200. stacja ładowania została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie

200. stacja ładowania została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie

Mimo pandemii COVID-19 rynek elektromobilności w Polsce cały czas się rozwija. Odzwierciedla to między innymi ilość zarejestrowanych samochodów - w pierwszym półroczu 2020 r. ich liczba zwiększyła się o 3 275 sztuk, to jest o 65% więcej niż w porównywalnym okresie w roku 2019. Rozwija się również infrastruktura ładowania elektryków - na koniec czerwca 2020 r. liczba stacji ładowania w Polsce wyniosła 1.194, z czego 390 to stacje szybkiego ładowania. W lipcu ich wolumen wzrósł, między innymi przez oddane do użytku nowe stacje największej sieci w Europie Środkowej - firmy GreenWay. Czytaj dalej

 

GreenWay Polska oferuje swoim klientom już ponad 200 stacji ładowania. W lipcu firma zainstalowała w Polsce także dziesiąty magazyn energii znajdujący się przy stacji ładowania. 

 

Ponad 300 stacji ładowania GreenWay w Polsce i Słowacji 

GreenWay Polska jest częścią międzynarodowego holdingu działającego w Polsce i Słowacji. Łącznie w obu krajach do dyspozycji kierowców jest ponad 300 stacji ładowania: 200 w Polsce oraz 110 na Słowacji. Dwusetna ładowarka w Polsce została zainstalowana w Elektrowni Powiśle – centrum handlowym w Warszawie przy ulicy Zajęczej. W tym miejscu kierowcy mają do dyspozycji łącznie 16 stacji ładowania.  


200. stacja ładowania została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie

 

Czytaj również: Uroczyste odsłonięcie muralu – Przyszłość na Woli


- Cały czas rozbudowujemy naszą sieć, pomimo wolniejszego niż zakładane tempa rozwoju rynku samochodów komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska- Ważne jest, aby elektromobilność osiągnęła masę krytyczną, a to z kolei zależy od zasięgu sieci ładowania. Poprzez rozbudową sieci zwiększamy komfort używania elektryków. 


Maksymalna moc stacji 

Rozbudowa GreenWay Polska to nie tylko nowe ładowarki. W lipcu firma uruchomiła cztery kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania o dużej mocy, a jej łączna liczba wzrosła do dziewięciuObecnie łączna ich liczba w sieci GreenWay w Polsce wynosi dziesięć sztuk. Dodatkowo zainstalowany został jeden magazyn, który czeka na uruchomienie stacji ultraszybkiego ładowania. Każdy dysponuje pojemnością 90 kWh oraz mocą 60 kW.  


200. stacja ładowania została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie


Magazyn energii, zwany WattBoosterem, zapewnia maksymalną moc stacji, również przy ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. Pozwala to na zapewnienie krótkiego czasu ładowania nawet w sytuacji, gdy moc stacji ograniczona jest przez spółkę do 40 kW, co wynika z wysokich opłat dystrybucyjnych. Przy przyłączeniu stacji do sieci z mocą 40 kW pozwala to na ładowania samochodów elektrycznych z łączną mocą dochodzącą do 100 kW.  


Pierwszy magazyn energii w Polsce, zainstalowany był na początku 2019 roku w Galerii Metropolia w Gdańsku. Energia w tym Wattboosterze magazynowana jest w zużytych bateriach z aut elektrycznych, które w ten sposób otrzymują drugie życie. W pozostałych magazynach zainstalowano nowe baterie. Stacje ładowania wykorzystujące magazyny energii i tym samym dysponujące zwiększoną mocą ładowania działają obecnie w następujących lokalizacjach (w nawiasach podane są moce ładowarek): 


 1. Galeria Metropolia, Gdańsk (80 kW) 
 2. Port Kopytkowo przy autostradzie A1 (100 kW) 
 3. Chata Góralska, Ciechocinek (100 kW) 
 4. Porto Fino, Lućmierz (100 kW) 
 5. Stacja Paliw PosiłekKrapkowice (100 kW) 
 6. Shopin, Łódź (100 kW) 
 7. Stacja paliw BpPrzyłęk (100 kW) 
 8. Stacja Paliw GramaxMława (100 kW) 
 9. Stacje OrlenBrzeg (100 kW) 

 

W najbliższym czasie zostanie także uruchomiona ultraszybka ładowarka wyposażona w magazyn energii na stacji paliw BP Strzelcach Opolskich, gdzie maksymalna moc ładowania wyniesie aż 200 kW.  


Dodatkowo GreenWay dysponuje jeszcze trzema magazynami energii na Słowacji. Pierwszy z nich powstał w Bratysławie na początku 2018 roku. 


200. stacja ładowania została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie

 

Czytaj również: Toalety publiczne oraz wiaty przystankowe będą zabezpieczane przed wirusami i bakteriami


Magazyny energii zarówno w Polsce, jak i w Słowacji powstały dzięki wsparciu Komisji EuropejskiejProjekt, który jest wspierany przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę” przyczynia się w znacznym stopniu do dalszej rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Poza magazynami energii budowa samych stacji ładowania wspierana jest także przez EIB. 

2020-08-04
Źródło: Inn|tu / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Sposób na zdrowie Liczba postów: 86 Grupa: Trudne tema... Wiadomo, że ogólnie mówiąc - trzeba dbać o siebie. Podstawą jest tutaj racjonalne żywienie, zdrowy tryb życia i regularne badania. Dodatkowo polecam wykupić ube...
 • Fotelik samochodowy dla dziecka Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Użytkownik Gość: Alla napisał: Ja mimo niewysokiej ceny jakoś nie mogłam się zdecydować ale w końcu po oglądnięciu tego filmu http://www.ranking-foteliki.pl/pro ...
 • Gdzie z tłumaczeniem? Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Na pewno z tłumaczeniem trzeba udać się do specjalisty. Bardzo ważne jest to, aby wybrany przez Ciebie tłumacz, bądź biuro zajęli się tym z dużym zaangażowaniem...
 • Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 111 Grupa: Trudne tema... Ja zawsze interesowałem się historią naszej wspaniałej Polski. Często też czytam różne książki historyczne. W sklepie https://capitalbook.com.pl/ zazwyczaj znaj...
 • Jaka wyprawka dla noworodka? Liczba postów: 79 Grupa: Trudne tema... Kompletując wyprawkę nie powinno zapomnieć się o zakupie niezbędnych preparatów, które mogą okazać się naprawdę przydatne. Jednym z nich jest Octenisept, który....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16262 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >