Czy trzeba zmienić przeznaczenie lokalu, rejestrując firmę w domu
Mieszkam w domu jednorodzinnym, którego jestem właścicielem. Chciałbym założyć firmę i jako adres działalności podać miejsce zamieszkania. Czy muszę w tym celu wystąpić o zmianę przeznaczenia części budynku z mieszkalnej na użytkową? Dodam, że planuję jednoosobową działalność gospodarczą, która sprowadzałaby się do pracy biurowej.
Samo zarejestrowanie firmy w domu nie pociąga za sobą obowiązku zmiany sposobu użytkowania lokalu.
Ze zmianą sposobu użytkowania lokalu mamy do czynienia wtedy, gdy podjęta w lokalu działalność zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń (Art. 71.1. prawa budowlanego).
Jednoosobowa działalność biurowa, którą planuję podjąć nasz czytelnik, najprawdopodobniej nie zmieni wymienionych powyżej warunków. Jego działanie będzie się zatem mieściło w ramach zwykłego użytkowania rzeczy, które wynika z prawa własności (art. 140 kodeksu cywilnego).
Warto również zapoznać się z odpowiedzią Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z 13 marca 2009 r. (DPR/INN/022/74/2009) na pytanie "Rz" w sprawie formalności budowlanych związanych z zakładaniem firmy.
Ponadto w definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego (art.3 pkt. 2 a prawa budowlanego), zawarto możliwość wydzielenia w domu lokalu użytkowego o powierzchni nie przekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku. Wydzielenie takiego lokalu nie stanowi zmiany przeznaczenia budynku z mieszkalnego na użytkowy.
czytaj więcej...
Ze zmianą sposobu użytkowania lokalu mamy do czynienia wtedy, gdy podjęta w lokalu działalność zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń (Art. 71.1. prawa budowlanego).
Jednoosobowa działalność biurowa, którą planuję podjąć nasz czytelnik, najprawdopodobniej nie zmieni wymienionych powyżej warunków. Jego działanie będzie się zatem mieściło w ramach zwykłego użytkowania rzeczy, które wynika z prawa własności (art. 140 kodeksu cywilnego).
Warto również zapoznać się z odpowiedzią Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z 13 marca 2009 r. (DPR/INN/022/74/2009) na pytanie "Rz" w sprawie formalności budowlanych związanych z zakładaniem firmy.
Ponadto w definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego (art.3 pkt. 2 a prawa budowlanego), zawarto możliwość wydzielenia w domu lokalu użytkowego o powierzchni nie przekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku. Wydzielenie takiego lokalu nie stanowi zmiany przeznaczenia budynku z mieszkalnego na użytkowy.
czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Prezent dla kobiety? Trudna sprawa Liczba postów: 233 Grupa: Trudne tema... W natłoku zadań łatwo zapomnieć, że odpoczynek nie jest luksusem, lecz ważną częścią dbania o równowagę. Czasem wystarczy kilka minut lektury, by oderwać się od...
- Agencje ochrony Liczba postów: 398 Grupa: Trudne tema... Taki wątek warto również założyć na forum bardziej tematycznym.
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 717 Grupa: Trudne tema... Utrata zęba nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ponieważ z czasem może prowadzić do przesuwania się sąsiednich zębów, zaniku kości i zaburzeń zgryzu. Dlat...
- Nowe mieszkania Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... **„Bonusy dla nowych graczy ułatwiają dobry start”** znaczy:
- Architekt remont mieszkania Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Ja kocham naturalne drewno więc uważam, że warto ale należy poczytać o impregnacji i konserwacji i pogodzić się z tym, że drewno żyje i nie będzie wyglądało ide...

