Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) zwana też szałwią rosyjską

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) zwana też szałwią rosyjską

Ten aromatyczny półkrzew należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Perowskia łobodolistna to bylina o wydłużonych, szarozielonych liściach o długości ok 6 cm i kwadratowych w przekroju srebrzystoszarych łodygach, dorasta do 80 - 120 cm wys. i ok 100 cm szerokości. Ta roślina jest atrakcyjna przez cały sezon i jest zimotrwała. Szczególnie pięknie wygląda, kiedy gęsto pokrywają ją lawndowoniebieskie, drobne, rurkowate kwiaty, zebrane w smukłe kwiatostany, które rozwijają się późnym latem VII- IX. Liście po roztarciu wydzielają przyjemny zapach podobny do szałwii. Czytaj dalej

 

Ten gatunek  został nazwany przez rosyjskiego przyrodnika i botanika Grigoria Silicha Karelina około 1840 roku na cześć B. A. Perowskiego, turkiestańskiego gubernatora rosyjskiej prowincji Orenburg. Jednak roślina nie pochodzi z Rosji tylko z  Azji Środkowej gdzie występuje w Afganistanie, Pakistanie i Tybecie na wysokości ok 2000 m npm. Nie jest też szałwią, odniesienie do szałwii pochodzi prawdopodobnie od charakterystycznego aromatu szałwii, który wydzielają zmiażdżone liście. Szałwia rosyjska jest uprawiana od połowy XIX wieku.

 

 Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)zwana też szałwią rosyjskąPszczoły są częstym gościem na kwiatach szałwii rosyjskiej

 

Uprawa:

Perowskia łobodolistna preferuje  w pełni nasłonecznione stanowiska oraz piaszczyste, dobrze przepuszczalne gleby. Małe rośliny mogą powoli się przyjmować. W pierwszym sezonie wegetacyjnym należy je regularnie podlewać, aby wytworzyły głęboki, rozległy system korzeniowy. Po rozrośnięciu się rośliny bardzo dobrze znoszą suszę ale nie znoszą cienia. Toleruje lekki pólcień ale w takiej sytuacji roslina słabiej kwitnie i ma rzadszy pokrój. 

 

Szałwia rosyjska jest łatwa w uprawie, nie ma problemów z chorobami i insektami. Rośliny mają tendencję do wyginania się, zwłaszcza gdy są młode. Dlatego można ja posadzić w pobliżu innych roślin, które będą  ją wspierać , ale również można zostawić ją bez wsparcia będzie wtedy miała bardziej nieformalny, naturalny wygląd.

Dobry drenaż i napowietrzanie umożliwią roślinie przetrwanie wilgotnych zim. Rośliny będą gnić, jeśli gleba jest zbyt wilgotna. Stare pędy należy pozostawić na zimę, a wiosną przyciąć pędy tuż nad ziemią a roślina bujnie odbije.  Należy nawozić przed rozpoczęciem nowego wzrostu wiosną.

Dorosłe rośliny mogą rosnąc na glebach ubogich w składniki odżywcze. Ph gleby może być zarówno zasadowe, obojętne i nawet kwaśne.

Wymaga lekkiego okrycia na zimę, ponieważ znosi przymrozki do -15 C. Przemarznięte pędy wiosną się przycina. 


 Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)zwana też szałwią rosyjskąJest to gatunek obupłciowy posiada zarówno żeńskie jak i męskie organy

Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i innych owadów. Roślina jest miododajna, warto wziąć ją pod uwagę, podczas planowania ogrodu przyjaznego pszczołom.  Odmiany hodowlane są na ogół bujniejsze od roślin wyhodowanych z nasion.

 

Czytaj również: Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), odmiana czerwonolistna 'Crispa' to must-have każdego ogródka zielnego

 

 Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)zwana też szałwią rosyjską

 

Rozmnazanie

Roślinę można rozmnażać przez podział kęp oraz przez wiosenny pobór sadzonek z nasady rośliny.

Szałwia rosyjska może być również uprawiana z nasion. Nasiona wysiewa się o każdej porze roku, wystarczy przykryć je podłożem. Kiełkowanie trwa zazwyczaj od 1 do 4 miesięcy w optymalnej temperaturze  16 – 19 C. Sadzonki przesadzamy, gdy są wystarczająco duże, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzonki należy zahartować przed posadzeniem w ogrodzie, najlepiej późną wiosną. Taki zabieg wykonujemy około tygodnia przed planowanym terminem sadzenia. Polega on na ograniczeniu podlewania, obniżeniu temperatury w pomieszczeniu i wystawianiu roślinek na zewnątrz w ciągu dnia a na noc wnoszeniu ich z powrotem do pomieszczenia. Taka rozsada będzie gotowa do wysadzenia na miejsce docelowe zabieg oszczędzi roślinie szoku wywołanego zmianą warunków. Przed wysadzeniem rośliny obficie podlewamy.

Sadzimy rozstawiając rośliny w odległości około 40-50 cm od siebie.

 Rośliny uprawiane w pojemnikach najlepiej sadzić wczesną wiosną, ustawiając je na tej samej głębokości, na jakiej były w doniczce, ale można je sadzić przez całe lato, aż do miesiąca przed silnymi mrozami.

 

Czytaj również: Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - dlaczego warto mieć tę bylinę na rabacie?

 

 Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)zwana też szałwią rosyjską

 

 

Zastosowanie

Perowskia jest cenną rośliną na rabaty bylinowe i do ogrodów naturalistycznych. Będzie wspaniałym dodatkiem na obwódkę.  Ponieważ perowska przypomina lawendę może ją zastąpić w miejscach gdzie, lawenda słabo rośnie.

Możemy  wysadzać  ją w środkowej lub tylnej części ogrodu przydomowego lub w wielu innych miejscach ogrodu.  Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i bylinami o białych lub żółtych kwiatach, zwłaszcza z białymi floksami, rudbekiami i nachyłkami. Inne możliwe kombinacje to berberys o czerwonych liściach lub rośliny o ciemnozielonych liściach dla kontrastu lub w połączeniu z innymi roślinami o srebrnych liściach.

Srebrzyste liście i otwarta architektura nadadzą kompozycji  niemal śródziemnomorski charakter. Może być również przydatna, jako roślina wypełniająca lub do oddzielenia mocniejszych kolorów. Można ją stosować jako soliter na małych powierzchniach. Wysiewamy ją masowo, aby wzmocnić jej obecność na dużych przestrzeniach, lub w długim, szerokim rzędzie jako żywopłot rozdzielający.

Kwiatostany nadają się do ciętych bukietów.

 

Właściwości lecznicze

W medycynie ludowej szałwia rosyjska była wykorzystywana w działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Roślina ma działanie psychotropowe, jej palenie daje efekt uspakajający, poprawiający nastrój.

 

W kuchni kwiaty szałwii rosyjskiej można wykorzystać do sałatek. 

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 372

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >