Brak płynności finansowej  - ogłoszenie upadłości firmy, kiedy jest konieczne

Brak płynności finansowej - ogłoszenie upadłości firmy, kiedy jest konieczne

Tylko w maju 2019 roku upadłość ogłosiły 44 firmy – wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego zebranych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Decyzja ta pociąga za sobą szereg konsekwencji – utratę kontroli nad organizacją, kontrahentów, a także spadek wartości przedsiębiorstwa. Często firmy zastanawiają się, kiedy należy ogłosić upadłość. O to jak rozpoznać właściwy moment, w którym zachodzą podstawy do jej ogłoszenia zapytaliśmy eksperta. Czytaj dalej


 

Upadłość firmy ogłasza się wówczas, gdy określony podmiot jest niewypłacalny, czyli gdy zachodzi jedna z dwóch sytuacji:

  • firma utraciła odpowiednią płynność finansową;

  • zobowiązania organizacji są wyższe niż wartość jej majątku i stan taki utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.

 

Podstawy ogłoszenia upadłości regulowane są przez art. 10, art. 11 i art. 12a Prawa Upadłościowego.

Ustalenie, czy firma utraciła zdolność wykonywania swoich zobowiązań wymaga porównania stanu środków finansowych, którymi dysponuje oraz tych, które stają się wymagalne na określony moment. W praktyce każdy zarząd firmy wie o tym, że znajduje się w strefie oznaczającej ryzyko niewypłacalności. Problematyczne w konkretnym przypadku może być jednak ustalenie, czy firma utraciła już zdolność finansową wskazuje mec. Piotr Staroń, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. 

 

Czytaj również: Pracownicy delegowani a Europejski Urząd ds. Pracy


Płynność finansowa – a także ocena czy nastąpiła utrata płynności – może być uzależniona od szeregu bieżących zdarzeń gospodarczych. Są to m.in. uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej umorzenia lub odroczenia płatności kluczowego zobowiązania podatkowego lub zobowiązania z tytułu pożyczki czy kredytu bankowego.  


Rozstrzygnięcie, czy firma znajduje się w kryzysowej sytuacji w każdym przypadku powinno być połączone z badaniem charakteru danego podmiotu. Specyfika prowadzenia rozrachunków z kontrahentami oraz zarządzania procesem usług lub sprzedaży towarów handlowych mogłaby prowadzić do wniosku, że wiele przedsiębiorstw kontynuuje działalność, pomimo że formalnie należałoby je uznać za niewypłacalne – wskazuje mec. Piotr Staroń, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.


Ogłoszenie upadłości zgłoszone zostaje za pośrednictwem wniosku złożonego w wydziale gospodarczym sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Warto podkreślić, że wniosek ten może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzycieli. 


W ocenie wszelkich informacji związanych z ogłoszeniem upadłości przedsiębiorstwa należy zaznaczyć, że zgodnie z art.11 ust. 6 Prawa Upadłościowego sąd może oddalić taki wniosek, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie podsumowuje mec. Piotr Staroń, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

 

Czytaj również: Zmniejszenie podatku dochodowego z praw własności intelektualnej. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z IP Box?


2019-07-08
Źródło: Triple PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Jeśli ktoś chce być zdrowy to na pewno powinien chodzić w maseczce . Sam taką maseczkę ochronną kupiłem w sklepie internetowym https://rodzinaeko.pl/ .
  • Jakie jest Wasze hobby? Liczba postów: 101 Grupa: Trudne tema... Ja bardzo lubię oglądać mecze piłki nożnej wraz z moim mężem. Ostatnio zainteresował nas także groundhopping. Więcej na ten temat poczytacie na stronie https://...
  • Internet Liczba postów: 23 Grupa: Trudne tema... Chyba będę musiał napisać do mojego dostawcy internetu, że prędkość nie jest nawet w połowie taka, jak w umowie ___________ https://prostezeby.c om
  • praca i co dalej Liczba postów: 94 Grupa: Trudne tema... Polecam spróbować swoich sił za granicą. Ja tak zrobiłam już cztery lata temu i nie żałuję, już teraz bym nie wróciła do pracy w Polsce. Grunt to znaleźć dobrą....
  • Obróbka CNC Liczba postów: 688 Grupa: Trudne tema... A konkretnie na jakich usług Ci zależy? Bo jeśli ma to być toczenie oraz frezowanie CNC elementów metalowych, to jak najbardziej mogę polecić usługi firmy https...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15971 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >