Popularność lokalizacji biurowych w państwach rozwijających się

Popularność lokalizacji biurowych w państwach rozwijających się

Miasta w krajach rozwijających się są równie atrakcyjnymi lokalizacjami biurowymi dla międzynarodowych najemców, jak światowe centra biznesowe na rynkach dojrzałych, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę CB Richard Ellis (CBRE).

 

Zgodnie z raportem CBRE Business Footprints. Global Office Locations 2011, który porównuje obecność 280 największych firm w 101 krajach i 232 miastach, 17 z 30 najpopularniejszych lokalizacji biurowych to miasta w krajach rozwijających się.

 

Czytaj również: Czy Polacy potrafią zadbać o środowisko?

 

W czasie zachodzących globalnych zmian ekonomicznych, pozytywne wyniki tych badań wzmacniają  znaczenie państw tzw. BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) oraz mniej rozwiniętych rynków, na międzynarodowej scenie biznesu.

 

Badania CBRE wskazują Szanghaj i Moskwę jako najpopularniejsze lokalizacje biznesowe wśród wszystkich rynków rozwijających się. Szanghaj wybrały na swoją siedzibę 172 firmy, co stanowi 61,4% wszystkich badanych najemców, natomiast w Moskwie swoje biura posiada 170 firm (60,7%).

 

 

Kolejną wysoko ocenianą lokalizacją jest Pekin, w którym siedziby ma 169 (60,4%) z 280 badanych firm.

 

Wysoka pozycja dwóch chińskich miast wynika z dwóch głównych czynników: ważne znaczenie Chin jako lokalizacji dla rynku off-shoring i sektora przemysłowego (który wymaga również obecności biur), a także rosnący status rynku konsumenckiego zarówno na towary wyprodukowane lokalnie, jak i dobra zagraniczne.

 

Inne miasta z szybko rozwijającego się rynku „BRIC”, które znalazły się wśród 30 najatrakcyjniejszych lokalizacji biznesowych na świecie, to Sao Paulo (52,1% wszystkich firm biorących udział w badaniu posiada swoje biura w tym mieście) i Bombaj (43,2%).

 

Czytaj również: Rekordowe przychody ze sprzedaży za drugi kwartał 2011

 

W ranking znalazły się również miasta z mniej rozwiniętych rynków, gdzie  obecność biur międzynarodowych firm stanowi również wysoki procent.

 

Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w CBRE powiedziała: „Warszawa zajmuje 5 miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w krajach rozwijających się. 150 (53,6%) z 280 badanych firm posiada swoje biura w stolicy Polski. W klasyfikacji ogólnej miast, w których swoje biura posiada najwięcej z badanych firm Warszawa uplasowała się na 12 pozycji, zaraz za Nowym Jorkiem (11 miejsce) i Paryżem (10).”

 

„To pokazuje, że Warszawa stała się jedynym z ważniejszych centrów biznesowych w Europie. Dla międzynarodowych korporacji, lokalizacja w Warszawie jest równie istotna jak w najbardziej zaawansowanych ekonomicznie stolicach i centrach biznesowych. W ślad za dużymi firmami będą podążać mniejsi gracze na rynku, co wskazuje na dalszy potencjał rozwojowy naszego kraju i Warszawy” – dodaje Joanna Mroczek.

 

 

Czytaj również: Taras istotnym czynnikiem podczas kupna mieszkania

 

Metodologia

 

Firmy biorące udział w badaniu: 300 największych firm wybrano (w oparciu o wysokość przychodów) na podstawie rankingu Fortune Global 500, który również wykorzystano jako bazę do kategoryzacji sektorów. Następnie lista firm została zweryfikowana i zmodyfikowana w celu upewnienia się, że zawiera największych najemców biurowych z wszystkich sektorów. Np. kancelarie prawne, które nie są uwzględnione w Fortune Global  500, zostały dodane do listy na potrzeby raportu.

 

Lista została stworzona z najważniejszych firm z każdego sektora, bez względu na lokalizację ich głównej siedziby. Oznacza to, że lista nie jest skomponowana w równych proporcjach z każdego regionu – podział wynosi w przybliżeniu 45:35:20 EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) : AMERYKA (Płn. i Płd.) : AZJA i PACYFIK.

 

Miasta biorące udział w badaniu: Dwa miasta o najwyższej populacji z każdego kraju zostały automatycznie dodane do listy badanych lokalizacji. Każde dodatkowe miasto o liczbie mieszkańców powyżej 5 milionów, które nie są pierwszym lub drugim miastem co do wielkości, zostały również uwzględnione. Zwiększyło to liczbę badanych miast w szczególności w Chinach, USA i Indiach.

 

2011-08-08
Źródło: CB Richard Ellis / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 393 Grupa: Trudne tema... Wydaje mi się że najlepiej wybrać taki samochód, który będzie bezpieczny i opłacalny. Przykładowo wymiana takich części jak katalizatory może sporo kosztować, w...
  • Opony na lato Liczba postów: 227 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads
  • Prezent dla dziecka Liczba postów: 233 Grupa: Trudne tema... Dla maluszka to ja poleca kupić śpiworki dla niemowlaka to super opcja. Dzieci je kochają. Są ciepłe wygodne i przytulne. Śpią w nich spokojnej i bezpieczniej....
  • Dobry producent palet Liczba postów: 26 Grupa: Trudne tema... Ja też mogę polecić ekstra namiar na firmę od palet i jest to firma https://starpal.pl/skup-palet/. Ja zamawiam u nich palety do naszego magazynu i potrzebujemy...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 329 Grupa: Trudne tema... Gdzie wesele? Najlepiej tam, gdzie się najbardziej podoba.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17308 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 236

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >