Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

W tajemniczym świecie pomidorów: Od wyboru sadzonek do obfitych zbiorów w szklarni! Jak wybrać idealną sadzonkę pomidora malinowego?

Witajcie, miłośnicy ogrodnictwa! Czy kiedykolwiek marzyliście o stworzeniu własnego, zielonego azylu pełnego dojrzałych, malinowych pomidorów, które możecie cieszyć się prosto z własnej szklarni? To marzenie może stać się rzeczywistością! Jednak zanim zagłębicie się w smak tych niebiańskich owoców, pozwólcie, że podzielę się z Wami sekretami na temat wybierania najodpowiedniejszych sadzonek.

Jak utrzymać rośliny domowe przy życiu? 5 kluczowych zasad pielęgnacji roślin doniczkowych

Każda roślina potrzebuje światła, wody i wartości odżywczych w glebie. Jednak kluczem jest dobór właściwych proporcji dla konkretnego gatunku. Aby praca z roślinami była prawdziwą przyjemnością warto zainwestować w odpowiednie narzędzia.

Golteria (Gaultheria procumbens) właściwości i uprawa

Gaultheria procumbens, znana też jako golteria rozesłana lub golteria pełzająca, to niewielka, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. Ta niewysoka roślina dorastająca do 10-15 cm wys. wytwarza gęsty dywan błyszczących, ciemnozielonych owalnych liści o długości ok 4 cm, przebarwiających się na czerwono jesienią. Białe, drobne kwiatki o dzwonkowatym kształcie pojawiają się wiosną (V-VI), jednak roślina ta jest ceniona głównie za swoje dekoracyjne owoce. Przypominające jagody pojawiają się pod koniec sierpnia i utrzymują na gałązkach przez całą zimę. Mają kolor biały, różowy lub ciemno czerwony.

Epimedium pstre (Epimedium x versicolor) ‘Sulphureum’ – wspaniała roślina zadarniająca do cienistych miejsc

Epimedium pstre to należąca do rodziny berberysowatych długowieczna bylina kępkowa, która dorasta do 20-30 cm wys. i 45 cm szer. Ten gatunek pochodzący z Europy w przeciwieństwie do azjatyckich odmian epimediów jest zimozielony. Posiada atrakcyjne przez cały okres wegetacji sercowate liście o piłkowanych brzegach, które wczesną wiosną przebarwiają się na czerwono a w trakcie sezonu zmieniają barwę na seledynowo-czerwoną. Delikatne żółte czteropłatkowe kwiaty w kształcie gwiazdek z ostrogą pojawiają się na przełomie IV-V, zebrane w grona na prostej łodydze unoszą się nad powierzchnią liści. Jest to niezawodna roślina okrywowa do cienistych i półcienistych miejsc, która z czasem rozprzestrzeniając się tworzy gęsty zwarty dywan ozdobnych liści tłumiąc przy tym chwasty.

Wybieramy rośliny i kwiaty cieniolubne, i te które lubią słońce do ogrodu i na balkon

W końcu nadeszła wiosna, a wraz z nią otworzyliśmy okna i drzwi do ogrodów, tarasów i balkonów. Kto z nas nie marzy o tym, aby móc cieszyć się w końcu pięknym widokiem i obcowaniem z przyrodą. Podpowiemy wam jakie rośliny i kwiaty lubią miejsca słoneczne, a jakie zacienione. Co hodować w doniczkach, a co na rabatach? Udowodnimy, że piękny ogród to nie tylko ten słoneczny, a balkon wcale nie musi być duży!

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra 'Aureola')

Bardzo rzadko spotykana trawa rodem z Japonii. Dorasta maksymalnie do 40cm wysokości i tyle samo szerokości, tworząc malownicze kępy pięknie układających się szerokich liści. Liście zielone z żółtymi pasami bardzo podobne kształtem i układem do liści bambusa. W dużym słońcu przebarwiają się na purpurowo. Jesienią pojawiają się czerwonobrązowe kwiatostany.

Dlaczego trawa 'Pony Tails' to odpowiedni wybór do ogrodu?

Stipa tenuissima ponytails (Ostnica wąskolistna), inaczej zwana trawą Pony Tails to gatunek trawy ozdobnej, którą często uprawia się w ogrodach ze względu na jej liczne zalety. Co możemy do nich zaliczyć?

Cornus Kousa Hance „Baśka” – wyjątkowo dekoracyjna odmiana derenia

Dereń Kousa polskiej odmiany „Baśka” należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Jest krzewem lub małym drzewkiem dorastającym do 4-6 m wys. i 3-4 m szer. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest rozłożysty, nieregularny pokrój i efektowne, zielone liście z białą obwódką. Roślina dekoracyjna przez cały okres wegetacji będzie niezawodna w każdym małym i dużym ogrodzie. Kwitnie w maju białymi kwiatami a jadalne niezbyt smaczne owoce przypominające maliny pojawiają się na przełomie lata i jesieni. Jesienią przebarwia się na różowo.

Jak uprawiać truskawki w pojemnikach, na balkonie

Aby cieszyć się własnymi truskawkami, wcale nie potrzeba grządki w ogrodzie. Wystarczy słoneczny balkon lub taras, duża donica, odpowiednia ziemia i sadzonki oraz narzędzia, które ułatwią pielęgnację truskawek. Wiosna to dobry czas, by rozpocząć uprawę tych krzewinek.

Leśne populacje jerzyków do przetrwania potrzebują starych drzewostanów

Jerzyki to ptaki kojarzące się głównie z centrami wielkich miast. Pierwotnie zasiedlały jednak stare lasy. Reliktowe populacje leśne w Polsce nadal występują, lecz są słabo poznane. Naukowcy podkreślają, że dla ochrony reliktowych populacji jerzyków potrzebne jest zachowanie starodrzewów.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19203 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >