Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną

Wczesną wiosną w ogrodzie, kiedy oprócz roślin zimozielonych oraz powszechnie lubianych iglaków wszystko jest jeszcze szarobure, warto wprowadzić do ogrodowych kompozycji kilka ozdobnych krzewów kwitnących na żółto. Szczególnie te, które rozkwitają bujnie jeszcze przed pojawieniem się liści na gałęziach, ponieważ ich energetyczne, złociste żółcienie ożywią ogród i dodadzą mu wigoru. Istnieje wiele gatunków krzewów z żółtymi kwiatkami oprócz popularnej forsycji. Godny polecenia jest złotlin japoński i rzadziej spotykany leszczynowiec chiński. Przedstawiamy krótką charakterystykę tych roślin.

 

Krzewy nie wymagają poza okresowym przycinaniem żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i są odporne na mróz odznaczają się długowiecznością.  Dobrze pielęgnowane rzadko chorują i rzadko są atakowane przez szkodniki. Żółto kwitnące krezwy doskonale będą się komponowały z zimozielonymi rododendronami, berberysami, bukszpanem oraz iglakami, ponieważ będą pięknie kontrastowały ze sobą. Najobficiej zakwitną w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym.

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /forsycja

 

Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia)

Ten bardzo popularny i zjawiskowo i bardzo obficie kwitnący krzew wzbudza zachwyt wczesną wiosną. Jeszcze na bezlistnych gałązkach, w kwietniu pojawiają się intensywnie żółte kwiaty. Liście intensywnie zielone. W zależności od odmiany dorasta do 3-4 m wys. i podobnie rozrasta się  w szerz. W niewielkich ogródkach warto posadzić odmianę „Maluch” dorastającą do 1m wys. charakteryzującą się bardzo powolnym wzrostem. 

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /forsycja

 

Po zakończonym kwitnieniu obcinamy stare pędy 3-4 letnie, w celu formowania kształtu rośliny i pobudzenia do gęstszego rozrostu. Rośnie na każdej żyznej, wilgotnej i dobrze przepuszczalnej.  Polecana do ogródków przydomowych, miejskich i parków. Sprawdzi się jako kwitnący żywopłot.

 

Czytaj również: Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – różowo kwitnący krzew na wiosnę

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /forsycja

 

Złotlin japoński (Kerria japonica)

Sztywno wyprostowany krzew z wieloma pędami dorastający do 1,5 – 2 m wys. i szerokości. Pędy zielone gładkie dekoracyjne również zimą. Liście jasnozielone. Pełne złoto żółte kwiaty pojawiają się na przełomie IV – V. Czasami powtarza kwitnienie w październiku. Toleruje wszystkie przepuszczalne lekko wilgotne gleby. Złotlin jest krzewem efektownym przez cały rok.

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /złotlin japoński

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /złotlin japoński

 

Leszczynowiec chiński (Corylopsis sinensis)

Zwany też zimową leszczyną albo pachnącą leszczyną to liściasty krzew o intensywnym prostopadłym poszyciu o dekoracyjnie wygiętych  łodygach dorastający w naszych warunkach do 3 m wys. i 2 m. szerokości po ok 10 -20 latach. W naturalnych warunkach występuje w Azji, w środkowo- wschodnich Chinach. Ten krzew nie tylko pięknie kwitnie bladożółtymi kwiatkami ale również pięknie pachnie. Jego ciemnozielone liście, jesienią przebarwiają się na złoto żółto Potrzebuje gleby kwaśnej, dobrze nawodnionej  i przepuszczalnej oraz miejsc słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Po przekwitnięciu koniecznie jest przycięcie starych pędów.

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /leszczynowiec chiński

 

Doskonale nadaje się do wysadzania w grupach i kompozycjach z innymi zwłaszcza zimozielonymi krzewami  na obrzeżach i w lasach, ale również sprawdzi się jako dekoracyjny soliter. 

 

Czytaj również: Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

 

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /leszczynowiec chiński

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną /leszczynowiec chiński

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15863 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >