Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' (Potentilla fruticosa) - jego żółte kwiaty pokrywają całą roślinę od wiosny do przymrozków

Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' (Potentilla fruticosa) - jego żółte kwiaty pokrywają całą roślinę od wiosny do przymrozków

Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' to wieloletni krzew liściasty z rodziny różowatych o zwartym zaokrąglonym pokroju oraz wyprostowanych pędach. Dorasta od 60-90 cm wys. oraz 90-120 cm szerokości. Jego pierzaste liście złożone z 5 drobnych lancetowatych przylistków są ciemnozielone. Największą zaletą pięciorników jest ich bezproblemowa uprawa, ładny zwarty pokrój oraz długie kwitnienie od V-X ale jego pełnia przypada VI-VII. Gęsto pokrywa się 5 płatkowymi drobnymi żółtymi kwiatkami o średnicy 2-3 cm, które są rozmieszczone pojedynczo na pędach lub po kilka na szczytach ulistnionych pędów. W Polsce, w naturalnych warunkach nie występuje. Porasta zbocza górskie i podmokłe tereny Ameryki północnej, Azji i Europy południowej i północnej.

 

Uprawa

Warto uprawiać pięciornik krzewiasty, ponieważ jest rośliną mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na suszę, mróz.

Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Jednak kwiaty szybciej przekwitają w pełnym słońcu a dłużej się utrzymują i obficiej kwitną w glebie wilgotnej i lekkim półcieniu.  Dobrze rośnie na lekkich przepuszczalnych glebach i gliniasto piaszczystych. Nie toleruje gleby ciężkiej wilgotnej.

 

Pięciornik krzewiasty 'Goldstar’ Potentilla Fruticosa

 

Rozmnaża się z sadzonek lub nasion, które wysiewa się jesienią.  Sadzonki sadzimy w odstępach 80-100 cm.

Jest w odporny na szkodniki i choroby oraz na sarny i jelenie. 

 

Czytaj również: Jukka karolińska (Yucca filamentosa) odmiana ‘Bright Edge’ o dekoracyjnych liściach i pachnących kwiatach

 

Pięciornik krzewiasty 'Goldstar’ Potentilla Fruticosa

 

Pielęgnacja

Właściwie roślina jest bezobsługowa, jednak aby obficie kwitła niezbędne jest przycinanie przekwitłych kwiatostanów. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, przy ładnej pogodzie, kiedy nie ma deszczu. Przycinamy roślinę o 1/3 wysokości, oraz wszystkie pokładające się na ziemi pędy, ponieważ szybko się ukorzenią. Nowe pędy wybijają u podstawy krzewu.

Po kilku latach  pięciornik może przybrać nieciekawy kształt, dlatego dobrze jest roślinę prześwietlić i odmłodzić przycinając wszystkie stare, zdrewniałe pędy.

Wiosną wskazane jest obłożenie rośliny wokół kompostem lub nawozem naturalnym.  Natomiast ściółkowanie (korą, zrębkami) ograniczy parowanie wody i wzrost chwastów wokół rośliny.

Nie wymaga podlewania, ten gatunek przetrwa susze,  jednak podczas przedłużającego się okresu  suszy i upałów podlanie przedłuży jej kwitnienie.

 

Czytaj również: Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) zwana też szałwią rosyjską

 

Pięciornik krzewiasty 'Goldstar’ Potentilla Fruticosa

 

Zastosowanie

Ma wiele zastosowań szczególnie polecany na rabaty, do ogrodów przydomowych formalnych, naturalistycznych, leśnych i żwirowych oraz do obsadzeni przy oczkach wodnych.

Najładniej pięciorniki prezentują się w dużych grupach np. jako niski  żywopłot formowany lub naturalistyczny albo roślina okrywowa na skarpy lub wzniesienia.

W połączeniu z bylinami i krzewami można go sadzić jako obwódki na przodzie wyższych drzew lub krzewów lub jako soliter.

Również w pojemnikach i donicach będzie dobrze rósł.

Jest idealną rośliną do nasadzeń miejskich np. na rondach, skwerach, parkach i dziedzińcach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczone powietrze i smog.

 

 

Pięciornik krzewiasty 'Goldstar’ Potentilla Fruticosa

 

W Chinach z kwiatów i młodych listków pięciornika robi się herbatę. 

 

Pięciornik krzewiasty 'Goldstar’ Potentilla Fruticosa

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18073 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 841

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >