Ile potrwa likwidacja deficytu mieszkaniowego?

Ile potrwa likwidacja deficytu mieszkaniowego?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego liczba gospodarstw domowych w ubiegłym roku wyniosła w Polsce 14,49 mln. W tym samym czasie liczba mieszkań zatrzymała się na 13,42 mln. Oznacza to, że deficyt mieszkaniowy w naszym kraju można szacować na ponad 1 mln jednostek mieszkaniowych.

 

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że posiadanie własnego „dachu nad głową” jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. W związku z tym w krajach europejskich rządy zazwyczaj starają się na różne sposoby zwiększać dostępność mieszkań. W Polsce w ostatnich latach takim rozwiązaniem był program Rodzina na swoim, oferujący dopłaty do kredytów hipotecznych. Perspektywa częściowego odciążenia domowego budżetu przez pierwsze 8 lat trwania umowy kredytowej, bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie liczby osób decydujących się na zakup własnego lokum. Należy dodać, że skorzystała z niego duża grupa ludzi młodych wchodzących w dorosłe życie, którzy często mieszkają w kiepskich warunkach. Wprowadzone z czasem ograniczenia w wysokości cen mieszkań, które mogą być objęte takim dofinansowaniem sprawiają jednak, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć lokale spełniające te wymogi.

 

Czytaj również: Dzielnice, w których mieszkania sprzedają się najlepiej

 

Charakterystyka zasobów mieszkaniowych w latach 2006 - 2010

 


Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy z zaprezentowanych w powyższym zestawieniu wskaźników sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju przedstawiał pozytywny trend, choć samo tempo zmian zdecydowanie nie może zachwycać. Kiedy więc pozostała luka mieszkaniowa zostanie „zasypana”?

 

Zakładając, że przyrost liczby mieszkań w naszym kraju utrzyma się na poziomie z zeszłego roku, proces ten zajmie niecałe 9 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć w przyszłości zmniejszała się będzie populacja Polski, to jednocześnie wzrastała będzie liczba gospodarstw domowych zwłaszcza tych jedno i dwuosobowych, co może wydłużyć ten proces.

 

2011-11-23
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • super serwer Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... W mojej opinii wirtualne biuro to super opcja dla startupów. Ja korzystam z https://e-biuro.eu/ i dzięki temu mogłem przeznaczyć więcej środków na marketing.
  • panorama dla firm Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Kiedyś miałem biuro na obrzeżach miasta, ale po przejściu na https://e-biuro.eu/ zauważyłem, że łatwiej znaleźć moją firmę w Google Maps. To naprawdę pomaga w z...
  • kerdyt dla firm Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które nie chcą wynajmować biura tylko dla adresu do KRS, polecam https://e-biuro.eu/. Przejrzyste zasady, szybka obsługa i nie ma ukrytych kosztów.
  • Dofinansowanie z UE Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Miałem problem z rejestracją firmy w mieszkaniu, bo wspólnota się nie zgodziła. Rozwiązaniem okazało się wirtualne biuro na https://e-biuro.eu/. Formalności zał...
  • Wizerunek firmy Liczba postów: 31 Grupa: Trudne tema... Kopiowryterka z 3-letnim doświadczeniem. Początkowo pracowałam z domu podając domowy adres, ale klienci traktowali mnie mniej poważnie. Przeszłam na wirtualne b...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19879 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 78

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >