Jak kształtuje się sytuacja przemysłu cementowego w Polsce?

Jak kształtuje się sytuacja przemysłu cementowego w Polsce?

Dobrze wyglądają prognozy zużycia cementu na polskim rynku w następnych kilkunastu latach. Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2011 roku rynek zużyje 16,6 mln ton, a w roku 2015 – ponad 20 mln ton cementu.

Przemysł cementowy w Polsce to obecnie 12 cementowni i jedna przemiałownia należące do 9 właścicieli.

- Po ośmiu miesiącach tego roku udało nam się wreszcie wyrównać straty spowodowane długą i ciężką zimą. Sprzedaż cementu jest nieznacznie niższa niż w 2009 r. — mówi Leonard Palka, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Wiele przesłanek wskazuje na to, że rok 2010 zakończymy kilkuprocentowym wzrostem sprzedaży cementu w kraju, na poziomie 15,4-15,5 mln ton.

W sierpniu 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 13,2 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2009 r. — wyniosła 1,75 mln ton. Jednak w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. sprzedaż cementu w kraju była o 1,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Głównym czynnikiem zwiększającym sprzedaż cementu jest budownictwo infrastrukturalne.

 

 

 

Dobrze wyglądają prognozy zużycia cementu na polskim rynku w następnych kilkunastu latach. Według prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2011 roku rynek zużyje 16,6 mln ton, a w roku 2015 – ponad 20 mln ton cementu.

By przygotować się do zwiększonego zapotrzebowania na cement na rynku krajowym, przemysł cementowy działający w Polsce prowadzi inwestycje zwiększające moce produkcyjne.

W 2008 r. zużycie cementu na 1 mieszkańca w Polsce sięgało 448 kg. To mniej niż: w Hiszpanii – 936 kg, Irlandii – 928 kg, Austrii – 709 kg czy Czechach – 500 kg, ale więcej niż na Węgrzech – 399 kg, we Francji – 386 kg, na Litwie – 292 kg czy na Łotwie – 258 kg.

Cement niespełniający norm

Jakość cementu ma podstawowe znaczenie dla własności użytkowych i zdrowotnych budowli. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór pewnego, bezpiecznego produktu i sprawdzonego producenta.

Cement produkowany w renomowanych cementowniach podlega procedurom systematycznej kontroli wewnętrznej oraz niezależnej kontroli zewnętrznej.

Produkcja i jakość cementu została znormalizowana, ustalona przez Europejską Organizację Normalizacyjną CEN i Polski Komitet Normalizacyjny.Skład cementu, jakość i inne parametry określa norma PN EN 197-1. Jednostka normalizacyjna narzuca nawet informacje, które muszą być zawarte na opakowaniu cementu.

Niestety na polskim rynku obecny jest cement niespełniający norm jakościowych wprowadzany do handlu przez nierzetelne firmy. W produktach niespełniających norm część cementu jest najczęściej zastępowana przez popiół lotny lub różnego rodzaju dodatki w ilości - nawet 50 %, co jest niedopuszczalne.

Poniżej prezentujemy wyniki badań sześciu cementów workowanych CEM II/B-V 32,5N, które zakupiono w jednym z supermarketów budowlanych. Pobranie próbek odbyło się w 2010 roku z udziałem przedstawiciela Polskiego Centrum Akredytacji.

 

Cement niespełniający norm stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Wykorzystanie niesprawdzonego cementu może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje:
- łuszczenie się i przebarwiania powierzchni betonowych
- spękania powierzchni
- nietrwałość konstrukcji budowlanych

Kampania „Pewny Cement”

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, dla których rozpoznanie produktu gorszej lub niepewnej jakości jest praktycznie niewykonalne, Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadziło nowe, zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną oznaczenie najwyższej jakości produktu pod nazwą „Pewny Cement”. To strzałka, która będzie wskazywała pewny – sprawdzony cement.



Znak jakości „Pewny Cement” przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie najwyższych norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji.

Znak jakości „Pewny Cement” może otrzymać każdy producent cementu, pod warunkiem, że jego produkt dostępny na rynku będzie spełniał normy jakościowe.

 

Źródło: KaMODUS / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak mieć lśniące włosy ? Liczba postów: 103 Grupa: Trudne tema... Wybierając perukę, ważne jest, aby czuć się z nią swobodnie. Dzięki https://perukisklep.pl/peruki-radom/ można znaleźć modele, które są nie tylko estetycznie do...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 268 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1703 Grupa: Trudne tema... Moge Wam wszystkim sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej kliniki dentystycznej Ochota na Uśmiech - metody wstawiania zębów...
  • Rzetelna firma budowlana Liczba postów: 18 Grupa: Trudne tema... Jaką firmę budowlaną z Krakowa możecie mi polecić? https://enedu.pl/kursy-stacjo narne/kompleksowa-terapia-wisceralna/
  • profilaktyka stomatologiczna Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Klinika Dentica specjalizuje się w implantologii, oferując nowoczesne rozwiązania dla pacjentów szukających trwałych i estetycznych implantów. Więcej na https:/...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 243

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >