Ceny mieszkań  i kwoty kredytów zaciągane przez młodych ciągle rosną

Ceny mieszkań i kwoty kredytów zaciągane przez młodych ciągle rosną

Mieszkania w Polsce drożeją w tempie niespotykanym nigdy dotąd. W styczniu 2020 średnia cena 1m2 na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła granicę 10 000 zł. Z banku pożyczamy zwykle od 100 do 300 tys. zł, a spłatę zadłużenia rozkładamy nawet na 30 lat. Z raportów wynika, że polscy kredytobiorcy to w większości osoby po 30, a często nawet 20-kilku latkowie zatrudnieni na umowie o pracę. Czytaj dalej

 

Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a młodzi Polacy zadłużają się na dziesiątki lat.

 

Kredyty do 300 tys. zł, przy minimalnym wkładzie własnym

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, wskazują, że kredyty hipoteczne w Polsce w aż dwóch trzecich przypadków mieszczą się w przedziale od 100 do 300 tys. zł. Tylko 21% kredytobiorców decyduje się na jeszcze wyższe zadłużenie wynoszące nawet od 301 do 500 tys. zł, a zaledwie 11% wystarcza kredyt do 100 tys. zł. 


Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a młodzi Polacy zadłużają się na dziesiątki lat.


Przeznaczenie środków pochodzących z kredytu na zakup domu lub mieszkania zadeklarowało 71%. 21% potrzebowało pieniędzy na budowę domu, a 3% – na zakup działki budowlanej. 

 

30 lat spłacania rat

Wysokie ceny mieszkań oraz ograniczone możliwości finansowe Polaków sprawiają, że obecnie raty kredytów rozkładamy najczęściej na 20–30 lat (54% przypadków). Na spłatę zobowiązania szybciej, bo w czasie od 10 do 20 lat, zdecydował się co trzeci ankietowany, a 12% z nich uznało że wystarczający jest okres poniżej 10 lat.

 

Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a młodzi Polacy zadłużają się na dziesiątki lat.

 

– Kredyt to zobowiązanie, którego spłata zajmuje nam zwykle dużą część życia. Sam proces jego przyznawania oraz weryfikacji trwa nawet do kilku miesięcy. Przy tak poważnej decyzji warto przygotować się tak dobrze, jak to tylko możliwe, rozważając przy tym oferty możliwie dużej liczby banków. Zdezorientowani kredytobiorcy mogą również zasięgnąć porady specjalisty takiego jak doradca finansowyradzi Karol Grygiel z zarządu serwisu Oferteo.pl.

 

Młodzi się zadłużają

To, jak duże kwoty trzeba pożyczyć od banku oraz na jak wiele lat musi zostać rozłożona spłata, sprawia, że Polacy biorą kredyty w bardzo młodym wieku. Prawie połowę zadłużających się w ubiegłym roku stanowiły osoby po 30 ale przed 40 rokiem życia (48% badanych), a 30% zaciągnęło kredyt na nieruchomość jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia. 22% kredytobiorców to osoby starsze niż 40 lat.


 

Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a młodzi Polacy zadłużają się na dziesiątki lat.

 

Czytaj również: Raport o budowie domów jednorodzinnych w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

 

Z zapytań złożonych na portalu Oferteo.pl wynika, że najczęściej kredytów udzielano osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (84% przypadków). Rzadziej byli to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (14%), a 2% to pracujący na umowie zlecenie.


Rekordowo wysokie ceny mieszkań

Ceny mieszkań rosną nieprzerwanie od kilku lat, a w ostatnim czasie wzrost ten jest coraz szybszy. W styczniu tego roku średnia cena za 1 m2 mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła granicę 10 000 zł. Przy tak rekordowym tempie coraz większym wyzwaniem staje się odłożenie pieniędzy nie tyle na samą nieruchomość, co nawet na wkład własny do kredytu. Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a młodzi Polacy zadłużają się na dziesiątki lat.

*Dane pochodzą z raportu Expander i Rentier.io 

 

Na obecną chwilę do symbolicznego poziomu 10 000 zł zbliżają się również Gdańsk (9 231 zł) oraz Kraków (8 430 zł). Stosunkowo tanie mieszkanie, za mniej niż 5 000 zł za m2, możemy jeszcze kupić w Sosnowcu (4 049 zł za m2) lub w Częstochowie (4 977 zł za m2). 

Wzrost cen mieszkań na poziomie kilkunastu procent w skali roku obserwować możemy w całym kraju. Najszybciej rosną one jednak w Radomiu (28%), Toruniu (21%) i Katowicach (20%). Stosunkowo powoli proces ten postępuje w Krakowie (8%) i Gdyni (9%). Rosną zarówno koszty zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

 

Czytaj również: Nowe wymagania dyrektywy unijnej w sprawie budownictwa


Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 1 700 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2019 roku przez podmioty poszukujące kredytu hipotecznego.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


2020-03-02
Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • miejskie auto dla kobiety Liczba postów: 74 Grupa: Trudne tema... Największym problemem w dzisiejszych czasach jest opłacenie kosmicznego OC, które muszą płacić młodzi kierowcy. Na stronie: https://auto.wprost.pl/aktualnosci/1...
  • Czym zahamować wypadanie włosów? Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Na mnie żaden środek nie działa, włosy lecą z głowy jak spadochroniarze ___________ ferratum24.pl
  • Zdrowe zęby Liczba postów: 43 Grupa: Trudne tema... Powiem Wam, że moim odkryciem jest irygator stomatologiczny, który zakupiłam ze strony: https://www.estetic-dent-sklep.pl/pl/c/I rygatory-do-zebow/14 Różnica w k...
  • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Wiele zależy od tego co robimy w warsztacie, należy dobrać wyposażenie do naszych preferencji. Przykładowo jeśli lubimy majsterkować przy samochodzie to przyda....
  • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 622 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie fajnego salonu samochodowego to polecam https://www.hondaplaza.pl/pl/samochody.h tml

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15729 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >