Czym jest koncepcja Smart City?

Czym jest koncepcja Smart City?

Dynamicznie postępująca urbanizacja pociąga za sobą nasilenie wielu niekorzystnych zjawisk takich jak: zanieczyszczenie, hałas, zatłoczenie. Przekładają się one na gorszą jakość życia ich mieszkańców. Ale czy w miastach naprawdę musi żyć się coraz gorzej? Remedium na te problemy ma być koncepcja Smart City.

 

W największym uproszczeniu polega ona na inwestycjach ukierunkowanych na zrównoważony wzrost gospodarczy miasta i podnoszenie jakości życia mieszkańców. Co niezwykle istotne, mają one odbywać się nie tylko przez samą rozbudowę szeroko rozumianej infrastruktury (transportowej, teleinformatycznej), ale jednym z ważniejszych celów ma być także angażowanie zamieszkujących je obywateli do pełniejszego uczestnictwa w życiu miasta.

 

Czytaj również: Poprawa warunków lokali gastronomicznych w centrach handlowych

 

Na świecie idea ta stopniowo wprowadzana jest w życie. Przodują azjatyckie i amerykańskie miasta, chociaż i na naszym kontynencie trend ten również stopniowo się upowszechnia. Komisja Europejska zachęcając do tego rodzaju inicjatyw postanowiła przeznaczyć na ten cel od tego roku fundusze w wysokości 365 mln euro. Wspierane projekty będą musiały łączyć ze sobą trzy dziedziny: energię, transport i technologie cyfrowe. Konsorcja przemysłowe zainteresowane ich realizacją powinny zawrzeć porozumienie z co najmniej dwoma miastami. Zrealizowane projekty powinny potem dać zastosować się także w innych miastach.

 

Poniżej prezentujemy przykłady kilku miast z całego świata zasługujących na miano Smart wraz z krótkim opisem wdrażanych w nich rozwiązań.

 

 

Polskie miasta pozostają daleko w tyle nie tylko za ich światowymi odpowiednikami, ale również na gruncie europejskim mają jeszcze sporo do nadrobienia. Nie oznacza to, iż wizja inteligentnych miast nie dotarła jeszcze do naszego kraju. Przeszkodą we wdrażaniu przyszłościowych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta są nie tylko fundusze, ale i umiejętności porozumienia i współpracy między różnymi instytucjami. Dlatego też realizowane w naszych miastach projekty nie mają zazwyczaj podejścia całościowego (najczęściej sprowadzają się do regulacji ruchu ulicznego), co przekłada się następnie na ich mocno ograniczony zakres oddziaływania.

2013-11-29
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Opony na lato Liczba postów: 228 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads
  • Aparthotel Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jaki aparthotel Białka Tatrzańska polecacie? Planuję majówkowy, rodzinny wyjazd i szukam miejsca w dobrej lokalizacji.
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 395 Grupa: Trudne tema... Sometimes a family car needs towing on the road. If you are living in new york then calltowing in new york service. The rapid service, quickest and nearest in t...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 331 Grupa: Trudne tema... Mi się marzy wesele w górach albo nad morzem z wielką fetą
  • odszkodowanie Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Dużo osób, które mają kredyty we frankach, decydują się na ich unieważnienie. Mnie samą to czeka, bo już nie wyrabiam ze spłatą raty. Ciekawy artykuł czytałam t...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17314 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >