Kiedy jest najlepszy okres na przycinanie, formowanie żywopłotów i krzewów?

Kiedy jest najlepszy okres na przycinanie, formowanie żywopłotów i krzewów?

Do połowy sierpnia trwa sezon na letnie formowanie żywopłotów. Przycinanie krzewów, prawidłowo wykonywane, sprzyja ich rozkrzewianiu się i zagęszczaniu, a zadbany żywopłot przetrwa w dobrej kondycji wiele lat, tworząc w ogrodzie swoisty mikroklimat i kształtując indywidualną przestrzeń ogrodową. Czytaj dalej

 

 

Żywopłoty formowane najlepiej sprawdzają się w niewielkich ogrodach oraz w ogrodach geometrycznych. W odróżnieniu od żywopłotów nieformowanych, wymagają atencji – przycinania przynajmniej raz w roku, nawożenia, gdyż krzewy gęsto posadzone wpływają na jałowienie podłoża,  i podlewania - zwłaszcza w okresach suszy. Efekt tych starań wart jest poświęconego zabiegom pielęgnacyjnym czasu, ponieważ zdrowy i gęsty żywopłot przynosi same korzyści. Zielone i żywe ogrodzenie osłania przed wiatrem, chroni prywatność domowników, tłumi hałas z sąsiedztwa czy z ulicy, oczyszcza powietrze, tworzy naturalny azyl bezpieczeństwa dla ptaków. Żywopłot z roślin kolczastych, skutecznie chroniący ogród przed wtargnięciem niepożądanych zwierząt, może nawet zastąpić tradycyjne ogrodzenie.


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

 

Żywopłoty wewnątrz ogrodu można dowolnie formować zależnie od własnej wrażliwości estetycznej i planu przestrzennego ogrodu, np. w przegrody i ściany różnej wysokości, łuki i labirynty, które dają cień wszystkim użytkownikom ogrodu i innym roślinom. Ich wysokość również jest ciekawym narzędziem kreowania przestrzeni – tworzenia różnych stref i zakątków w ogrodzie. Te elementy zielonej architektury mogą być tworzone z jednego lub wielu gatunków krzewów. Żywopłoty wielogatunkowe z krzewów liściastych ‘malują” w ogrodzie atrakcyjne linie i zakątki w różnych odcieniach, ale w tym przypadku należy tak dobrać rośliny, by miały takie samo tempo wzrostu i podobną wielkość liści. Odrębną kategorię stanowią topiary - rzeźby roślinne, które stają się piękną dekoracją ogrodu w wyniku kilkukrotnego w sezonie przycinania przyrostów.

 

Co przycinamy latem?

Pora formowania krzewów i żywopłotów zależy od gatunku rośliny, pory kwitnienia i kondycji krzewów. Rośliny młode i słabo zagęszczone warto przyciąć dwukrotnie - wiosną i w pełni lata. Celem drugiego cięcia jest wyrównanie przyrostu. Żywopłoty starsze – można przycinać częściej jeśli chcemy utrzymać nadany im kształt, a wieloletnie krzewy wystarczy przyciąć już tylko raz w roku, ponieważ w miarę upływu czasu zdolności regeneracji krzewów maleją. Od czerwca do połowy sierpnia przycina się krzewy liściaste zimozielone, buki, które mają duże przyrosty i graby oraz gatunki iglaste jak cisy, cyprysiki, żywotniki, jałowce. Przycinanie dobrze też znosi sosna, świerk i modrzew. Do końca lipca rekomendowane jest przycięcie krzewów liściastych sadzonych wiosną z bryłą korzeniową.


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

 

Sztuka przycinania

Formowanie żywopłotów jest prawdziwą sztuką ogrodniczą, ponieważ wymaga to wiedzy o preferencjach gatunków roślin i technice cięcia. Ściany boczne żywopłotu nie powinny być idealnie pionowe, lecz uformowane pod kątem, by zapewnić roślinom prawidłowe doświetlenie, które sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Dlatego rekomendowanym kształtem jest trapez: szerszy u podstawy i zwężający się ku górze. Na terenach z silnymi opadami śniegu, można ten kształt dostosować do warunków i górną część żywopłotu przyciąć w formie stożka, co zimą ułatwi zsuwanie się warstwy śniegu na ziemię.


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

 

Najważniejszym elementem sztuki przycinania jest technika – sposób wykonywania zabiegu oraz narzędzia, ponieważ od tego zależy czy krzew będzie szybko gęstniał i czy będzie zdrowy, a nie poraniony tępym ostrzem. Podczas formowania żywopłotów warto zastosować parę podstawowych i bezpiecznych dla krzewów zasad:

 

 • przed planowanym cięciem należy sprawdzić ostrość noży – tępe trzeba naostrzyć. Tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia. Przez te rany wnikają choroby i szkodniki,

 • przed użyciem narzędzi - należy dokładnie oczyścić i odkazić ostrza, by uchronić rośliny przed infekcjami,

 • cięcie należy przeprowadzić w pochmurny dzień, by nie narażać gałązek na zbyt silne nasłonecznienie,

 • przycinanie należy zacząć od powierzchni górnej – czyli od wyznaczenia wysokości krzewów. Stosując nożyce z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool należy wykonywać podczas cięcia ruch wahadłowy w poziomie i utrzymywać kąt nachylenia ostrza pomiędzy 0° a 10°,

 • w płaszczyznach bocznych  - pionowych, nożyce należy prowadzić zawsze od dołu ku górze,  zgodnie z kierunkiem wzrostu gałązek.

 • należy zachować jak najmniejszą powierzchnię cięcia,

 • estetyka formy – osiągnięcie idealnej linii prostej żywopłotu nie jest rzeczą łatwą – wymaga doświadczenia i wprawnej ręki. Pomocnym rozwiązaniem jest sznurek rozciągnięty wzdłuż żywopłotu i przymocowany do wbitych w ziemię palików.

 

Czytaj również: Jak stworzyć żywopłot, który będzie wizytówką domu?

 

kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

 

Przycinanie żywopłotu wymaga wprawy i bywa czasochłonne, ale z wygodnymi nożycami jest dużo łatwiejsze. „Wybierając nożyce najlepiej jest kierować się przede wszystkim własną wygodą, którą zapewni dobre wyważenie narzędzia, lekkość narzędzia, ergonomiczny uchwyt, łatwość operowania nożycami w płaszczyźnie pionowej i poziomej, cicha praca silnika. Do praktycznych kryteriów wyboru nożyc warto zaliczyć jakość i moc silnika, jego niezawodność, łatwość serwisowania oraz zużycie paliwa, które wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji. W ramach komfortu pracy warto też zdecydować się na nożyce spalinowe lub akumulatorowe, które umożliwiają swobodne poruszanie się z nożycami i przycinanie krzewów w każdym miejscu ogrodu.” – radzi Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów


Wygodne i przyjemne formowanie żywopłotów umożliwiają dwustronne nożyce spalinowe Honda wyposażone w 4-suwowe, paliwooszczędne silniki Honda o mocy 1 KM i wyróżniające się obniżonym poziomem emisji spalin jak np. HHB 25D-60E i nożyce z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Są lekkie i wygodnie wyważone, zapewniając maksymalny komfort pracy – bez męczenia pleców ani rąk. Urządzenia te są tak skonstruowane, by operator bez problemu, wygodnie stojąc na ziemi, szybko i precyzyjnie uformował żywopłot w górnej powierzchni i po bokach.  Natomiast niezawodny silnik spalinowy zapewnia swobodne poruszanie się po ogrodzie i pracę w każdym jego zakątku.

 

W przypadku Honda Versatool można wygodnie i szybko dostosować narzędzie do warunków, wybierając nożyce krótkie SSHE SE o długości dwustronnego ostrza 55 cm przeznaczone do przycinania  gałązek o średnicy do 1,5 cm  lub długie SSHE LE- 105 cm (z przedłużką) do gałązek o średnicy do 2,4 cm. Dodatkowo ich zasięg można zwiększyć dołączając przedłużkę długą (100 cm) lub krótką (50 cm).


Nożyce te mają kilka bardzo praktycznych rozwiązań zwiększających komfort  i wydajność pracy: regulacja kąta pracy (54° - nożyce krótkie, 90° - nożyce długie) zapewnia precyzyjne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie, co wraz z bardzo dobrym wyważeniem zapewnia wykonywanie precyzyjnych cięć w stabilnej pozycji bez konieczności schylania się czy korzystania z drabinki. Natomiast system smarowania olejowego silnika umożliwia zarówno pracę jak i przechowywanie narzędzia w każdej pozycji. Honda Versatool jest wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla osób potrzebujących uniwersalnych narzędzi do kompleksowej pielęgnacji ogrodu – nożyce łączy się z jednostką napędową z silnikiem Honda o mocy 1 lub 1,3 KM i zależnie od potrzeb można je zastąpić wykaszarką, krawędziarką, glebogryzarką, podkrzesywarką lub dmuchawą. 


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

 

Czytaj również: Jak przycinać żywopłot szybko i skutecznie? Zobacz nasz poradnik

 

Innym rozwiązaniem są nożyce akumulatorowe Honda - „cicha energia” zasilana akumulatorem litowo-jonowym o mocy 56V. Cieszą się uznaniem głównie osób ceniących ekologiczny aspekt urządzeń ogrodowych i, jednocześnie, doceniających wygodę stosowania akumulatorowej wielofunkcyjnej jednostki napędowej. Nożyce - dwustronne stalowe ostrze o długości 61 cm – lekkie, idealnie wyważone, umożliwiają bardzo precyzyjne przycinanie krzewów i łatwe posługiwanie się narzędziem w każdej płaszczyźnie. Ze względu na brak przewodu, są wygodniejsze w pracy od nożyc elektrycznych. Te nożyce akumulatorowe Honda są zasilane akumulatorem standardowym HBP 2 Ah lub wzmocnionym HBP 4 Ah, a do ich ładowania służy ładowarka standardowa HHC 210W lub szybka HBC 550W. Akumulator Honda ma specjalnie zaprojektowaną obudowę, która zapewnia stałe chłodzenie – w efekcie akumulator nie nagrzewa się i długo zachowuje pełną sprawność, nawet po wielu cyklach ładowania. Po zakończeniu formowania żywopłotu, można przystąpić do koszenia lub uporządkowania tarasu, ponieważ ten sam akumulator można połączyć z wykaszarką lub dmuchawą


kiedy jest najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i formowanie krzewów

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Inwestycja w ogród Liczba postów: 81 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli masz już wszelkie rośliny i taras to możesz zainwestować w https://furnix.pl/stoly-i-krzesla-ogrodo we/1231-521-6-krzesel-stol-80x150-cm-cal i.html[url] Krz...
 • Wykorzystanie kamienia w ogrodzie Liczba postów: 32 Grupa: Ogród i dzi... Kamienie do wykorzystania przy projektowaniu ogrodów skalnych i oczek wodnych zamawiam w https://www.kopalnia-jenkow.pl/. Kamień ten jest ręcznie selekcjonowany...
 • Basen ogrodowy do dobry wybór Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jasne,że taki dmuchany basen ogrodowy to bardzo fajny pomysł i to nie tylko dla dzieci,ale również dla dorosłych,zapewnia prawdziwą ochłodę podczas tych upalnyc...
 • Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie Liczba postów: 262 Grupa: Ogród i dzi... Szczerze nie znam tej firmy. Od lat korzystam z oferty www.galwanizer.pl. Oferują wysokiej jakości usługi galwanizacyjne metali i tworzyw sztucznych w przystępn...
 • Budowa podjazdu krok po kroku Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Myślę, że powinieneś odwiedzić kanał na YT Pozbruk, gdzie znajdziesz kilka przydatnych porad jak odpowiednio zabrać się za przygotowanie podjazdu oraz który mat...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 256

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >