Certyfikat LEED Gold dla RONDO 1

Certyfikat LEED Gold dla RONDO 1

Należący do portfolio MGPA Europe Fund II kompleks biurowy Rondo 1, jako pierwszy w Europie wieżowiec, otrzymał certyfikat ekologiczny LEED® Gold w kategorii „Budynki istniejące”. Certyfikat stanowi zwieńczenie ponad rocznego procesu wdrażania w Rondo 1 nowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego. Czytaj dalej

Rondo 1 to jeden z najnowocześniejszych biurowców w Europie Środkowo-Wschodniej, a obecnie także jeden z najbardziej „zielonych”. Jest ponadto pierwszym w Europie biurowcem z więcej niż jednym najemcą, który otrzymał LEED Gold.

 

"Certyfikat LEED Gold to osiągnięcie, które w dużej mierze zawdzięczamy najemcom Rondo 1 i ich pracownikom. W Rondo 1 mieści się ponad 70 firm i instytucji, zatrudniających łącznie 5 500 osób. Chciałbym im gorąco podziękować za zaangażowanie i udzielone wsparcie. Ich codzienna pomoc i pro-ekologiczna postawa były kluczowe dla pozytywnego ukończenia certyfikacji" – powiedział Karol Bartos, Vice President – Asset and Development Management, MGPA.

 

U.S. Green Building Council (USGBC), przeprowadzając proces certyfikacji, ocenia m.in. zużycie wody, energii, rodzaj materiałów stosowanych we wnętrzach czy efektywność systemu segregacji odpadów. Rondo 1 przystąpiło do certyfikacji w październiku 2009 roku. Od tego momentu zdołano zmniejszyć zużycie wody o 30% oraz zredukowano ilość żarówek zawierających związki rtęci. W budynku stosuje się wyłącznie środki czystości biodegradalne, a 10% energii elektrycznej zużywanej w biurowcu pochodzi ze źródeł odnawialnych (energia wiatrowa). Audyt przeprowadzony przez USGBC w lutym 2010 roku wykazał ponadto, że 61% odpadów z budynku jest segregowanych, a prawie 63% osób pracujących w Rondo 1 dociera do pracy na rowerach lub komunikacją miejską.

 

"Rondo 1 to budynek wyjątkowy, który od początku wyznaczał standardy na rynku powierzchni biurowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Certyfikat LEED potwierdza, że dbamy nie tylko o jakość oferowanej powierzchni i komfort najemców, lecz także o  środowisko naturalne" – stwierdził Karol Bartos. W procesie certyfikacji Rondo 1 uczestniczyły: Hochtief Development Poland, zarządzająca obiektem, oraz Epstein, firma architektoniczna zajmująca się także doradztwem w zakresie certyfikacji LEED.

 

 

2011-02-07
Źródło: AdvancedPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16718 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >