Jak ogrodzić mały ogród?

Jak ogrodzić mały ogród?

Aranżacja małego ogrodu to zawsze duże wyzwanie. Zanim jednak przystąpimy do zakupu elementów wyposażenia czy sadzenia roślin, zwróćmy uwagę na wybór ogrodzenia. Pamiętajmy, że w tym przypadku liczy się nie tylko trwałość płotu – nie może on również przytłoczyć niewielkiej przestrzeni. Na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydować? Czytaj dalej

Jak wybrać płot do małego ogrodu?

Ogrodzenie drewniane, betonowe, panelowe, a może tradycyjna siatka ogrodzeniowa? Który z płotów sprawdzi się w niewielkim przydomowym ogrodzie lub w małym ogródku przynależnym do mieszkania w bloku? Najlepszym zabezpieczeniem posesji będzie płot betonowy – jednak prawdopodobnie okaże się on zbyt masywny i ciężki, co niekorzystnie wpłynie na odbiór niewielkiego terenu zielonego.

Jednym z możliwych rozwiązań będzie płot drewniany, który może przybrać różne formy. Jeśli jednak zdecydujemy się na połączenie ze sobą pełnych płotów lamelowych na całym obwodzie małego ogródka, efekt może być podobny, jak w przypadku ogrodzenia z betonu –przestrzeń terenu zielonego wyda się optycznie mniejsza.

 

jak ogrodzić mały ogród

 

Dobrym rozwiązaniem w przypadku małego ogrodu wydaje się być lekka, ażurowa siatka ogrodzeniowa oraz wykonane z ocynkowanego drutu ogrodzenie panelowe. Oba produkty pozwolą na wyznaczenie granic naszego terenu bez przytłaczania go „ścianami”.

 

Siatka ogrodzeniowa czy ogrodzenie panelowe?

Zarówno siatka, jak i druciane, ocynkowane panele sprawdzą się w małym ogrodzie. Oba rodzaje ogrodzeń są łatwe w montażu, jednak to ogrodzenie panelowe wyróżnia się lepszymi parametrami – jest sztywne, odporne na działanie warunków atmosferycznych uszkodzenia. Prezentuje się również bardziej estetycznie od tradycyjnej siatki rozciągniętej pomiędzy słupkami.

 

jak ogrodzić mały ogród

 

Czytaj również: Nowoczesne ogrodzenie, które skutecznie odgrodzi od zgiełku ulicy i sąsiadów

 

Oba rodzaje ogrodzeń są też niedrogie, co również wpływa na ich popularność. Klasyczna siatka jest najtańsza, ale niewiele ustępują jej także panele ogrodzeniowe – cena w Castoramie jest atrakcyjna, a jeśli uwzględnimy niewielką powierzchnię ogrodu wymagającego ogrodzenia, okaże się, że inwestycja w tego typu płot jest dobrym pomysłem. Zyskamy trwałe ogrodzenie w dobrej cenie, które pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości małego ogrodu.

 

Panele ogrodzeniowe w aranżacji małego ogrodu

Jak już wspomnieliśmy, wykonane z drutu panele są ażurowe i lekkie – wyznaczają granice ogrodu, jednak nie zapewniają w nim poczucia prywatności. Aby stworzyć z przydomowego terenu zaciszny zakątek, osłonięty przed wzrokiem sąsiadów, kurzem czy wiatrem, możemy wykorzystać zieleń. Wzdłuż płotu panelowego posadźmy np. iglaki o wąskim, kolumnowym pokroju – nie muszą rosnąć na całym obwodzie ogrodu, a jedynie w wybranych jego fragmentach, gdzie pozwolą zasłonić nasz kącik wypoczynkowy.

 

jak ogrodzić mały ogród

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie?

 

Druciane panele będą stanowiły także doskonałą podporę dla pnączy – bluszcz, wiciokrzewy, powojniki, winobluszcz czy pnące róże to tyko wybrane z roślin, których pędy owiną pręty płotu, tworząc z czasem naturalną, zieloną ścianę. Do wyboru mamy gatunki zimozielone lub pięknie kwitnące – będą dobrym pomysłem na nadanie aranżacji ogrodu przytulnego i naturalnego charakteru.

Źródło: Castorama / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15686 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 269

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >