Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

Nocne spotkania w ogrodzie przy zupełnie darmowym świetle. I to w najodleglejszym zakątku posesji! – choć brzmi to nieco jak fragment książki science fiction, to z takich rozwiązań można i warto korzystać. Czytaj dalej

 

Darmowe światło 365 dni w roku

Co zrobić, by lampa solarna zapewniała światło nawet wtedy, gdy dzień był pochmurny? Sięgnąć po produkty, których panel słoneczny został wykonany ze szkła monokrystalicznego. Ta technologia pozwala na „nałapanie” promieni słonecznych nawet wtedy, gdy gruba warstwa chmur zasnuła niebo (panele starego typu, polikrystaliczne, nie dawały takich możliwości). Dzięki temu bezpłatnym światłem możemy się cieszyć przez cały rok – nawet jesienią i zimą, gdy dni staną się krótsze.


Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Oczywiście, ważne jest też to, by urządzenie było wyposażone w wydajny akumulator, na przykład litowo-żelazowo-fosforanowy, który pozwoli zmagazynować odpowiednio dużo energii i wykorzystać ją w nocy, gdy będzie nam potrzebna.

 

Jeśli dodamy do tego wydajne diody LED, możemy się cieszyć z bezpłatnego światła na fasadzie domu, we wiacie garażowej, w altanie, na balkonie czy na podjeździe do garażu. I to bez dostępu do sieci energetycznej.


Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Czytaj również: Naświetlacze LED – energooszczędne rozwiązania przyszłości

 

Jednym z takich produktów jest oprawa solarna Steinel XSolar SOL-O z czujnikiem ruchu – mówi Radosław Szczebak, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk, ekspert branży oświetlenia LED i automatyki oświetleniowej. – Czujnik pozwala lampie automatycznie włączać się o zmroku i rozjaśniać do 100% za każdym razem, gdy wykryje ruch – dodaje.

 

Łapiemy energię na południu, wykorzystujemy na północy

O ile chmury nie są (jak już wiemy) barierą nie do przejścia, o tyle pewnym jest, że panel słoneczny skierowany na północ może nie ładować się do pełna. Jak sobie z tym poradzić? Topowi producenci oświetlenia proponują ciekawe, ale i zarazem proste rozwiązania – możliwość montowania paneli solarnych oraz LED niezależnie od siebie.


Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Tak działa na przykład oprawa Steinel XSolar L-S: monokrystaliczny panel solarny kierujemy na południe, a potem 6-metrowym przewodem z zestawu łączymy go z lampą zamocowaną w altanie czy we wiacie garażowej po stronie północnej. I mamy już pełną jasność na powierzchni do 30 m². Czujnik ruchu włączy diody LED, automatycznie po wykryciu ruchu – wyjaśnia ekspert z Lange Łukaszuk. – Jeśli natomiast chcemy oświetlić w podobny sposób podjazd do garażu, możemy sięgnąć po siostrzany model XSolar GL-S mocowany na specjalnym słupku – podpowiada.


Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Ważne też, by nasza solarna oprawa była odporna zarówno na wodę, jak i inne czynniki, choćby grad.

 

Dyskretne światło na ścieżki i rabatki

Promienie słoneczne za dnia dają życie naszym ogrodowym roślinom, ale w nocy też mogą się im przysłużyć. Jak? Oświetlają ścieżki tak, by nikt nie deptał w ciemnościach tam, gdzie mogłoby to zaszkodzić zieleni.

 

Rzecz jasna i one powinny być odporne zarówno na opady, jak i na inne czynniki zewnętrzne, np. lampa umieszczona w nawierzchni ścieżki wygląda znakomicie, ale musi być odporna na różne warunki atmosferyczne.


Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Czytaj również: Oświetlenie balkonu przedłużeniem domowej aranżacji

 

W tym przypadku znakomicie sprawdzi się oprawa solarna do podłoża Paulmann Cube LED 0,24W, IP67, która wytrzymuje obciążenie do 500 kilogramów – podpowiada Urszula Len, menadżer marki Paulmann. – Można ją bezpiecznie zamocować w podłożu i cieszyć się darmowym, subtelnym światłem na ścieżkach. Doskonałym jej uzupełnieniem jest lampa solarna Paulmann Ufo LED 0,2W IP44, którą na dodatek w razie potrzeby można przestawić w inne dowolne miejsce. Jest wyposażona w specjalny szpikulec, dzięki czemu można ją błyskawicznie zainstalować tam, gdzie tego potrzebujemy – wyjaśnia.  

 

Takie nowoczesne oprawy, które „posilają” się jedynie energią słoneczną, znakomicie sprawdzają się też jako lampy podświetlające w nocy numer domu. Wszystko to za darmo, ekologicznie i bez dostępu do prądu z sieci.


Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • zagospodarowanie działki Liczba postów: 49 Grupa: Zagospodaro... część ogrodu możesz przeznaczyć na palenisko ogrodowe. U nas stoi takie: https://www.cookking.pl/20-paleniska-ogr odowe Zdobi ogród i nie niszczy trawy. Jeśli c...
  • Na co należy zwrócić uwagę budując alejki ogrodowe... Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Szanowni Państwo, Altanę ogrodową można osadzić na specjalnych kotwach wykonanych ze stali nierdzewnej. Oprócz stabilnego posadowienia warto zwrócić uwagę na ja...
  • Odzież ochronna do pracy w ogrodzie Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Ja sprawiłam sobie super kaloszki bo mam duży ogród i bardzo dużo czasu tam spędzam wiec trzeba mieć coś porządnego. Wybrałam takie kalosze https://victorysgard...
  • Odzież robocza przyda się każdemu Liczba postów: 43 Grupa: Ogród i dzi... Wiadomo, że jak odzież robocza to musi być też solidna. Widziąłam, ze tutaj https://www.bhp-gabi.pl/k1,odziez-robocz a.html , mają bardzo duży wybór i wydaje mi....
  • pies ze schroniska Liczba postów: 131 Grupa: Nasze zwier... Wczoraj przeczytałem bardzo ciekawy artykuł https://mry.pl/10-duzych-i-najwiekszych- psow-swiata/ . Z tego artykułu bardzo dużo dowiedziałem się na temat najwięk...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16301 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >