Czy na globalnym rynku akcji będzie lepiej?

Czy na globalnym rynku akcji będzie lepiej?

Inwestorzy uwierzyli, że pomimo zacieśniania polityki monetarnej w Państwie Środka gospodarka tego kraju ma się dobrze i będzie pośrednio wspierać wzrost globalnej ekonomii. Czytaj dalej

 

Przedstawione dziś w nocy czasu polskiego dane makro z Chin zdołały wlać trochę optymizmu na globalne rynki akcyjne. Środka gospodarka tego kraju ma się dobrze i będzie pośrednio wspierać wzrost globalnej ekonomii. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 13,3% i okazała się być wyższa niż oczekiwano (+13,1%), a inflacja za ten sam miesiąc ukształtowała się na zgodnym z prognozami poziomie 5,5%, najwyższym od prawie 3 lat. We wtorek w regionie Azji i Pacyfiku ceny walorów spółek wzrosły średnio o ok. 1% (indeks MSCI AC AP), a o godz. 9:44 na Starym Kontynencie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,64%. W tym samym czasie najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, szedł w górę o 0,49%.

 

Czytaj również: Czy biurowiec musi być wyłącznie miejscem pracy?

 

Wzrosty na parkietach ograniczała jednak niepewność związana z dalszymi losami Grecji. Dziś o godz. 16:00 spotkają się w Brukseli ministrowie finansów Eurolandu, a później dołączą do nich szefowie tych resortów z pozostałych państw UE. Rozmawiać będą oczywiście głównie o sprawie zadłużenia Hellady, a niestety pełnej zgodny co do tego jak ma wyglądać pomoc dla tego kraju jak nie było tak nie ma.

 

Czytaj również: Powstała nowa faza konstrukcjji Business Center

 

Języczkiem u wagi jest cały czas kwestia udziału/skali udziału w nowym pakiecie pomocowym inwestorów prywatnych, bez których jak nie patrzeć przedsięwzięcie to, podobnie zresztą jak to bieżące (przyznane w 2010 r. 110 mld euro) skazane jest raczej na porażkę. Atmosfery wokół sprawy Grecji dodatkowo nie poprawiała też wczorajsza decyzja agencji S&P, która to obniżyła jej rating kredytowy do poziomu „CCC” z „B”, to jest do najniższego z możliwych i ostrzegła przed groźbą bankructwa tego kraju. Po decyzji S&P Hellada ma najniższy rating kredytowy ze wszystkich krajów na świecie.

 

Czytaj również: CB RICHARD ELLIS przejmuje spółki z Europy Środkowo-Wschodniej

 

Na początku europejskiej części handlu, skala zwyżki cen akcji została też dodatkowo przycięta informacją o decyzji Banku Chin, który to postanowił o kolejnym podwyższeniu stopy rezerw obowiązkowych banków, tym razem podnosząc ją o 50 pkt. bazowych – decyzja ta wchodzi w życie z dniem 20 czerwca. Dziś po południu na rynek napłynie kolejna paczka bardzo istotnych danych makro, tym razem tych ze Stanów Zjednoczonych.

 

Czytaj również: DRUTEX podpisuje umowę na wyposażenie w okna hotelu Hilton w Nowym Jorku

 

Najważniejsze będą te o sprzedaży detalicznej za maj, a rynek spodziewa się, że spadła ona w ujęciu m/m o 0,5%, idąc w dół po raz pierwszy od 11 miesięcy. Oprócz nich zostaną przedstawione także te o cenach produkcji sprzedanej przemysłu za ten sam miesiąc oraz te o zapasach w przemyśle za kwiecień. Jeśli chodzi o dane z Polski, to we wtorek o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przedstawi dane o bilansie płatniczym za kwiecień i podaży pieniądza (M3) za maj. Wpływ tych publikacji na krajowy rynek akcji z reguły jest jednak niewielki.  

 

 

Marek Nienałtowski

Dom Kredytowy Notus

 

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

 

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

 

 

 

 

2011-06-14
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17336 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >