Katowicki budynek otrzymał międzynarodowy certyfikat

Katowicki budynek otrzymał międzynarodowy certyfikat

Katowicki biurowiec GOEPPERT-MAYER jako pierwszy w Polsce uzyskał prestiżowy międzynarodowy certyfikat BREEAM International na poziomie „Outstanding”. Jest to drugi budynek w Europie z tak wysoką oceną. Czytaj dalej

 

Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpiło podczas pierwszego dnia zorganizowanej przez Grupę PTWP SA, wydawcę portalu Propertynews.pl, konferencji Property Forum 2013 w Warszawie. 

 

Czytaj również: Odnowiono Park Maszyn w Gnieźnie

 

Zlokalizowany w GPP BUSINESS PARK biurowiec jest pierwszą z czterech inwestycji, które powstaną na terenie kompleksu przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Inwestorem jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. GPP BUSINESS PARK docelowo obejmie około 30 000 m.kw. nowoczesnej
i energooszczędnej powierzchni biurowej.

 

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) to najbardziej ceniona w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez organizację Building Research Establishment (BRE) w wielkiej Brytanii w 1990 r.


 

Biurowiec, który wyróżniono także w wielu konkursach branżowych, jest pionierem w zakresie budynków zrównoważonych energetycznie. W obiekcie zastosowano nowatorski system trigeneracji, który napędzany gazem ziemnym wykorzystywany jest do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej na potrzeby obiektu.

 

Zaletami zastosowania trigeneracji jest m.in. ograniczenie strat związanych z transportem nośników energii, oszczędność zużycia energii oraz bardzo niska emisja zanieczyszczeń. Zastosowany system trigeneracji jest w stanie wyprodukować rocznie ponad 1 547 MWh energii elektrycznej, co
w zupełności zaspokaja potrzeby obiektu.

 

Czytaj również: Zakończyły się place budowlane i wykończeniowe w Miedziowym Centrum Zdrowia

 

W biurowcu zamontowano również wysokosprawny system odzysku ciepła, zaawansowany system fasad, belki grzewczo-chłodzące, centralne nawilżanie pomieszczeń, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, światłowodowe przyłącza do sieci teleinformatycznych oraz wiele innych energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań. Wszystko to sterowane i zarządzane jest za pomocą nowoczesnego systemu Building Managment System (BMS). Oprócz 7 800 m.kw. najwyższej klasy powierzchni biurowej, na potrzeby najemców zapewniono także odpowiednią ilość miejsc parkingowych, nowoczesne centrum konferencyjne, restaurację oraz wirtualne biuro.

 

 

– Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, w pełni zautomatyzowanych oraz przyjaznych dla pracowników nowoczesnych urządzeń, jest elementem zwiększającym komfort pracy w budynku, a także pozwalającym na faktyczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, tak ważnych z punktu widzenia najemców. Kompleks GPP BUSINESS PARK charakteryzuje się efektywnym zarządzaniem energią, tworząc przyjazne środowisko pracy. To inwestycja mającą sprostać wymaganiom najbardziej wymagających najemców – podkreśla Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

 

Czytaj również: Studenci poszukują własnego mieszkania

 

Roczna analiza funkcjonowania budynku potwierdza założenia, że zużycie energii w biurowcu GOEPPERT-MAYER jest o ok. 50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników. W efekcie łączne miesięczne koszty mediów (ogrzewanie, chłodzenie, woda, prąd i wentylacja) wynoszą ok. 1 euro dla 1 m2 wynajmowanej powierzchni, przy jednozmianowej pracy.

 

Górnośląski Park Przemysłowy przystąpił do budowy kolejnych inteligentnych, efektywnych energetycznie i zrównoważonych budynków biurowych w ramach kompleksu GPP BUSINESS PARK. Następne dwa obiekty zostaną oddane najemcom odpowiednio w II i III kw. 2014 roku. Budynek nr 2 został już w 80 proc. skomercjalizowany.

Źródło: Imago PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 321

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >