Ogród i woda przeciw upałom

Ogród i woda przeciw upałom

Fale upałów od jakiegoś czasu mocno uprzykrzają życie. W kolejnych latach próżno liczyć na spadek średniej temperatury w miesiącach letnich. W mieście jest to problem, natomiast posiadając ogród, możemy poradzić sobie z tym dzięki konstrukcjom wodnym. Czytaj dalej

Natura i ochłoda dzięki oczku wodnemu

Każdy ogród prezentuje się okazalej dzięki dobrze wykonanemu oczku wodnemu. Wizualny odbiór to nie wszystko. Oczko wodne ma szereg zalet, którymi zdobywa serca posiadaczy ogrodów.

 

Przede wszystkim chłodzi. Woda w oczku wodnym nie jest oczywiście sztucznie podgrzewana jak w niektórych basenach. Najlepiej, jeśli jest usytuowane w zacienionym miejscu, co pozwala zachować odpowiedni mikroklimat i temperaturę. Może to być również przestrzeń wyjątkowo reprezentatywna, którą lubią domownicy.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Czytaj również: Bogactwo kamienia naturalnego w Twoim ogrodzie - zastosowanie łupka kamiennego w aranżacji posesji

 

Oczko wodne jest domem wielu zwierząt i tętni życiem. Więcej zieleni wynikającej z obecności roślin cieszy oko oraz relaksuje. Woda w ogrodzie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, przyspieszając regenerację organizmu.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Budowa oczka wodnego wcale nie należy do trudnych i może zostać przeprowadzona samodzielnie. Jeśli jest szczelne (wyłożone odpowiednią folią) i powierzchnia lustra wody nie przekracza 30 metrów kwadratowych, nie trzeba nawet starać się o żadne pozwolenie. W takim wypadku wystarczy zakupić odpowiednie materiały w specjalistycznym sklepie, a potem budować według własnej wizji.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Oczko wodne wiąże się z koniecznością konserwacji i wspomagania, by funkcjonowało prawidłowo. Sklepy takie jak plantica.pl oferują szereg produktów koniecznych do utrzymania oczka wodnego w dobrym stanie. Nie jest to trudne zadanie, zwłaszcza gdy zbiornik ma większą powierzchnię. Wówczas samoistnie zachodzą procesy utrzymujące oczko wodne w dobrej kondycji.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Sztuczny basen wciąż popularny

Bardziej popularnym od oczka wodnego rozwiązaniem jest sztuczny basen. Podobnie jak w poprzednim przypadku, jeśli lustro wody nie przekracza 30 metrów kwadratowych, nie trzeba pozwolenia na jego budowę. Konieczne jest, by basen był szczelny – rozwiązaniem są na przykład baseny murowane.

 

Przewagą basenu nad oczkiem wodnym jest oczywiście możliwość kąpieli. W czasie upałów można wskoczyć do wody i cieszyć się schłodzeniem organizmu. Omijają nas wówczas oczywiście walory oczka wodnego, czyli bliskość natury i cieszące oko rośliny. Jest to jednak rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie możliwość kąpieli.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Utrzymanie sztucznego basenu jest kosztowne. Zwłaszcza gdy chcemy cieszyć się krystalicznie czystą wodą. Wymaga to stosowania drogich środków chemicznych. Również sama budowa jest kosztowna. Basen o typowych wymiarach, czyli 8x4x2 metry to koszt rzędu 30-40 tysięcy złotych.

 

Trzeba również pamiętać o sezonowości basenów. Te zbudowane pod gołym niebem muszą być opróżnione przed nastaniem zimy.

 

Dwa w jednym? Staw kąpielowy

Ciekawym rozwiązaniem jest staw kąpielowy. Ten typ zbiornika wodnego zdobył swoją popularność w Australii czy krajach Europy Zachodniej. Ten sposób aranżacji wody w ogrodzie zawitał również do Polski. Łączy w sobie najlepsze cechy oczka wodnego i sztucznego basenu.

 

Ogród i woda przeciw upałom

 

Wygląda jak oczko wodne, pozwalając cieszyć się urokliwymi elementami natury. Stwarza jednak również możliwość kąpieli dzięki krystalicznie czystej wodzie. Nie wymaga jednak – w przeciwieństwie do sztucznego basenu – stosowania drogich środków chemicznych. Wszystkie filtry stosowane w stawie kąpielowym są zupełnie naturalne przy delikatnym wspomaganiu filtrów mechanicznych.

 

Trudnością przy budowie takiego stawu jest jego powierzchnia. By spełniał obie funkcje – zarówno kąpieliska, jak i oczka wodnego – musi mieć co najmniej 50 metrów kwadratowych powierzchni i być podzielony na strefę regeneracyjną oraz rekreacyjną.

 

Czytaj również: Czy szklarnia poliwęglanowa wyprze szklaną?

 

Ogród i woda przeciw upałom

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ochrona i konserwacja drewnianych mebli ogrodowych... Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli chodzi o meble ogrodowe i ich konserwację to podobie jak Ty stosuje Vidaron i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki pozwala uzyskać. Z tego co zauważyłem...
  • Najlepsze narzędzia ogrodowe Liczba postów: 151 Grupa: Ogród i dzi... Wysokiej jakości narzędzia ogrodowe możesz zamówić ze sklepu www.ogrod-dom.pl. Ja niedawno potrzebowałem nowej siekiery rozłupującej i sekatora do kwiatów. Narz...
  • Piękny ogród o każdej porze roku Liczba postów: 61 Grupa: Ogród i dzi... Ja znam bardzo fajną szkółkę od krzewów i zawsze tam kupuję rośliny do swojego ogrodu czy ba działkę do mamy z tej szkółki https://www.iglaki.agro.pl/. Poleca...
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 125 Grupa: Nasze zwier... Ja adoptowałam dwa kotki, najpierw jednego, po roku drugiego, zrobiliśmy socjalizację z izolacją i teraz się uwielbiają. Koty są wspaniałe
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 170 Grupa: Ogród i dzi... Nie można tutaj pominąć faktu, że ogród jest miejsce gdzie człowiek chętnie wypoczywa... Sama wiem to po sobie. Ja dlatego zastanawiam się na przyszły rok, czy....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16372 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >