Aktywni deweloperzy

Aktywni deweloperzy

O ile deweloperzy do tej pory swoimi wynikami prezentowali stabilną i systematyczną poprawę statystyk poprzednich okresów, głównie budów rozpoczętych i pozwoleń, to w tej chwili możemy już mówić o dość mocno rozpędzającej się machinie inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego. Czytaj dalej

 

W statystykach GUS deweloperskiej ofensywy ciąg dalszy

 

Statystyki GUS, będące podsumowaniem wyników budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń – lipiec bieżącego roku, są kolejną demonstracją solidarnego optymizmu rodzimej branży deweloperskiej, która w kolejnych miesiącach konsekwentnie poszerza zakres aktywności inwestycyjnej – podsumowuje Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

 

Jeżeli ta tendencja miałaby się utrzymać w kolejnych miesiącach, to w sposób naturalny zaczną pojawiać się wątpliwości o zasadność przyjętej przez deweloperów tak agresywnej polityki inwestycyjnej – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Tym bardziej, że tego typu nastawienie trudno jest zaobserwować w konkurencyjnych formach budownictwa mieszkaniowego, a więc np. u inwestorów indywidualnych czy też w spółdzielniach mieszkaniowych.

 

W poprzednich okresach jedynym słabszym ogniwem wstępnych danych GUS była sytuacja dotycząca mieszkań oddawanych do użytkowania. Tu zarówno u deweloperów jak i inwestorów budujących na własne potrzeby mieliśmy od szeregu miesięcy do czynienia z umiarkowanym trendem spadkowym. Ogółem w okresie od stycznia do lipca br. oddano prawie 79 tys. lokali, czyli o 2,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku. W tym przypadku jednak deweloperzy po raz drugi z rzędu oddali w tym czasie więcej lokali, do lipca już o 3,2 proc. Na ogólnym spadkowym wyniku zaważył blisko 8-procentowy regres inwestorów indywidualnych. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać utrwalenia umiarkowanego trendu wzrostowego mieszkań ukończonych przez deweloperów, co z pewnością będzie miało korzystny wpływ na atrakcyjność oferty deweloperskiej.

 

Czytaj również: Ile gminy wydają na wodę i energię?

 

 

 

 

Tradycyjnie w ostatnich miesiącach dużo korzystniej wyglądają osiągnięcia inwestorów w kwestii mieszkań rozpoczętych. W tym przypadku tegoroczny siedmiomiesięczny wynik okazał się lepszy rok do roku ogółem o prawie jedną piątą. Ponownie w tej kwestii prym wiedli deweloperzy, którzy od stycznia do lipca uruchomili budowy prawie 37 tys. lokali mieszkalnych, a to oznacza progres rok do roku aż o 44 proc. Inwestorom indywidualnym także udało się poprawić wynik analogicznego okresu ubiegłego roku, jednak w dużo mniejszym zakresie niż deweloperom, bo zaledwie o nieco ponad 4 proc – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

 

Jednak najciekawiej wygląda sytuacja w kategorii mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia. W sumie w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku było ich ponad 92 tys., o blisko 16 proc więcej niż od stycznia do lipca 2013 roku. Jednak o ile inwestorzy indywidualni uzyskali prawie identyczną ilość pozwoleń rok do roku, a spółdzielcy o prawie 8 proc. mniej, to w przypadku deweloperów zanotowano w omawianych okresach ponad 45-procentowy wzrost(!). Z kolei w samym lipcu tego roku deweloperzy uzyskali ponad dwukrotnie więcej pozwoleń niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

 

Jest to najlepszym świadectwem różnicy w postrzeganiu perspektyw rozwoju koniunktury w mieszkaniówce przez przedsiębiorców budujących na sprzedaż rok temu i obecnie – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Statystyki nowych pozwoleń na budowę są bowiem głównym wskaźnikiem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Można przyjąć tezę, że ta ocena nie tylko jest wysoka, ale z miesiąca na miesiąc ulega systematycznej poprawie. Czy słusznie? Zapewne czas pokaże.

 

Czytaj również: Ile zajmuje dojazd do centrum Warszawy?

 

 

W sumie ostatnio opublikowane wstępne dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w siedmiu zakończonych miesiącach bieżącego roku niczym nie zaskoczyły. Przyniosły jedynie potwierdzenie utrwalania się zaobserwowanych w poprzednich miesiącach trendów, czyli dalszej ekspansji inwestycyjnej deweloperów przy zachowawczej polityce inwestycyjnej wciąż dominujących na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych inwestorów indywidualnych.

 

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że obecną sytuację gospodarczą zarówno krajową jak i w skali unijnej trudno jest zaliczyć do kategorii normalnego, postępującego w tradycyjny sposób koniunkturalnego ożywienia. Konflikt zbrojny na Ukrainie wraz z wciąż utrwalającym się ryzykiem geopolitycznym, a co za tym idzie wysokie prawdopodobieństwo hamowania rodzimego wzrostu gospodarczego wskutek sankcji gospodarczych, musi w mniejszym lub większym stopniu, prędzej czy później odbić się na sytuacji w mieszkaniówce. Deweloperzy prześcigając się obecnie w rozpoczynaniu nowych inwestycji i zapowiadając wprowadzenie do sprzedaży tysięcy lokali tylko w najbliższych miesiącach, są absolutnie przekonani i całkowicie jednomyślni co do doskonałych perspektyw koniunktury krajowego rynku nieruchomości, a także rosnącego z miesiąca na miesiąc potencjału popytowego rynku. Niestety obecne, a także prognozowane na najbliższe miesiące i kwartały realia gospodarcze, nie potwierdzają w pełni zasadności aż tak dużego optymizmu.

 

Autor: Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl

 

2014-08-20
Źródło: rynek pierwotny / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...
  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 115 Grupa: Trudne tema... Na pewno teraz juz jest coś w necie;)
  • Reklama firmy Liczba postów: 344 Grupa: Trudne tema... Jeśli prowadzimy marketing internetowy i mamy swój profil w mediach społecznościowych to koniecznie trzeba wiedzieć jak prawidłowo używać hasztagi, ponieważ dzi...
  • Rolnictwo Liczba postów: 251 Grupa: Trudne tema... Wiadomo, że rolnictwo z każdym rokiem się rozwija i widać to na różnych gospodarstwach. Rolnicy inwestują w zaawansowane maszyny, nowoczesne urządzenia i to pom...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17341 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 392

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >