Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense) - uprawa i pielęgnacja

Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense) - uprawa i pielęgnacja

Dziurawiec wielokwiatowy to półzimozielony, liściasty krzew o ciekawym, zwartym i zaokrąglonym pokroju, dorastający do 1,2 m wys. i 1,5 m szer. Roślina ozdobna z liści, kwiatów i owoców. Wygięte w łuk proste łodygi pokryte są eliptycznymi zielono-niebieskimi liśćmi, które jesienią mogą się przebarwiać na pomarańczowo-czerwono. Pięciopłatkowe złoto-żółte kwiaty o średnicy 6-7 cm kwitną długo i obficie, od VI – X. Kwiaty składają się z pięciu efektownych płatków i charakterystycznego środka z masą żółtych wyprostowanych pręcików. Jesienią w miejscu kwiatów pojawiają się czerwone jagody. Ten gatunek w naturalnych warunkach występuje w Chinach. Czytaj dalej

 

Warto wprowadzić ten rzadki jeszcze w Polsce gatunek dziurawca do swojego ogrodu, bedzie atrakcyjnym złocistym akcentem na latnich rabatach. 

 

Uprawa i pielęgnacja dziurawca wielokwiatowego

Jest łatwy w uprawie, nie wymaga zbyt wiele uwagi od ogrodnika.  Najlepiej rośnie w średnio wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Jedyne czego nie zniesie to nadmiar wody a okresowa susza mu nie powinna zaszkodzić. Najpiękniej rośnie w pełnym słońcu, chociaż zniesie lekkie ocienienie, to jednak mniej bujnie zakwitnie. Preferuje wilgotne, bogate, piaszczyste podłoże. Jest odporny na mrozy, zniesie temp do -53 stopni C, jednak młode rośliny nalezy okrć na zimę.

 

Nie wymaga przycinania, poza przemarznietymi pędami i porażonymi rdzą liśćmi na wiosnę. Na obcietych pedach kwiaty pojawiają się w tym samym roku. 

 

Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense)

 

Szkodniki i choroby

Wolny od chorób i szkodników, jednak może być podatny na  rdzę liści.  Rdza nie uśmierca całej rośliny, jednak nie wygląda estetycznie, dlatego lepiej jej zapobiegać środkiem grzybobójczym.

 

Czytaj również: Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens peruvianum) - ozdoba ogrodów i balkonów

 

Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense)

 

Zastosowanie

Ten gatunek dziurawca doskonale się sprawdzi jako niski żywopłot, roślina zadarniająca oraz na obwódki, skalniaki, nasadzenia miejskie, skaliste zbocza i obrzeża lasów. Dobrze wygląda w dzikich i naturalistycznych ogrodach. Można nim obsadzać obrzeża stawów i oczek wodnych. Można sadzić równiez w donicach i pojemnikach na balkony i tarasy. 

 Nadaje się na kwiat cięty, zarówno kwiaty, jak i jagody są atrakcyjne w kompozycjach kwiatowych.

 

Czytaj również: Jukka karolińska (Yucca filamentosa) odmiana ‘Bright Edge’ o dekoracyjnych liściach i pachnących kwiatach

 

Dziurawiec wielokwiatowy (Hypericum kouytchense)

 

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion lub podział karp jesienią lub wiosną. Można również rozmnażać z sadzonek zdrewniałych.

 

Uwaga!

Roślina jest toksyczna dla ludzi i zwierząt należy obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ kontakt z liśćmi może powodować podrażnienia skóry.

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18323 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 62

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >