Ochrona domu przed nieszczęśliwym zdarzeniem – wybieramy ubezpieczenie nieruchomości.

Ochrona domu przed nieszczęśliwym zdarzeniem – wybieramy ubezpieczenie nieruchomości.

Zainwestowaliśmy mnóstwo pieniędzy, żeby mieć własny, bezpieczny i komfortowy dom. Jednak nie wszystkie sytuacje losowe możemy przewidzieć i zawczasu się przed nimi zabezpieczyć. Nie żałujmy zatem pieniędzy na jego ubezpieczenie. Czytaj dalej

Przy wyborze zwróćmy uwagę na to, jakie zdarzenia obejmuje nasze standardowe ubezpieczenie, czy możliwe jest ewentualne dokupienie ochrony od innych zdarzeń i na jaki czas objęty jest nimi nasz dom.

Informacje podstawowe.

Podpisując umowę ubezpieczenia zwróćmy uwagę na terminy. Bardzo ważne jest do kiedy należy zapłacić pierwszą składkę ubezpieczeniową i na jakie okresy jest rozłożona. Zazwyczaj jednak można to zrobić z chwilą podpisania umowy – u agenta. W innym przypadku pamiętajmy, że dopóki tego nie zrobimy – ubezpieczenie nie jest ważne, nawet, jeśli umowa jest podpisana.

W ogólnych warunkach odnajdziemy także informacje od kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie odpowiedzialność. Zdarza się, że czas ten nie jest jednoznaczny z chwilą podpisania umowy i wpłacenia pierwszej składki. Niekiedy , przez pewien czas towarzystwo ponosi ograniczoną odpowiedzialność, a więc wyłącznie od określonych zdarzeń.

Wybierając ubezpieczenie nigdy nie kierujmy się jego ceną. W tym przypadku wątpliwe jest określenie „korzystny”. Zazwyczaj niska suma oznacza, że albo ubezpieczenie to jest niskie – w razie zdarzenia losowego dostaniemy odszkodowanie o wiele niższe niż wartość rzeczy zniszczonych, lub jego pakiet jest ograniczony.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe powinno przedstawić nam ogólne warunki swojej oferty. W nich są zawarte wszystkie niezbędne informacje jakie my i ubezpieczyciel musimy spełnić. Jeśli nie będziemy mogli zapoznać się z takim pismem, w ciągu 30 dni od podpisania umowy możemy od niej odstąpić.

Zakres ubezpieczenia.

Na spotkaniu z agentem wypytajmy go szczegółowo co i za jaką kwotę nam oferuje. Jednak to nie wszystko. Oprócz zakresu ubezpieczenia i ceny składki, dla nas najbardziej istotna powinna być informacja co i na jaką kwotę jest ubezpieczone. Ma to nas uchronić przed sytuacją, kiedy w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczenie nie będzie w stanie, nawet w części zrekompensować poniesionych strat. Pamiętajmy jednak, że im większa suma ubezpieczenia, tym większa będzie składka do zapłaty.

 

Ogólnie składa się on ono z trzech elementów:
- budynek mieszkalny – jego mury;
- wyposażenie mieszkania
- osoby trzecie, które mogą ucierpieć z powodu naszego zdarzenia (zalanie mieszkania, zwarcie instalacji w naszym mieszkaniu).

Oczywiście nie możemy się łudzić, że po latach eksploatacji za zniszczoną rzeczy otrzymamy tyle, ile za nią zapłaciliśmy, lub kiedy została określana jej wartość. Ubezpieczyciel wyliczy nam kwotę jaką otrzymamy na podstawie rachunku:

wartość odtworzenia – wartość rzeczywista = kwota odszkodowania

Wartość odtworzenia to taka, która pozwoli nam nabyć nową rzecz na miejsce zniszczonej, a kwota rzeczywista to zużycie przedmiotu do chwili zdarzenia.

Uwaga na szczegóły.


Niestety nie możemy być w pełni spokojni o nasz dobytek, nawet jeśli zdarzenie było objęte w ubezpieczeniu. Istnieją ubezpieczenia, które podają bardzo precyzyjnie do jakiej sytuacji musi dojść i jakie warunki trzeba spełnić, żeby odszkodowanie zostało nam wypłacone. Na przykład samo ubezpieczenie od skutków huraganu nie wystarczy – podana jest nawet prędkość wiatru pod którą ubezpieczyciel rozumie pojęcie huraganu. Tak samo musimy się liczyć z precyzyjnym określeniem powodzi, zalania czy pożaru.

Ubezpieczając się od zalania, musimy pamiętać też o takich zdarzeniach, jak: pozostawionych nieumyślnie otwartych kurkach, opadach atmosferycznych, cofnięcie się ścieków. Niekiedy nawet sprecyzowane jest e jaki sposób musi dojść do wycieku wody z akwarium (jeśli takie posiadamy), abyśmy otrzymali pieniądze z tytułu odszkodowania: - czy wyciek wystarczy, czy to musi być stłuczenie. Zwróćmy też uwagę na szczegóły dotyczące zalania w wyniku zniszczenia przedmiotów posiadających duże ilości wody – jak łóżko wodne, jeśli takie posiadamy. Zapamiętajmy też, że zalanie a powódź to dwie różne sytuacje.

Ubezpieczenie od pożaru, ognia i innych zdarzeń losowych. Tylko jakie to te inne?  Czy otrzymamy odszkodowanie, jeśli pożar wybuchł u sąsiadów, a my ucierpieliśmy w wyniku akcji gaśniczej – pozostała sadza na ścianach?

W wyniku burzy nie otrzymamy pieniędzy za spalony sprzęt jeśli ten nie był ubezpieczony. W tym wypadku ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za bezpośrednie oddziaływanie wyładowań na ubezpieczonej rzeczy. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam pieniędzy, jeśli doszuka się naszych zaniedbań w ochronie. Jeśli nie właściwie zabezpieczymy drzwi wejściowe zamkiem i drzwiami antywłamaniowymi, albo ich nie zamkniemy to trudno będzie nam uzyskać rekompensatę z tytułu włamania, jeśli do niego dojdzie.

 

Dokonując wyboru ubezpieczyciela sugerujmy się głównie jego zakresem odpowiedzialności. Pamiętajmy o zwracaniu uwagi na każde zdarzenie losowe – powódź, pożar, zalanie, wyładowania atmosferyczne, zniszczenia przez huragany, złamane konary. Pamiętajmy też o naszych materialnych dobrach – nie tylko domu jako budynku, ale i o jego wyposażeniu, i to każdym elemencie, zarówno stałym – jak płytki, czy okna, jak i ruchomym – jak meble. Pamiętajmy też by zabezpieczyć mienie osób trzecich. Najlepszym rozwiązaniem w podjęciu decyzji, komu zaufamy jest zapoznanie się z ofertą kilku najlepszych firm na rynku.

Źródło: budnet.pl
Autor: Joanna Perz/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Tak to prawda teraz takie instalacje fotowoltaiczne do popularne rozwiązanie. Jeśli się też nad tym zastanawiacie to wcześniej zobaczcie na stronę https://passi...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 409 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Opony na lato Liczba postów: 244 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 354 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Dezynfekcja- dozownik Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się jak najbardziej, istotne jest inwestowanie w skuteczne środki dezynfekujące. W przypadku dezynfekcji rąk polecam zainteresować się suszarką dostępną...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 302

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >