Jak wybrać dobrą szklarnię do ogrodu? PORADNIK

Jak wybrać dobrą szklarnię do ogrodu? PORADNIK

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę warzyw, owoców i ziół w przydomowych szklarniach. Dzięki temu mają możliwość cieszenia się ze smakiem naturalnych i zdrowych warzyw i owoców, a same prace pielęgnacyjne dają dużo satysfakcji oraz zapewniają ruch. Warto jednak wiedzieć jaki rodzaj szklarni najlepiej sprawdzi się do ogrodu i zapewni optymalne warunki do rozwoju roślin. Oto wskazówki dla osób, jaka szklarnia najlepsza do ogrodu?

 

Dlaczego warto kupić gotową szklarnię ogrodową?

Samodzielne budowanie szklarni ogrodowych przez wiele lat cieszyło się popularnością. Do tworzenia tego typu cieplarni używano takich materiałów jak np. pozostałe z budowy okna lub też folia. Obecnie jest to cały czas możliwe, ale coraz mniej praktykowane, ponieważ zasadność takiego działania pozostawia wiele do życzenia. W praktyce własnoręcznie stworzona szklarnia wymaga często dodatkowych nakładów pracy i finansów, w przypadku szklarni szklanej dochodzi często do jej uszkodzenia, co powoduje konieczność naprawy i generuje dodatkowe koszty. To samo dotyczy szklarni wykonanej z folii, która nie jest materiałem odpornym na wiatr czy opady śniegu. Dlatego też więc wiele osób decyduje się na zakup gotowej i solidnej szklarni ogrodowej wykonanej z poliwęglanu, który jest obecnie polecanym materiałem.

 

Jak wybrać dobrą szklarnię do ogrodu? PORADNIKSzklarnia Trioszka - tunel z poliwęglanu na słońce i silny wiatr, upał i mróz

Czytaj również: Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?

 

Nowoczesne szklarnie poliwęglanowe (https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-ogrodowe-z-poliweglanu) spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, są ponadto funkcjonalne i estetyczne, dzięki czemu ładnie prezentują się w przestrzeni obok domu oraz na działce. Nawet osoby, które nie mają doświadczenia w montowaniu tego typu cieplarni mogą sobie z tym bez problemu poradzić, ponieważ szklarnie sprzedawane są z gotowymi do montażu częściami oraz instrukcją.

 

Jaką szklarnię wybrać ze względu na jej wymiary?

Wybierając konkretny wymiar namiotu ogrodniczego należy wziąć pod uwagę potrzeby domowników jeśli chodzi o uprawę. W praktyce zbyt mała szklarnia może okazać się niewystarczająca, a może być również tak, że z czasem będziemy chcieli rozszerzyć uprawę.

 

Jak wybrać dobrą szklarnię do ogrodu? PORADNIK

 

Decydując się na zakup gotowej poliwęglanowej szklarni nie ma obaw o to, że z czasem, kiedy będziemy chcieli zwiększyć ilość upraw, zabraknie na nie miejsca, ponieważ większość modeli szklarni poliwęglanowych daje możliwość dobudowy kolejnych fragmentów, a tym samym powiększenia przestrzeni roboczej w wygodny i bezproblemowy sposób.

 

Materiał pokrycia szklarni - jaki warto wybrać?

Materiał, którym pokryta jest szklarnia wpływa na warunki panujące wewnątrz niej, niezbędne do rozwoju roślin. Dlatego ważne jest by posiadał wysoki stopień przeźroczystości, a jednocześnie był trwały. Warto więc sięgać po droższe rozwiązania, które są jednak solidniejsze, takie jak poliwęglan, który spełnia swoje funkcje nawet późną jesienią czy wczesną wiosną, kiedy rośliny narażone są na zmienne temperatury. Dodatkowo przyspiesza wegetację roślin ciepłolubnych i w tym zakresie zdecydowanie przewyższa właściwości szkła, które może łatwo się stłuc, a ponadto przepuszcza do środka tunelu działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Poliwęglan jest też zdecydowanie bardziej polecanym materiałem niż np. folia tunelowa, która może szybko się zniszczyć.
Kolejną zaletą pokrycia poliwęglanowa jest fakt, że szybko i łatwo się je montuje i nie posiada szpar, dzięki czemu cała konstrukcja jest stabilna, a wewnątrz panują odpowiednie warunki do uprawy roślin.

 

Sprawdź najlepsze modele szklarni do ogrodu!

Decydując się na zakup szklarni przydomowej warto dobrze to przemyśleć, ponieważ tego typu cieplarniana na ogół ma nam służyć przez wiele sezonów. Dlatego konieczne jest rozważanie potrzeb domowników, a także możliwości finansowych. W praktyce jednak często opłacono inwestycją jest zakup droższej cieplarni - np. poliwęglanowej, która jednak posłuży znacznie dłużej, a jednocześnie zapewni optymalne warunki do uprawy i pozwoli cieszyć się wysokimi zbiorami.

 

Czytaj również: Czy warto zainwestować w ogrodową piwniczkę - poznajmy fakty i mity na ten temat

 

Obecnie producenci polecają szklarnie poliwęglanowe, które można kupić w dobrym sklepie internetowym (np. Sklep.ArlenGroup.pl) i które jakościowo znacznie przewyższają możliwości szklarni szklanych czy też foliowych, co w praktyce jest dobrą inwestycją na długie lata.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17213 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 287

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >