Inwestycja kapitału w grunty budowlane

Inwestycja kapitału w grunty budowlane

Inwestycja kapitału w grunty budowlane przed okresem lub w początkowej fazie boomu na rynku nieruchomości mogła zapewnić krociowe zyski, nieraz charakteryzując się poziomem zwrotu, który mógł wywoływać zawroty głowy.

 

Obecnie, aby w okresie kilku lat osiągnąć zadowalającą stopę zwrotu należy dokładniej przemyśleć taką inwestycję. Opłacalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla mniejszych inwestorów, którzy nie dysponują dużymi zasobami gotówki, może być kupno gruntów w miejscowościach położonych w odległości do 30km od dużych miast. Nieruchomości tam położone powinny zyskiwać na wartości, co związane jest z procesem przenoszenia się, zwłaszcza osób w średnim wieku z mieszkań w centralnych dzielnicach dużych ośrodków miejskich do domów jednorodzinnych w podmiejskich miejscowościach. Poza tym ceny znajdujących się tam działek budowlanych są zwykle dużo niższe niż tych położonych w granicach administracyjnych miast.

 

Masz dzieci? Możesz nie dostać kredytu!

 

Pierwsza zasada takich inwestycji głosi, że zysk powinien być tworzony przy zakupie. Trzeba pamiętać, że istnieje pewna granica bezwzględnej ceny, której przekroczenie może spowodować brak chętnych na zakup nawet bardzo atrakcyjnie zlokalizowanej nieruchomości gruntowej. Oznacza to, że jeżeli ceny działek w danej lokalizacji, w ciągu kilku ostatnich lat odnotowały znaczy wzrost do wysokich już obecnie poziomów, to dalszy przyrost ich wartości w przyszłości może być ograniczony.

 

W Gdańsku deweloperzy nie chcą obniżać cen

 

Bardzo istotne jest spojrzenie na taką inwestycję z punktu widzenia osoby, która poszukuje terenów pod budowę domu jednorodzinnego. Należy więc wybrać działkę, która spełnia oczekiwania takich osób, sama niska cena to za mało. Istotna jest tutaj obecna infrastruktura, otoczenie oraz to czy działka jest „uzbrojona”. Równie ważne są jednak plany gminy odnośnie inwestycji. Jeżeli na określonym terenie w najbliższych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury drogowej lub technicznej (np. podciągnięcie prądu), to można się spodziewać wzrostu średnich cen działek w tym rejonie.

 

W Poznaniu ceny za nieruchmości są stabilne

 

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że przy sprzedaży takiej działki, gmina ma prawo pobrać opłatę adiacencką, która może wynieść nawet 50% wzrostu jej wartości w wyniku zrealizowanej przez samorząd przedsięwzięć. Przy wyborze działki pod inwestycje równie ważna jest odległość do, oraz liczba miejsc w najbliższej szkole, czy przedszkolu, jak też czas dojazdu do przychodni medycznej. Warto również zorientować się czy w okolicy nie przepływa strumień oraz jak wygląda kwestia wód gruntowych. Bliskość nawet niewielkiego zbiornika wodnego, oprócz wilgoci może prowadzić w przyszłości do przedostania się wody do piwnicy. Ponadto można się spodziewać, że niewiele osób będzie chciało zamieszkać w okolicy cmentarza, bądź też urwiska.

 

Czy to już czas na inwestycję w Egipcie?

 

Poza tym ważne jest także czy okoliczne działki również dają możliwość budowy domu jednorodzinnego. Podczas powstawania osiedli złożonych z zabudowy jednorodzinnej wznoszonej przez osoby fizyczne, można mówić o tzw. efekcie domina. Zgodnie z ta zasadą, jeżeli w danym rejonie znajdują się sprzyjające warunki zabudowy, to rozpoczęcie budowy pierwszych obiektów, sprzyja zwiększeniu zainteresowania daną okolicą. Można się więc spodziewać, że z czasem ceny zlokalizowanych w pobliżu działek powędrują w górę. Myśląc o inwestycji w grunty budowlane należy jednak nastawić się na kilkuletnią perspektywę. Na takie podejście pozwalają m.in. niskie koszty utrzymania takiej nieruchomości.

 

Choć wymaga to czasu, to w okolicy każdego większego miasta można znaleźć tereny, które mogą spełnić wyżej wymienione warunki. Do atrakcyjnych miejscowości położonych w okolicach Warszawy z pewnością można zaliczyć chociażby Łomianki, gdzie w najbliższym czasie planowana jest rozbudowa infrastruktury technicznej i komunikacyjnej. Miejscowości położone w powiecie nowodworskim w perspektywie najbliższych lat mogą liczyć na wzrost wartości gruntów ze względu na rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej (lotnisko w Modlinie). W okolicach Krakowa od lat bardzo popularne są grunty położone w Zabierzowie, Zielonkach, Mogilany i w Niepołomicach. Każdą decyzję inwestycyjną należy jednak gruntownie przemyśleć, gdyż jak pokazał ostatni rok, na takiej lokacie kapitału można również stracić. Poniżej przedstawiono średnie ceny ofertowe działek budowlanych w okolicznych miejscowościach Warszawy i Krakowa, w IV kwartale odpowiednio 2009 i 2010 r.

 

 

 Średnie ceny gruntów budowlanych w okolicach Warszawy, (zł/ar) 

Lewobrzeżna aglomeracja warszawska

Prawobrzeżna aglomeracja warszawska

Źródło: dane pochodzą z raportów Gratka.pl i Emmerson S.A. "Polski rynek nieruchomości. Raport IV kw. 2009 r.” oraz "Polski rynek nieruchomości. Raport IV kw. 2010 r.”

 

Średnie ceny gruntów budowlanych w okolicach Krakowa, (zł/ar)Źródło: dane pochodzą z raportów Gratka.pl i Emmerson S.A. "Polski rynek nieruchomości. Raport IV kw. 2009 r.” oraz "Polski rynek nieruchomości. Raport IV kw. 2010 r.”

 

2011-03-15
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Transport za granicę Liczba postów: 770 Grupa: Trudne tema... Prowadząc firmę transportową, trzeba mieć naprawdę dużą kontrolę nad wieloma zadaniami co dopiero wtedy, gdy będą odpowiednio zarządzane przyniosą realne korzyś...
  • Magazyn wyposażenie Liczba postów: 146 Grupa: Trudne tema... Sporo przydatnych rzeczy można znaleźć też na stronie https://skladuj24.pl/. Polecam jeśli chcecie wyposażyć swój magazyn skutecznie i w korzystnej cenie.
  • Firmy sprzątające - opinie Liczba postów: 76 Grupa: Trudne tema... zamawialiśmy do wykonania sprzątania po remoncie całego akademika firmę Timtem z Gdyni, dokładnie posprzątali i nawet zaimpregnowali podłogę, zarządzająca akad...
  • Kolanka Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witajcie, czy są tutaj jakieś osoby, które zajmują się instalacjami, armaturą wodną, gazową itp? Jeśli tak, to gdzie zaopatrujecie się w kolanka mosiężne? Czy w...
  • Praca na wysokościach Liczba postów: 45 Grupa: Trudne tema... Do takiej pracy na wysokościach , trzeba się też odpowiednio przygotować. Musisz mieć do tego zakupiony odpowiedni sprzęt. Z tego co sama się orientowałam to tu...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16242 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >