Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium) ozdobna roślina zielna odtruwająca organizm

Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium) ozdobna roślina zielna odtruwająca organizm

Pieprzyca szerokolistna jest byliną wieloletnią, należącą do gatunku kapustowatych. To ciekawe lecznicze zioło i oryginalna roślina ozdobna. Wzniosła, sztywna, rozgałęziona łodyga dorasta 1-2 m wys. Liście owalne, lancetowate rozproszone po całej łodydze, krawędzie częściowo ząbkowane. Między górnymi a dolnymi liśćmi występują duże różnice w ich wielkości. Dolne osiągają długość ok 30 cm i 5-8 cm szerokości, górne natomiast 5-10 cm długości. Drobne białe kwiatki tworzą efektowne wiechy, kwitną od maja do końca lata i przyjemnie pachną miodem. Gatunek pochodzi z południowej Europy i Zachodniej Azji, gdzie najczęściej porasta brzegi potoków , tereny wzdłuż linii kolejowych, podmokłe rowy i pastwiska. Uprawiana w wielu rejonach świata.

 

Właściwości lecznicze posiada cała roślina. Najważniejsze z nich to działanie ogólnie odtruwające organizm. Duża zwartość siarki daje właściwości moczopędne, działanie grzybobójcze i poprawiające metabolizm trzustki.  Roślina w urologii ma zastosowanie w rozpuszczaniu kamieni nerkowych. Istnieją naturalne preparaty z ekstraktami z tej rośliny ale możemy ją uprawiać w ogródku i mieć ją w domu zawsze do dyspozycji.

 

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

 

Oprócz właściwości leczniczych pieprzyca ma wielu krajach zastosowanie w kuchni. Można ją spożywać na świeżo w sałatkach, ponieważ liście mają bardzo przyjemny ostry smak musztardy nieco przypominający wasabi.  Znajdzie też zastosowanie jako marynata do mięs i ryb, jej pikantny smak  podczas duszenia znika. 

 

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

 

Uprawa

Dostosuje się do wszystkich typów gleb, ale preferuje te o dużej wilgotności przy czym nie znosi podlewania. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale też w półcieniu. Jest mrozoodporna. Dobrze jest nawozić ją od czasu do czasu humusem ślimakobójczym lub jakimś rodzajem nawozu organicznego i nigdy nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

 

Czytaj również: Jakie kwiaty wybrać do rabaty z dominującym kolorem fioletowym?

 

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

 

Rozmnażanie

Rozmnaża się bardzo łatwo z nasion, często przez samosiew oraz przez kłącza, które najlepiej  jest wczesną wiosną odzielić od podłoża i przenieśc w nowe stanowisko. Przez swoją łatwość przystosowania do niemal każdych warunków jest w wielu rejonach świata uznana za gatunek inwazyjny. 

 

Czytaj również: Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) – dekoracyjna bylina idealna do kompozycji grupowych

 

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

PIEPRZYCA SZEROKOLISTNA (Lepidium latifolium)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 164 Grupa: Ogród i dzi... Inwestycja w ogród może nie jest opłacalna ale ja musiałem mieć stylowy i piękny ogród w którym będę wypoczywał i zaproszę na imprezę znajomych. Udało się taki....
  • Akwarium w domu Liczba postów: 16 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam kiedyś duże akwarium i szczerze, nie zdecydowałabym się na nie ponownie. Za dużo z nim roboty.
  • Wyjazdy - z psami czy bez Liczba postów: 45 Grupa: Nasze zwier... Mój pies jest tak do mnie przywiązany, że nie ma możliwości zostawić go na dłużej jak dzień. Wie, że zawsze śpi koło naszego łóżka, pozbawiony tej możliwości za...
  • Jaki powinien być podjazd? Liczba postów: 40 Grupa: Ogród i dzi... Myślę, że bardzo dobrym materiałem na wykonanie podjazdu jest kostka brukowa. Ja zamówiłem kostkę marki Vestone od firmy www.budwegplus.pl. Materiał charakteryz...
  • Siatki ogrodzeniowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi... Ja niedawno użyłem siatki ślimakowej do ogrodzenia ogródka. Siatkę ze stali nierdzewnej zamówiłem od firmy www.rozamet.pl. Ogrodzenie wyróżnia się wysoką wytrzy...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16297 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 129

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >