Jak kształtuje się sytuacja przemysłu cementowego w Polsce?

Jak kształtuje się sytuacja przemysłu cementowego w Polsce?

Dobrze wyglądają prognozy zużycia cementu na polskim rynku w następnych kilkunastu latach. Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2011 roku rynek zużyje 16,6 mln ton, a w roku 2015 – ponad 20 mln ton cementu.

Przemysł cementowy w Polsce to obecnie 12 cementowni i jedna przemiałownia należące do 9 właścicieli.

- Po ośmiu miesiącach tego roku udało nam się wreszcie wyrównać straty spowodowane długą i ciężką zimą. Sprzedaż cementu jest nieznacznie niższa niż w 2009 r. — mówi Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Wiele przesłanek wskazuje na to, że rok 2010 zakończymy kilkuprocentowym wzrostem sprzedaży cementu w kraju, na poziomie 15,4-15,5 mln ton.

W sierpniu 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 13,2 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2009 r. — wyniosła 1,75 mln ton. Jednak w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 1,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Głównym czynnikiem zwiększającym sprzedaż cementu jest budownictwo infrastrukturalne.

 

 

 

Dobrze wyglądają prognozy zużycia cementu na polskim rynku w następnych kilkunastu latach. Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2011 roku rynek zużyje 16,6 mln ton, a w roku 2015 – ponad 20 mln ton cementu.

By przygotować się do zwiększonego zapotrzebowania na cement na rynku krajowym, przemysł cementowy działający w Polsce prowadzi inwestycje zwiększające moce produkcyjne.

W 2008 r. zużycie cementu na 1 mieszkańca w Polsce sięgało 448 kg. To mniej niż: w Hiszpanii – 936 kg, Irlandii – 928 kg, Austrii – 709 kg czy Czechach – 500 kg, ale więcej niż na Węgrzech – 399 kg, we Francji – 386 kg, na Litwie – 292 kg czy na Łotwie – 258 kg.

Cement niespełniający norm

Jakość cementu ma podstawowe znaczenie dla własności użytkowych i zdrowotnych budowli. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór pewnego, bezpiecznego produktu i sprawdzonego producenta.

Cement produkowany w renomowanych cementowniach podlega procedurom systematycznej kontroli wewnętrznej oraz niezależnej kontroli zewnętrznej.

Produkcja i jakość cementu została znormalizowana, ustalona przez Europejską Organizację Normalizacyjną CEN i Polski Komitet Normalizacyjny.Skład cementu, jakość i inne parametry określa norma PN EN 197-1. Jednostka normalizacyjna narzuca nawet informacje, które muszą być zawarte na opakowaniu cementu.

Niestety na polskim rynku obecny jest cement niespełniający norm jakościowych wprowadzany do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest najczęściej zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości - nawet 50 %, co jest niedopuszczalne.

Poniżej prezentujemy wyniki badań sześciu cementów workowanych CEM II/B-V 32,5N, które zakupiono w jednym z supermarketów budowlanych. Pobranie próbek odbyło się w 2010 roku z udziałem przedstawiciela Polskiego Centrum Akredytacji.

 

Cement niespełniający norm stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:
- łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
- spękania powierzchni
- nietrwałość konstrukcji budowlanych

Kampania „Pewny Cement”

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, dla których rozpoznanie produktu gorszej lub niepewnej jakości jest praktycznie niewykonalne, Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadziło nowe, zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która będzie wskazywała pewny – sprawdzony cement.Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji.

Znak jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt dostępny na rynku będzie spełniał normy jakościowe.

 

Źródło: KaMODUS / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 378 Grupa: Opinie Szczerze mówiąc na pewno na niektórych rzeczach nie ma co oszczędzać. Przykładowo interesuje was transport międzynarodowy, to warto tutaj polegać na firmie Ejk...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 270 Grupa: Trudne tema... Ktoś już wcześniej polecał samochód elektryczny. Ja jestem tego samego zdania i sam mam elektryka. Później kupilem też staccje ładowania, ponieważ miałem czasam...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 194 Grupa: Trudne tema... Użytkownik zbuntowany_anioł napisał: Bardzo podobają mi się wesela organizowane w stodołach. Klimat w stodole i blisko natury też do mnie przemawia. ---------...
  • Kolekcja mebli NOAH firmy Panda doceniona w konkur... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Wszystko w jednym miejscu - https://www.sprzet-fryzjerski.pl/ No i tak radzę podejść do tego tematu. Kwestia taka, jaki macie budżet, ale wiadomo, że w tej bran...
  • Drewniany dom Liczba postów: 78 Grupa: Trudne tema... Posiadając taki dom warto zadbać o to, aby wszelkie dodatki pasowały do wystroju takiego domu. Takie kominki Trzebinia będą z pewnością klasowym dodatkiem!

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 230

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >