, że właściciele zaplanowali budowę dwóch dodatkowych przybudówek: wysokiej na 6 pięter wieży połączonej z oryginalną częścią budowli przeszkleniami oraz dodatkowej przestrzeni mieszkalnej w kształcie zbliżonym do sześcianu. Dodatkowo rozmach tej inwestycji podkreśla wykorzystanie tak spektakularnych architektonicznie rozwiązań jak gigantyczne, przesuwne okna PanoramAH! wykonane na specjalne zamówienie inwestora.

 

Czytaj również: Odbędzie się renowacja zabytkowych smoków na Powiślu

 


 

Historyczna budowla

Wysoka na 99 stóp wieża ciśnień w północno-zachodnim Londynie została wybudowana w 1877 r. W swojej długiej historii budynek pełnił między innymi rolę lokalnego przytułku i szpitala. Kiedy jednak w 2008 roku wieża ciśnień została zakupiona przez jej obecnych właścicieli, była od wielu lat opuszczona i wymagała generalnego remontu. Dodatkowo pozwolenie na wykonanie tak niezwykłego projektu wymagało od inwestorów dostosowania się do wymagań konserwatora zabytków, np. odrestaurowania łuków okiennych, zachowania kamiennej klatki schodowej oraz oryginalnego wyglądu żeliwnego zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Po kilku miesiącach intensywnej pracy ekipy budowlanej (od lutego do października 2012 roku), renowacja oraz rozbudowa zostały zakończone, a przebieg remontu został udokumentowany i wyemitowany w telewizji w brytyjskim programie architektonicznym Grand Design.

 

Czytaj również: Amfiteatr w Zakopanem

 


 

Dookólna panorama

W wyniku przebudowy powstał luksusowy dom, wysoki na 9 pięter i zwieńczony efektownym pokojem na szczycie, z którego roztacza się 360-stopniowy widok na centrum Londynu. Oryginalna wieża składa się z 7 poziomów, na których zostało rozmieszczonych kilka sypialni, w tym jedna 2-poziomowa i siłownia. Dwie dodatkowe współczesne struktury, które zostały dobudowane zostały z oryginalną wieżą połączone przez szereg szklanych tuneli. W nowej, nieco niższej i skromniejszej od oryginalnej 6 kondygnacyjnej wieży znalazło się miejsce na szyb windy, pomieszczenia gospodarcze oraz komfortowe łazienki. Druga dobudówka  - sześcian u stóp wieży, nazywana przez właścicieli „kostką” – to sposób na zwiększenie funkcjonalności i komfortu mieszkańców ekstrawaganckiej posiadłości. W podstawie minimalistycznej dobudówki powstał garaż, a na dwóch kolejnych piętrach – kuchnia, jadalnia, salon. O szczególnym charakterze tej części domu zadecydowały ogromne przesuwne okna PanoramAH!, które w całości zastąpiły fasadę. Na płaskim dachu „kostki” powstał duży taras (36 m2) z widokiem na Londyn z zachodu i na wschód.

 

Czytaj również: Technologia modułowa dla użytkowników biurowców

 


 

Największe okna w Europie

Wielkoformatowe przeszklenia, które zostały wykorzystane przy tworzeniu nowego wizerunku zabytkowej wieży ciśnień, pozwoliły wpuścić do budynku maksymalną ilość światła do budynku oraz zlikwidowały tradycyjne bariery między wnętrzem a jego otoczeniem. Łącznik między starą wieżą a jej młodszą siostrą został w całości przeszklony. 28 ogromnych paneli szklanych pokryło 85m2 elewacji. Dodatkowo w dobudowanej u podstawy wieży „kostce” został zainstalowany jeden z największych w Europie zestawów drzwi przesuwnych PanoramAH! Każde z trzech przesuwnych skrzydeł o wysokości prawie 6 metrów i szerokości 2 metrów ważyło pół tony! Wysokie na dwa piętra drzwi całkowicie zastępujące fasadę bryły to w sumie 40 m2 szkła, bez dodatkowych podziałów jakie tworzą ramy okienne.

 

Czytaj również: Dwupoziomowe apartamenty w modzie

 


 

Odnowiona i rozbudowana wieża ciśnień jest obecnie jednym z najciekawszych przykładów adaptacji historycznej budowli do współczesnych wymogów i tym samym ocalenia jej przed unicestwieniem. Zastąpienie ściany ogromnymi szybami pozwoliło znaleźć pomost między historycznym budynkiem i jego współczesnymi dobudówkami. Z przesuwną szklaną fasadą niczym w domu dla lalek, eklektycznym wystrojem wnętrz, odrestaurowaną wieżą z panoramicznym widokiem – jest to jedna z najbardziej zachwycających interwencji w sprawie zagrożonej architektury.

 

Źródło: Panoramah! / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19161 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >