
Program MDM w Warszawie
Według danych, co czwarty lokal deweloperski jest ofertowany w Warszawie. To właśnie kondycja stołecznego rynku pierwotnego może przesądzić o sukcesie programu MDM – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Do programu MDM zakwalifikują się w pierwszym kwartale 2014 roku warszawskie mieszkania deweloperskie, których cena nie przekroczy 5864,65 zł/mkw. Jak to ograniczenie wygląda na tle warunków rynkowych panujących w Warszawie?
Czytaj również: Bliźniak, szeregowiec, dom wolnostojący - jaki rodzaj zabudowy wybierają Polacy
Najmniejsza luka w Białołęce, Wawrze i we Włochach
Niestety ale limit programu MDM przewidziany dla Warszawy jest o 26,03% niższy od przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania o powierzchni mniejszej niż 80 mkw. Przyglądając się zaś poszczególnym dzielnicom, wartości te wahają się od -4,18% do -103,22%.
Czytaj również: Czy jesień to dobry moment na budowę?
Największa rozbieżność występuje w prestiżowym Śródmieściu. Natomiast najbardziej realne wydaje się znalezienie mieszkania spełniającego kryteria MDM na terenie Białołęki, Wawra i Włoch. W tych dzielnicach różnica między limitem cenowym a średnim kosztem zakupu nowego mieszkania nie przekracza 10% - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Czytaj również: Spadek cen spowodował znaczny wzrost sprzedaży mieszkań
Mniej niż tysiąc mieszkań w Warszawie
Niestety w chwili obecnej różnica między limitem cenowym MDM-u dla Warszawy a poziomem cen na rynku pierwotnym powoduje, że podaż mieszkań kwalifikujących się do programu jest bardzo niewielka. Według danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że w chwili obecnej do programu kwalifikuje się 877 warszawskich mieszkań (uwzględniając ograniczenie metrażowe – 75 mkw.). Rodziny z trójką dzieci mogłyby wybierać spośród 980 warszawskich mieszkań, gdyż limit powierzchni w tym przypadku będzie nieco wyższy – 80 mkw.
Czytaj również: Jakie są najchętniej kupowane mieszkania?
Na ponad dwa miesiące przed rozpoczęciem MDM-u, w Warszawie raptem 6% mieszkań deweloperskich mogłoby zostać zakwalifikowanych do programu. Trudno uznać taki wynik za satysfakcjonujący.
Czytaj również: Jaka jest rola centrów handlowych?
Wydaje się więc, że to działania deweloperów wpłyną na zwiększenie podaży dotowanych lokali. Być może też inwestorzy zdecydują się na obniżenie ofertowych cen mieszkań, które w chwili obecnej kształtują się na poziomie 6 000 – 6 100 zł/mkw. Rozwiązaniem alternatywnym mogłoby być uwzględnienie negocjacyjnej obniżki w oficjalnej cenie lokalu (2-3%) – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 6000 Ekspertów, 500 Debat – XXXIV Forum Ekonomiczn... Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności
- Wakacje 2022 Liczba postów: 44 Grupa: Trudne tema... Nie raz zdarzyło mi się uniknąć stania w korkach dzięki kamerom miejskim. Na portalu Spot Cameras - kamery widokowe jest wiele transmisji na żywo także z polski...
- producent opakowań Liczba postów: 22 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukacie firmy zajmującej się produkcją wykrojników introligatorskich, to polecam firmę Big Plus https://bigplus.pl Są to specjaliści w produkcji wykrojni...
- Chemia gospodarcza Liczba postów: 41 Grupa: Trudne tema... Dużo rzeczy w dobrej cenie znajdziecie na https://iqterm.pl/ Sama bardzo często zamawiam u nich potrzebne rzeczy do domu
- Jak reklamować się w sieci? Liczba postów: 25 Grupa: Trudne tema... W dzisiejszych czasach reklama internetowa to nie tylko opcja, ale konieczność dla każdej firmy. Warto skorzystać z profesjonalnych metod, takich jak marketing....