Delosperma 'Fire Spinner' słonecznica - wieloletnia, zimozielona roślina

Delosperma 'Fire Spinner' słonecznica - wieloletnia, zimozielona roślina

Ten gatunek delospermy jest rozłożystą byliną, okrywową tworzącą zjawiskowy, gęsty dywan z atrakcyjnych mięsistych, ciemnozielonych liści o lancetowatym kształcie. Od późnej wiosny do jesieni roślinę gęsto pokrywają trójkolorowe kwiatki przypominające stokrotkę o szerokości 4 cm. Płatki w żywych kolorach od jasno pomarańczowego morelowego do ciemno różowego lub jasno purpurowego z żółtym środkiem są niezwykle dekoracyjne. Roślina po 2 latach osiąga wysokość od 5-10 cm i ok 45 cm szerokości. W naturalnych warunkach występuje w Republice Południowej Afryki. Jest rośliną, która nie toleruje wilgoci, ale jest wyjątkowo odporna na upały i susze.

 

Uprawa

Delosperma 'Fire Spinner' nie jest trudna w uprawie, jeśli zapewni jej się  suche, osłonięte  i słoneczne stanowisko. Wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej piaszczystej lub żwirowej.  Dobry drenaż jest roślinie niezbędny do dobrego wzrostu, ponieważ w wilgotnym podłożu będzie słabo rosła i kwitła.  Źle znosi wilgotne, zimowe warunki. W chłodniejsze zimy należy ją osłonić suchą ściółką. 

 

Delosperma 'Fire Spinner'

 

Zastosowanie

Delosperma'Fire Spinner' jest cenną, wieloletnią rośliną okrywową zwalczającą chwasty. Jej soczyste zimozielone liście zimą czasami przebarwiają się na brązowo. Bylina dobrze będzie się rozwijała w ogródkach skalnych, żwirowych, naturalistycznych, nowoczesnych oraz w pojemnikach, donicach, murkach i gazonach. Sprawdzi się też jako roślina zadarniająca i na obrzeża jako obwódka. 

 

Czytaj również: Mak wschodni (Papaver orientale) - pomarańczowy akcent na rabacie

 

Delosperma 'Fire Spinner'

 

Szkodniki i choroby

Raczej odporna na szkodniki i choroby czasami mogą jej zagrażać mszyce i wełnowce. 

 

Czytaj również: Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - idealny kwiat do ogrodów naturalistycznych

Delosperma 'Fire Spinner'

 

Jest atrakcyjna dla motyli i odporna na jelenie.

 

Delosperma 'Fire Spinner'

Delosperma 'Fire Spinner'

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16310 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >