Budownictwo biurowe – co słychać w sektorze?

Budownictwo biurowe – co słychać w sektorze?

Sektor biurowy jako jeden z elementów budownictwa niemieszkalnego podobnie jak inne branże rynku budowlanego podlega zmianom w dynamicznej w ostatnich latach sytuacji, warto więc śledzić tendencje w tym zakresie.

Stopień zaawansowania inwestycji a także wskaźniki eksploatacji budynków już istniejących są pewnego rodzaju punktem odniesienia w stosunku do ogólnych tendencji gospodarki. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku opierając się na najświeższych dostępnych danych dokonuje cyklicznych analiz szczególnie w obszarze rynku budowlanego, nie może więc pominąć w pierwszych w tym roku opracowaniach tej ważnej części.  
Na przestrzeni ostatnich lat obserwowana jest tendencja zwiększania się kubatury budynków biurowych. I tak, gdy przeciętna wielkość obiektu biurowego w 2004 kształtowała się na poziomie 5 968 m3, to w 2008 r. średnia kubatura biurowca była już blisko dwukrotnie większa i wynosiła 9 065 m3. W 2008 r. oddano do użytku 623 budynki biurowe o łącznej kubaturze 5 647,6 tys. m3.
W stosunku do roku 2007 nastąpił 9,1% wzrost liczby oddawanych budynków biurowych (52 budynki), zaś ich wielkość zwiększyła się blisko 30% (wzrost na poziomie 1 301,9 tys. m3).

 

Warto podkreślić, że budownictwo biurowe zdecydowanie częściej lokowane jest na terenach zurbanizowanych, zarówno pod względem liczby budynków (69,3% - 432 budynki) jak i całkowitej wielkości (90,0% - 5082,4 tys. m3). Tym samym, wielkość jednego biurowca w mieście jest średnio większa o 8 806,4 m3 od budynku biurowego na obszarach niezurbanizowanych, i kształtuje się na poziomie 11 764,9 m3.

Analizując miesięczne koszty najmu m2 powierzchni biurowej klasy A w Warszawie w centralnej strefie biznesu  obserwujemy, że jest koszt rzędu 22,5 EUR (netto) według danych na koniec I półrocza 2009 roku. Czynsze w Warszawie są jednymi z najwyższych wśród krajów CEE . W krajach nadbałtyckich (Ryga, Wilno, Tallinn), w Bratysławie oraz w Budapeszcie za miesięczny najem m2 zapłacimy średnio mniej o ponad 10 EUR (netto) niż w Warszawie. Taniej jest również w stolicy Bułgarii, Czech, Rumuni oraz Niemiec.
Czynsze zbliżone do Warszawy występują w krajach skandynawskich (Oslo, Helsinki) oraz w Kijowie, stolicy Ukrainy. Natomiast już w Zurychu czy Madrycie zapłacimy średnio więcej o 4,1 EUR za m2. W Moskwie, jednym z najdroższych miast świata, czynsz jest o ponad 19  EUR większy niż w Warszawie.
Najwięcej za miesięczny wynajem m2 powierzchni biurowej klasy A w centralnej strefie biznesu zapłacimy w Londynie (47,3 EUR netto) oraz w Paryżu (45,8 EUR netto). W przypadku Londynu czynsz „w górę windują” dwie prestiżowe dzielnice City oraz West End . Zaś ceny najmu w Paryżu są mocno „wyśrubowane” w porównaniu do innych francuskich miast takich jak Nantes, Bordeaux, Tuluza, Montpellier, Lyon, gdzie średni czynsz wynosi 13,4 EUR netto/m2.

Warszawskie czynsze powierzchni biurowych na tle głównych miast Europy (stan na 30.VI.2009)

Źródło: Market Overview - Office, Mid-Year 2009, Colliers International

*/średnia ważona dla 4 dzielnic: City, Docklands, Southbank, West End.


Stawki w strefach poza ścisłym centrum bądź na przedmieściach są stosunkowo stabilne i znacznie mniej zróżnicowane niż w centrach biznesu. Średni miesięczny czynsz netto w budynkach klasy A poza centrum Warszawy to 15,5 EUR/m2. Zestawiając dane na temat kosztów najmu (netto) w analizowanych stolicach europejskich, widać że 75% czynszów znajduje się poniżej wartości 15,1 EUR/m2 za miesiąc. Jedynie dwa kraje są wyraźnie droższe od pozostałych – Moskwa oraz Paryż, których miesięczna cena najmu jest ponad 2 razy większa niż w Warszawie.

Więcej informacji o sytuacji na polskim rynku biurowców w najnowszym opracowaniu ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku – Monitoring Rynku Budowlanego styczeń 2010

 

 

Źródło: ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Tłumaczenia finansowe Liczba postów: 171 Grupa: Trudne tema... W sumie same tłumaczenia są bardzo ważne i jeśli ja je zlecam to najczęściej chodzi mi o tłumaczenia z języka francuskiego. Mogę od razu każdemu polecić świetną...
  • Pomoc drogowa Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Miałem całkiem niedawno wypadek i u mnie niestety pomoc drogowa odholowała samochód prosto do https://kupiewszystkieauta.pl/. Nie dało się naprawić auta więc sp...
  • pomoc z samochodem Liczba postów: 604 Grupa: Trudne tema... Mój samochód niestety nie nadawał się do użytku po wypadku. Oddałem go od razu do https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasac ja-warszawa/. Do otrzymanej kwoty doło...
  • Wakacje nad morzem Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukacie dobrego miejsca na wypoczynek nad morzem to polecam Hotelu Skal - https://www.skal-hotel.pl/ w Ustroniu Morskim. To ulubione nasz miejsce na waka...
  • panorama jako reklama firmy? Liczba postów: 306 Grupa: Trudne tema... Z jakiej formy reklamy korzystacie w przypadku Waszego biznesu i dlaczego? Jeżeli szukacie usług sprawdzonej firmy zajmującej się projektowanie stron i sklepów....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 295

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >