Jakie kwiaty wybrać do rabaty z dominującym kolorem fioletowym?

Jakie kwiaty wybrać do rabaty z dominującym kolorem fioletowym?

Kolor fioletowy uważany za kolor królów, magii, tajemnicy, kosmosu i mistycyzmu. Kompozycja z fioletowych kwiatów wprowadzi odrobinę harmonii i ekstrawagancji do każdego ogrodu, doskonale wyciszy i uspokoi pod koniec ciężkiego dnia i naładuje użytkowników ogrodu pozytywną energią. Czytaj dalej

 

Fiolet w wielu kulturach uważany jest za kolor władzy, stosowany do podkreślenia prestiżu i autorytetu przywdziewających go osób. Kojarzy się z luksusem, ekstrawagancją, bogactwem, szlachetnością i duchowością. Powstaje z połączenia energetycznej czerwieni i zimnego niebieskiego. Z punktu widzenia psychologii kolorów fiolet pomaga nam się zrelaksować i osiągnąć spokój. Ma właściwości regenerujące i przeciwlękowe, pobudza do kreatywności i rozwiązywania problemów. Jest również ulubionym kolorem ezoteryków, a także kolorem siódmej czakry korony odpowiadającej za rozwój intuicji, wewnętrznej wiedzy, spokoju i harmonii. 


Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?


Mistyczna fioletowo-niebieska rabata

Prezentowana rabata usytuowana jest przy ścianie krzewów, która częściowo zacienia stanowisko dla kwiatów. Dobór roślin uwarunkowany został przez istniejące warunki świetlne i wilgotny charakter podłoża. Większość z dobranych gatunków wymaga stałej wilgotności do prawidłowego rozwoju. Rośliny otaczają kamienna misę z której tryskająca woda stale wytwarza wilgotny mikroklimat wewnątrz rabaty. Obrzeże rabaty obsadzono jednorocznymi heliotropami, cebulicą syberyjską oraz szybko rozrastającym się bodziszkiem. Przestrzeń pomiędzy roślinami wypełnia kora, która zapewni dobrą wymianę wilgoci z podłożem i ochroni przed nadmiernym rozrastaniem się chwastów.


Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

 

Czytaj również: Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) – dekoracyjna bylina idealna do kompozycji grupowych

 

Wczesną wiosną, jako pierwsze na rabacie pojawiają cebulice syberyjskie (Scilla sibirica). Następnie w maju rozwijają się zjawiskowe powojniki (Clematis sp.), kosaćce syberyjskie (Iris sibirica) i oryginalne orliki (Aquilegia vulgaris). Na początku lata rozkwitną majestatyczne ostróżki wyniosłe (Delphinium x cultorum)  i błękitne wielosiły (Polemonium caeruleum), a na brzegach bodziszki (Geranium cinereum ‘Ballerina’)  i granatowe heliotropy (Heliotropium ‘Blue Bouqet’).


Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

 

Spis roślin:

  1. Funkie (Hosta sp.) odznaczają się ogromem odmian i wariantów kolorystycznych. Do ich największych zalet zalicza się cieniowytrzymałość i możliwość zastosowania pod koronami drzew. Wszystkie funkie preferują stanowiska stale wilgotne i zasobne. Warto jest zadbać o nawożenie funkii, aby zapewnić liściom bujny wzrost. 

  2. Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) osiąga wysokość do 15 cm. Kwitnie wczesną wiosną (III-IV) na niebieskoszafirowy kolor. Dostępna jest również w odmianach różowych i białych. Stosowana do wypełnienia najniższych pięter rabat oraz do podsadzeń pod drzewami. Dobrze sobie radzi na stanowiskach cienistych i w pełnym słońcu. Jest mało wymagająca co do zasobności podłoża, bardzo szybko się rozrasta. Dostępna również w odmianach o różowych i białych kwiatach.

  3. Ostróżka wyniosła (Delphinium x cultorum) w zależności od odmiany może osiągać od 80 do 200 cm. Okazałe, wysokie kwiatostany pojawiają się na początku lata, często potrzebują podpory. Ostróżka wymaga żyznej, spulchnionej gleby i sporej ilości wilgoci w podłożu. Przekwitłe kwiatostany warto usunąć w celu przedłużenia kwitnienia. 

  4. Heliotrop ‘Blue Bouqet’ (Heliotropium ‘Blue Bouqet’) w naszych warunkach klimatycznych stosowany jest jako roślina jednoroczna. Dorasta do 40-60 cm wysokości. Wymaga żyznego podłoża, ziemię pod nasadzenia warto przemieszać z piaskiem. Kwiaty heliotropu pojawiają się od lipca do początku mrozów (VII-X). Dostępny również  w odmianach fioletowych, purpurowych i białych.

  5. Powojnik wielkokwiatowy (Clematis sp.) dostępny w wielu odmianach i wariantach korystycznych. Większość odmian wytwarza kwiaty na pędach zeszłorocznych od V do VI. Preferuja gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne (wrażliwe na suszę). Większość odmian obficiej rośnie na miejscach dobrze nasłonecznionych. 

  6. Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) dorasta do 50-100 cm. Niebieskofioletowe kwiaty pojawiają się od wiosny do wczesnego lata (V-VI). Preferuje wilgotne gleby oraz słoneczne i półcieniste stanowiska. Świetnie nadaje się do obsadzania zbiorników wodnych. Na terenie Polski jest rośliną chronioną.  

  7. Bodziszek popielaty ‘Ballerina’ (Geranium cinereum ‘Ballerina’) dorasta do 20 cm wysokości. Jasnoróżowe płatki z ciemnopurpurowymi nerwami pojawiają się od VI do VIII. Dobrze wzrasta w półcieniu, preferuje stanowiska przepuszczalne i wilgotne. Bardzo szybko się rozrasta polecany jako roślina okrywowa.

  8. Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) dorasta do 40-80 cm wysokości. Fioletowoniebieskie kwiaty rozwijają się latem VI-VIII. Dobrze wzrasta na stanowiskach półcienistych, mineralnych i stosunkowo wilgotnych. Nadaje się do podsadzeń pod koronami drzew, oraz na kwiat cięty.

  9. Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) dorasta od 40 do 80 cm. Dostępny jest w wielu omianach również w kolorze czerwonym. Kwitnie od wiosny do lata (V-VII). Wymaga zasobnego podłoża o stałej wilgotności i lekko zacienionego stanowiska.

 

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)

Cebulica syberyjska (Scilla sibirica)

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica)

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

Heliotrop ‘Blue Bouqet’ (Heliotropium ‘Blue Bouqet’)

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?

Powojnik wielkokwiatowy (Clematis sp.) 'Multi Blue'

Jakie kwiaty wybrać do rabaty w z dominującym kolorem fioletowym?wielosił błękitny

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

Źródło: laurencja13 / budnet.pl
Autor: Laurencja Dyrcz

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16225 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >