Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?

Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?

Przydomowe oczko wodne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – nawet niewielki zbiornik wzbogaca aranżację ogrodu, tworzy przestrzeń dla relaksu, a do tego poprawia mikroklimat panujący w pobliżu, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy budowie oczka i jak je uszczelnić? Czytaj dalej

 

Lockdown związany z epidemią koronawirusa sprawił, że wielu właścicieli domów i mieszkań na nowo spojrzało na swoje „cztery kąty” i zdecydowało się na przeprowadzenie metamorfozy wnętrz. Dotyczy to również zmiany najbliższego otoczenia budynku, w tym przydomowych ogrodów, o które postanowiliśmy zadbać jeszcze bardziej niż dotąd. Tego typu prace to nie tylko dobry sposób na poprawę wyglądu przestrzeni, lecz także kontakt z naturą, którego tak bardzo, zwłaszcza w większych miastach nam brakuje. Znakomitym urozmaiceniem strefy zieleni jest oczko wodne, które nawilża powietrze i korzystnie wpływa na sąsiadujące rośliny. Jak je założyć i zadbać o to, aby było szczelne?


Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?


Budowa krok po kroku

Oczko wodne sprawdzi się nawet w niewielkim ogrodzie. Jeśli powierzchnia zbiornika nie będzie przekraczać 30m2, to nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę – wystarczy odpowiednie zgłoszenie do starostwa powiatowego na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Warto dobrze zaplanować usytuowanie oczka, aby dobrać miejsce, w którym nie przebiegają żadne instalacje ani też korzenie drzew. Najlepsza będzie lokalizacja o zmiennej ekspozycji na słońce, dzięki czemu woda nadmiernie się nie nagrzeje, a jednocześnie rośliny w zbiorniku zyskają wystarczające warunki do rozwoju. Sąsiedztwo drzew zapewni z kolei pożądany cień, jednak nie powinny one także rosnąć zbyt blisko, gdyż liście wpadające do oczka mogą je zanieczyszczać. 


Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?

 

Czytaj również: Budowa oczka wodnego – jak wygląda zaplecze techniczne?


Do wyboru mamy różne techniki budowy – gotowe formy wykonane np. z polietylenu, wylewka z betonu czy też wyłożenie dna specjalną folią polietylenową lub PVC. Im głębszy zbiornik, tym mniejsze zachodzą w nim wahania temperatury i lepsze warunki dla procesów samooczyszczania się wody. Jeśli planujemy hodowlę ryb, to głębokość powinna wynosić co najmniej 1 m. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie oczka przy użyciu odpowiedniej folii, którą należy zakupić z zapasem pozwalającym później na wykonanie ok. 30 cm zakładów na brzegach.


Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?


Zaczynamy od przygotowania wykopu o wyznaczonych wcześniej wymiarach. W dnie najlepiej od razu wykonać wgłębienia, w których później będzie można umieścić doniczki z roślinami wodnymi. Krawędzie niecki powinny być uformowane pod odpowiednim kątem, co zapobiegnie osuwaniu się grunt, zaś z dołu trzeba usunąć kamienie i korzenie, które mogłyby uszkodzić folię. Przed jej montażem warto jeszcze położyć włókninę, która dodatkowo zabezpieczy oczko. Potem przystępujemy do wyłożenia folii, której nadmiar odcinamy, pozostawiając ok. 30 cm zakłady. Mocując ją na brzegach możemy posłużyć się dużymi kamieniami wzmocnionymi zaprawą cementową, a potem przysypać materiał żwirem, co zapewni ładne wykończenie i ochroni izolację przed promieniowaniem słonecznym.


Szczelny zbiornik

Kluczem dla satysfakcji z użytkowania oczka wodnego jest jego szczelność. Nawet niewielki przeciek może przecież zniweczyć nasz wysiłek włożony w budowę, więc warto starannie i dokładnie wykonać prace montażowe. Może się jednak zdarzyć, że folia ulegnie uszkodzeniu. Jakie rozwiązanie wówczas zastosować, aby szybko i sprawnie zaizolować zbiornik? Trwałe i elastyczne uszczelnienie zapewniają wyroby na bazie butylu. To materiał, który bardzo dobrze sprawdza się przy hydroizolacji – nie twardnieje, nie kruszy się, jest nietoksyczny i bardzo przyczepny do różnego rodzaju podłoży nawet w mokrym środowisku. – Wstęgi i sznury butylowe dostępne są w różnych wymiarach i profilach. Można je przycinać i bez problemu, niemal niczym plastelinę, dopasować do kształtu elementu, który wymaga zabezpieczenia. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża – powinno być ono suche i oczyszczone – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych. Wyroby na bazie butylu z powodzeniem stosowane są też przy uszczelnianiu takich konstrukcji, jak np. studnie czy odwodnienia, gdzie skutecznie zapobiegają powstawaniu przecieków.

 

Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?Fot. AIB sznur butylowy

Czytaj również: Przenośne palenisko ogrodowe - kiedy warto wybrać takie rozwiązanie?

 

Przydomowe oczko możemy również zasilać tzw. deszczówką. W takim przypadku konieczne jest jednak jej wcześniejsze oczyszczenie, gdyż może być zbyt kwaśna dla znajdujących się tam ryb oraz roślin. Urokliwy zbiornik wodny z pewnością wzbogaci ogrodową przestrzeń, a nam samym zapewni miejsce do relaksu w otoczeniu roślinności i nawilży powietrze.

 

Oczko wodne w ogrodzie - co warto wiedzieć zanim je wybudujemy?Fot. AIB wstęga butylowa
Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 93 Grupa: Ogród i dzi... Projekt ogrodu polecam zlecić firmie Magic Gardens. Skorzystałem z ich usług i jestem bardzo zadowolony z efektów realizacji projektu.
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 196 Grupa: Ogród i dzi... A czy ktoś z was robił sam na przykład plac zabaw dla dziecka ? Ja można powiedzieć, że spełniłem moje marzenie o przysłowiowym domku na drzewie i zrobiłem dla....
  • Donice ogrodowe Liczba postów: 34 Grupa: Zagospodaro... Donice ogrodowe znajdziecie w niniejszej ofercie: https://www.azallo.pl/doniczki
  • Fuga do kostki brukowej Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Może komuś z was przyda się namiar na firmę w Świdnicy https://pilar.net.pl/oferta/ w,której możemy zakupić najnowszej generacji sprzęt rolniczy i budowlany, ja...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17014 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >