Jaką rolę odgrywa odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni wokół biurowców?

Jaką rolę odgrywa odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni wokół biurowców?

Współczesne budownictwo komercyjne koncentruje się na efektywnym planowaniu przestrzeni, polegającym w szczególności na maksymalnym wykorzystaniu dozwolonej intensywności zabudowy. Czytaj dalej

 

O kształcie inwestycji decyduje rachunek ekonomiczny, oparty na uwarunkowaniach rynkowych, zarówno od strony kosztów realizacji inwestycji, jak i w zakresie wnikliwej analizy chłonności rynku oraz wymagań technicznych i funkcjonalnych stawianych przez potencjalnych odbiorców oferowanych powierzchni komercyjnych.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań stołecznych wciąż stabilne

 

Obecnie coraz większą uwagę przykłada się do kreowania przestrzeni miejskiej i budowania wizerunku miasta. Urbaniści dbają o spójny charakter zabudowy oraz zachowanie równowagi pomiędzy zabudową, infrastrukturą drogową i terenami zielonymi. Dodatkowo, rosnąca konkurencja wśród firm deweloperskich powoduje, że więcej uwagi poświęca się wizerunkowi poszczególnych projektów, od formy architektonicznej, przez funkcjonalność po dbałość o środowisko.

 

 

Współczesne budownictwo biurowe zdominowały dwa trendy. Pierwszy z nich zakłada stworzenie przyjaznego środowiska pracy, dzięki aranżacji zieleni w bezpośrednim otoczeniu budynku. Wykorzystuje się istniejący drzewostan, sąsiedztwo wód płynących lub stojących, bądź projektuje oczka wodne, kaskady lub fontanny, przygotowuje efektowne trawniki, na zachodzie Europy są także biurowce, gdzie na patio można podziwiać egzotyczne ptaki zgromadzone w ptaszarni lub hodowlę ryb słonowodnych w lobby na dole budynku. W takim otoczeniu ustawia się ławeczki umożliwiające pracownikom i klientom odpoczynek w przerwach od pracy. Drugi z trendów opiera się na zastosowaniu odważnych form architektonicznych, urbanistycznego designu w połączeniu z mocną kolorystyką oraz nowoczesnymi materiałami – szkłem i metalem. Tendencja ta widoczna jest w szczególności w przypadku obiektów przeznaczonych dla firm z sektora nowoczesnych technologii, badań i rozwoju oraz innowacji.

 

Czytaj również: Duża popularność Gdańskiej inwestycji Szafarnia

 

Dodatkowo obserwuje się także próby łączenia powyższych trendów. Nowoczesny design i odważną kolorystykę łączy się z elementami zieleni miejskiej. Szkło i metal chętnie zestawia się z drewnem, co dodaje zimnym przestrzeniom szlachetności i ciepła. Takie zabiegi skutecznie poprawiają komfort pracy i tworzą poczucie przynależności do miejsca. Przestrzenie łączące funkcje biurowe z handlowymi, usługowymi i rozrywkowymi, często stają się miejscem spotkań wieczornych lub weekendowych. Przykładem lokalizacji, w której skutecznie zintegrowano ultranowoczesny design z elementami zieleni miejskiej, wykorzystano sąsiedztwo wody oraz połączono funkcje biurowe z usługowymi są okolice Potsdamer Platz w Berlinie.

 

 

Udane i odważne koncepcje architektoniczne, które w znaczny sposób zmieniają charakter otoczenia, wyznaczając niejako kierunek rozwoju dzielnicy, można znaleźć również w Polsce. Bardzo ciekawie zaprojektowano przestrzeń wokół biurowca – największej inwestycji biurowej w Łodzi w 2011 roku – Park Biznesu Teofilów. Architekci założyli, że odmienna stylistyka wnętrza zespołu wpłynie pozytywnie na identyfikowanie się przyszłych pracowników z nowym miejscem, a reprezentacyjny plac z czerwonym tartanem, będzie przyjemnością dla gości i nową wartością na mapie osiedla Teofilów.

 

Czytaj również: Łączenie lokali odpowiedzią na oczekiwania klientów

 

Koncepcja opiera się na utworzeniu wewnętrznej reprezentacyjnej przestrzeni, zamkniętej pomiędzy nowymi budynkami. Na prostokątnej działce powstanie miejsce, osłonięte surowymi ścianami. Centralny element całej inwestycji to plac z podjazdami dla gości oraz przestrzenią pieszą. W miejsce tradycyjnych trawników, chodników i podziałów na jezdnie, na dziedzińcu stworzono wewnętrzny „salon” spajający zespół czterech budynków. By zmiękczyć tę jednorodną i techniczną posadzkę, wprowadzono perforację w postaci wpuszczonych w podłoże okrągłych automatycznie nawadnianych donic z zielenią.

 

 

Nowoczesne formy architektoniczne oraz odważna kolorystyka wraz z elementami ciekawie zaaranżowanej zieleni znakomicie wpisują się w tradycyjną zabudowę miejską stanowiąc element kontrastu, a czasami dominanty architektonicznej. Nierzadko projekty takie stają się architektoniczną wizytówką miasta i pomimo czysto komercyjnej funkcji użytkowej są rozpoznawalne w skali krajowej, a w niektórych przypadkach i międzynarodowej.

 

Źródło: 38 PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 278

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >