Będą dopłaty do modernizacji bloków

Będą dopłaty do modernizacji bloków

Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, Polacy uczą się pozyskiwać i wykorzystywać fundusze unijne. Dzięki dotacjom możliwe są duże inwestycje w infrastrukturę. Czytaj dalej

 

Ale o pieniądze może powalczyć nawet niewielka spółdzielnia mieszkaniowa. Niestety, nie wszystkie wspólnoty wiedzą, że dotacje należą się także im.  Spółdzielnie mieszkaniowe, zarządzające dużymi osiedlami z wielkiej płyty, często zmagają się z problemami finansowymi. Starsze budynki wymagają remontu elewacji, wymiany okien czy drzwi. Coraz częściej kapitalnego remontu potrzebują także windy, a koszt ich wymiany znacznie przewyższa standardowe prace modernizacyjne. Jeżeli więc w budynku zawiedzie winda, spółdzielnie najczęściej decydują się na jej renowację, a nie wymianę.

 

Czytaj również: W Katowicach otworzono nowoczesny dworzec PKP

 

Jak mówi Grzegorz Cabaj, dyrektor pionu modernizacji w Schindlerze, w Polsce nie ma specjalnych programów wspierających modernizację przestarzałych wind. - Z tego powodu właściciele nieruchomości nie mogą liczyć na sprofilowane kredyty bądź dopłaty, mimo że wymiana windy jest inwestycją w energooszczędność, na którą tak stawia Europa - dodaje. Jednak skąpa oferta pomocy wcale nie musi ograniczać zarządów. Pieniądze na wymianę dźwigów można zdobyć z programów rozwoju regionalnego. W ich wykorzystaniu przoduje Warmia. 

 

Taką drogą poszła właśnie olsztyńska spółdzielnia mieszkaniowa „Pojezierze”. Jej zarząd nie chciał w nieskończoność czekać na wolne środki w budżecie. Postanowiono zdobyć je z regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Od uzyskania dotacji dzieliła ich procedura pięciu kroków. Pieniądze zostały przyznane i dziś spółdzielnia wymieniła już 51 z 87 dźwigów osobowych. Zamontowano nowe, energooszczędne dźwigi marki Schindler. - 70 procent naszych dźwigów wymagało szybkiej modernizacji, dlatego pieniądze na ich wymianę postanowiliśmy zdobyć ze środków unijnych. W końcu już wcześniej otrzymywaliśmy unijne dotacje i jesteśmy regionalnym liderem w ich pozyskiwaniu - wyjaśnia prezes „Pojezierza”, Wiesław Barański. 

 

Czytaj również: B&B Warszawa-Okęcie

 

Uzyskanie pieniędzy nie było jednak takie proste. -  O dziwo, największe problemy spotkały nas na poziomie samorządowym. Trzeba było przekonać urzędników, że „Pojezierze” rzeczywiście potrzebuje unijnej pomocy. Na szczęście nasze argumenty trafiły na podatny grunt i mogliśmy starać się o przyznanie dotacji. Jak widać z powodzeniem – opowiada prezes spółdzielni.

 

 

Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury, z którego skorzystała spółdzielnia, dotuje regionalnych inwestorów w termoizolacjach elewacji bloków z wielkiej płyty, odnawianiu klatek schodowych czy właśnie przy wymianach dźwigów osobowych. Program wspiera także rozwój osiedlowych świetlic spółdzielczych, a tym samym przywraca życie w popeerelowskich osiedlach. 

 

Profil programu idealnie pasuje do potrzeb polskich wspólnot i spółdzielni, a w dodatku inwestorzy mogą uzyskać wsparcie administracji samorządowej. Aby uzyskać dotację na prace remontowe, wystarczy znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego bądź innych jednostek administracyjnych informacje o aktualnie działających programach. Następnie spółdzielnia wybiera program, z którego środki chce uzyskać i przygotowuje wniosek konkursowy.

 

Czytaj również: Polskie zamki zaadaptowane na ekskluzywne hotele

 

Wypełnienie dokumentacji, stworzenie biznesplanu czy studium wykonalności może czasem wymagać pomocy specjalisty, na którą, oczywiście, spółdzielnie mogą liczyć. Gotowy wniosek należy umieścić w generatorze wniosków na stronie projektu, a następnie śledzić jego ocenę. Pomocą w przygotowaniu wniosków służą także producenci wind. Dla przykładu Schindler Polska dysponuje przeszkolonym zespołem, który merytorycznie wspiera proces wypełniania formalności.

 

Sam udział w konkursie na unijną dotację nie gwarantuje pomyślnego rozpatrzenia wniosku, ale zwiększa możliwości spółdzielni na szybką i kompleksową modernizację. Przykład olsztyńskiego „Pojezierza” pokazuje, że pieniądze na modernizację są - trzeba jedynie chcieć po nie sięgnąć. 

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 279

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >