Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' (Potentilla fruticosa) - jego żółte kwiaty pokrywają całą roślinę od wiosny do przymrozków

Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' to wieloletni krzew liściasty z rodziny różowatych o zwartym zaokrąglonym pokroju oraz wyprostowanych pędach. Dorasta od 60-90 cm wys. oraz 90-120 cm szerokości. Jego pierzaste liście złożone z 5 drobnych lancetowatych przylistków są ciemnozielone. Największą zaletą pięciorników jest ich bezproblemowa uprawa, ładny zwarty pokrój oraz długie kwitnienie od V-X ale jego pełnia przypada VI-VII. Gęsto pokrywa się 5 płatkowymi drobnymi żółtymi kwiatkami o średnicy 2-3 cm, które są rozmieszczone pojedynczo na pędach lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. W Polsce, w naturalnych warunkach nie występuje. Porasta zbocza górskie i podmokłe tereny Ameryki północnej, Azji i Europy południowej i północnej.

Co warto wiedzieć o uprawie krzaków poziomki?

Poziomka jest krzewinką owocową, która coraz chętniej hodowana jest w niewielkich warzywniakach i ogrodach wokół domu. W pełni sezonu, niewielkie krzaki poziomki owocują smacznymi, czerwonymi owocami, które wyglądem bardzo przypominają truskawkę. Podłużne owoce charakteryzują się cienką skórką w głębokim, czerwonym kolorze, która pokryta jest niewielkimi ziarenkami. Pod skórką owocu znajduje się słodki, smaczny miąższ, który uwielbiany jest przez dorosłych oraz niemal wszystkie dzieci.

Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Praktyczne porady

Truskawki kojarzą się ze słoneczną pogodą, relaksem oraz słodkim smakiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce je uprawiać samodzielnie, zazwyczaj robiąc to w ogródku przy domu lub na działce. W dodatku te owoce są bardzo łatwe w hodowli, dlatego każdy może spróbować to robić. Co warto wiedzieć o sadzeniu truskawek? Polecamy Ci nasz poradnik wyjaśniający podstawę hodowli tych słodkich i bardzo smacznych owoców.

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) - długo kwitnąca, miododajna bylina

Przetacznik kłosowy jest darniową byliną dorastającą do 10-40 cm wys. Jego wyprostowane lub wzniesione łodygi pokryte są lancetowatymi liśćmi o dł. 2-8 cm w kolorze ciemnozielonym. Kwiatostan szczytowy w kształcie iglicy o dł. 5-20 cm pokrytej gęsto drobnymi, gwieździstymi kwiatkami w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym lub białym. Ta wyjątkowa roślina kwitnie długo od wiosny do jesieni, jednak jej dekoracyjne, miododajne kwiaty nie pachną ale za to przyciągają do ogrodu zapylacze, motyle i ptaki. W naturalnych warunkach występuje na obszarach Eurazji, gdzie porasta suche wzgórza, łąki, stepy i zarośla. W Polsce jest pospolity na całym niżu.

Imperata cylindryczna - czerwona trawa 'Red Baron' (Imperata cylindrica)

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ jest byliną rozłogową. Ta wyjątkowo efektowna trawa a naturalnych warunkach występuje w obszarze śródziemnomorskim, Azji, Afryce i Australii, gdzie porasta brzegi rzek, nadmorskie wydmy i często miejsca zdegradowane. Rozprzestrzenia się przez kłącza bardzo wolno. Jej sztywne, równowąskie liście o długości ok 50 cm tworzące luźne kępy wiosną są zielone u podstawy a na wierzchołkach czerwone, w pełni lata stają się intensywnie czerwone a późnym latem i jesienią całkowicie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwiatostany w kształcie wąskich kłosów podobnych do prosa dorastają do 60 cm wys. i są pokryte białymi jedwabistymi włoskami, jednak ten gatunek rzadko u nas kwitnie. W ogrodzie wprowadzi wyrazisty czerwony akcent.

Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' - uprawa i zastosowanie

Niezwykle efektowna wysoka trawa, dorastająca do 70-90 cm wysokości i szerokości. Pochodzi z Afryki, więc jest trawą ciepłolubną, dlatego w naszym rejonie klimatycznym nie przetrwa zimy, należy ją traktować jako roślinę jednoroczną. Rozplenica słoniowa 'Vertigo' to prawdziwa ozdoba ogrodów. Ta odmiana jest szczególnie efektowna w grupowych nasadzeniach lub jako soliter na trawniku w miejscu szczególnie eksponowanym w ogrodzie. Jej sztywne liście w kolorze purpurowym do czarnego są bardzo atrakcyjne, trawa ta będzie upiększać ogród od lata do późnej jesieni.

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

Budleja Dawida jest okazałym, szybko rosnącym krzewem o walorach ozdobnych, posiadającym dekoracyjne kwiatostany, podobne do lilaka. Warto mieć ten krzew w swoim ogrodzie, ponieważ wabi on mnóstwo motyli, dlatego też nie bez powodu nazywany jest motylim krzewem.

Złotnica żółta (Asphodeline lutea) - późnowiosenna, pachnąca i jadalna bylina o żółtych kwiatkach

Złotnica żółta zwana również różdżką Jakuba lub królewską włócznią. Jest byliną pochodzącą ze środkowej i wschodniej części rejonów Morza Śródziemnego oraz zachodniej Turcji, gdzie porasta zarośla i skaliste, najczęściej wapienne zbocza. Jej szydlaste, niebieskozielone ze srebrnym połyskiem brudowane liście wyrastają na całej długości łodyg aż do nasady kwiatostanu w kształcie kłosów o dł. ok 20 cm Górne liście są krótsze, dolne tworzą rozetę przypominającą kępę trawy. Roślina dorasta do 100-150 cm wysokości. Gwiazdkowate sześciopłatkowe, jaskrawo żółte kwiaty pojawiają się z końcem wiosny V-VI wydzielając przyjemny, słodki zapach. Po przekwitnięciu powstają strąki nasion tworzące różdżkę z jasnozielonych kulek, które wysychając przebarwiają się na brązowo i nadal wyglądają atrakcyjnie.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens peruvianum) - ozdoba ogrodów i balkonów

Heliotrop peruwiański, zwany także heliotropem wonnym, tomiłkiem peruwiańskim lub słonecznicą peruwiańską należy do rodziny ogórecznikowatych. To szeroki, wyprostowany, gęsty krzew dorastający do 40-60 cm wysokości pochodzący z Ameryki Płd., gdzie występuje w Peru i Ekwadorze. W naturalnych warunkach rośnie w klimacie subtropikalnym i w takim jest wieczniezieloną byliną, w naszych warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną. Nie jest mrozoodporny znosi temperaturę do - 2 stopni C. Niezwykle urokliwe drobne, pięciokrotne kwiatki o średnicy ok 6 mm w kolorze białym, niebieskim, lawendowym lub fioletowym zebrane są w baldachogrona. Kwitną wydzielając przyjemny, słodki zapach waniliowo-wiśniowy od połowy lata do końca września. Ciemnozielone liście naprzeciwległe o długości ok 6 -10 cm są owalne lub lancetowate, szorstko owłosione i skórzaste wyraźnie żyłkowane są równie ozdobne.

Szczęślin trójdzielny (Clerodendrum Trichotomum) – niezwykle dekoracyjny krzew o pięknych kwiatach i zjawiskowych owocach

Szczęślin trójdzielny jest rzadko uprawianym w naszym kraju krzewem. Można go hodować w cieplejszych rejonach, ponieważ w zbyt chłodnych warunkach będzie obumierał. Krzew pochodzi z Azji wschodniej, gdzie mi in. występuje w Chinach, Korei, Japonii i Indiach. Piękne kwiaty, pachnące masłem orzechowym po roztarciu liście oraz zjawiskowe owoce są powodem, dla których roślina ta jest uprawiana w ogrodach. Kwiaty są efektowne, słodko pachnące lilią/jaśminem mają białe płatki w zielonym kielichu, osadzone na rozgałęzionych szypułkach w luźnych gronach. Kielich zmienia kolor z zielonego na czerwony, gdy dojrzewają jaskrawoniebieskie owoce rośliny. Okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie lata i trwa do jesieni a owoce utrzymują się na gałęziach do pierwszych przymrozków. Krzew dorasta do 3-6 m wysokości i tyle samo szerokości. Sercowate liście, rozmieszczone naprzemiennie są błyszczące i ciemnozielone.


Stron: 32 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17909 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >