Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin jednorocznych i łatwą w uprawie. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Dorasta do wys 1-2 m, pnąc się ku górze przyczepia się do podpory za pomocą czepnych wąsów. Istnieje wiele odmian kwiatów – różniących się kolorem i wielkością ich wielką zaletą jest intensywny przyjemny zapach. Czytaj dalej

 

Groszek zakwita po 8 tygodniach od wysiania i kwitnie w zależności od odmiany 3-6 tygodni. Wysiany pod koniec marca będzie kwitł w czerwcu – lipcu, wysiany w maju kwitnie do września. Aby roślinie przedłużyć kwitnienie należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty.

 

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

 

Wymagania

Groszek będzie dobrze rósł w glebie żyznej, przepuszczalnej, zasobnej w wapno i stale wilgotnej. Wymaga zasilania nawozem co 2 tygodnie podczas całego okresu wegetacji oraz stanowiska słonecznego, zniesie lekki półcień.

 

Uprawa

Nasiona wysiewa się wprost do stanowiska docelowego od końca marca do końca maja w rzędzie umieszczając w dołu po 2-3 co 15 cm. Gdy roślina osiągnie wysokość 10-15 cm i pojawi się kilka liści należy odciąć jej czubek w celu jej bujniejszego rozkrzewiania się i kwitnięcia, ponieważ pierwsze pędy zazwyczaj po osiągnięciu 1m wys stają się bezkwietne (płonne) . Groszek jest odporny na wiosenne przymrozki. Jeśli chcemy roślinę przeznaczyć na kwiat cięty należy zostawić jej jeden pęd, który regularnie przywiązujemy do podpory. Obcinamy wszystkie boczne pędy i wąsy aby roślina całą energię zużyła na wytwarzanie kwiatów. Nie dopuszczajmy do pojawienia się strąków, ponieważ to ograniczy kwitnienie.

 

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

 

Czytaj również: Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

 

Jeśli to możliwe unikajmy podlewania rośliny od góry.

W sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki o różnobarwnych pastelowych kolorach.  

 

Zastosowanie

Idealnie sprawdzi się na balkonach i tarasach, wysadzony w pojemnikach przy altanach, pergolach, kratach trejażach, ogrodzeniach. 

Groszek jest  również pięknym, pachnącym kwiatem ciętym.

 

Uwielbiany przez owady, ale niestety również przez ślimaki. Nie jest odporny na mączniaka prawdziwego, rdzę i szarą pleśń.

 

Czytaj również: Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Uwaga!

Groszek pachnący jest niejadalny, spożycie powoduje biegunki i wymioty.

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15853 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >