
Epimedium pstre (Epimedium x versicolor) ‘Sulphureum’ – wspaniała roślina zadarniająca do cienistych miejsc
Epimedium pstre to należąca do rodziny berberysowatych długowieczna bylina kępkowa, która dorasta do 20-30 cm wys. i 45 cm szer. Ten gatunek pochodzący z Europy w przeciwieństwie do azjatyckich odmian epimediów jest zimozielony. Posiada atrakcyjne przez cały okres wegetacji sercowate liście o piłkowanych brzegach, które wczesną wiosną przebarwiają się na czerwono a w trakcie sezonu zmieniają barwę na seledynowo-czerwoną. Delikatne żółte czteropłatkowe kwiaty w kształcie gwiazdek z ostrogą pojawiają się na przełomie IV-V, zebrane w grona na prostej łodydze unoszą się nad powierzchnią liści. Jest to niezawodna roślina okrywowa do cienistych i półcienistych miejsc, która z czasem rozprzestrzeniając się tworzy gęsty zwarty dywan ozdobnych liści tłumiąc przy tym chwasty.
Czytaj dalej
Uprawa i pielęgnacja
Epimedium jest łatwą i bezproblemową rośliną w uprawie. Preferuje gleby próchnicze, dobrze przepuszczalne, lekko kwaśne i wilgotne. Stanowiska cieniste do pólcienistego. Młode sadzonki zanim się dobrze ukorzenią potrzebują podlewania w okresach słabych opadów, kiedy się już dobrze zadomowią, zniosą okresowe susze.
Czytaj również: Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense) - uprawa i pielęgnacja
Ten gatunek Epimedium jest w pełni mrozoodporny i półzimozielony, więc może stracić część liści, jeśli zima będzie wyjątkowo mroźna. Wczesną wiosną pojawia się nowy świeży przyrost, dlatego stare i uszkodzone liście należy usunąć zanim pojawią się kwiaty. Dobrze roślinie zrobi, jeśli obsypiemy jej koronę grubą ściółką kompostu.
Z czym sadzić Epimedium?
Dwukolorowe liście Epimedium pstrego będą się dobrze komponowały i rosły z roślinami cieniolubnymi jak on. Jeśli dodatkowo wybierzemy gatunki o jednobarwnych liściach w kompozycji nie zrobi się chaos. Mogą to być np. paprocie (narecznica, pióropusznik strusi, języcznik), hosty, kopytnik, trawy, które lubią półcieniste miejsca (np. hakonechloa smukła) oraz cieniolubne kwiaty takie jak: bergenie, ciemierniki, żonkile, konwalie, czosnek niedźwiedzi, dąbrówka rozłogowa, bodziszki.
Aby rozmnożyć epimedium należy podzielić duże kępy jesienią lub zaraz po kwitnieniu i wsadzić w nowe miejsce.
Zastosowanie
Epimedium pstre tworzy gęsty, zwarty dywan kolorowych liści, dzięki czemu jest doskonałą rośliną zadarniającą, do cienistych miejsc. Idealne do ogrodów naturalistycznych, leśnych, na skalniaki i na obwódki rabat. Można też epimedium sadzić w donicach i pojemnikach. W architekturze miejskiej sprawdzi się również na skwerach i w parkach. Starsze okazy dobrze znoszą suche podłoże, więc mogą zadarnić podszycie krzewów i drzew, miejsca gdzie większość roślin ma problem z prawidłowym wzrostem.
Czytaj również: Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' (Potentilla fruticosa) - jego żółte kwiaty pokrywają całą roślinę od wiosny do przymrozków
Szkodniki i choroby
Nie ma problemu ze szkodnikami i chorobami. Nie lubią tej rośliny również ślimaki, zające i sarny.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak urządzić balkon? Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Prezentacje nawierzchni ogrodowych Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Deski kompozytowe w nowych odsłonach Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Fantazyjne kostki brukowe Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pie... Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...