Projektowanie ogrodu – lista artykułów

Aranżacja ogrodu - pomysły, inspiracje, porady

Ogród to miejsce wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi, zabawy. Najważniejszy jest jednak pomysł. Warto zainspirować się czasopismami ogrodniczymi lub zdjęciami w Internecie. Miłośnicy ogrodów pragną, aby ich azyl był najpiękniejszy. Jak zaaranżować ogród, aby był nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także funkcjonalny? Poznaj nasze wskazówki.

Bezpieczny i wygodny ogród – co jest w nim potrzebne?

Piękny i komfortowy ogród to chluba każdego właściciela. Stanowi idealne miejsce do wypoczynku oraz rekreacji, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Aby przyjemnie spędzać w nim czas, warto zadbać o stworzenie w pełni bezpiecznej przestrzeni. A do tego potrzeba rozmaitych urządzeń i instalacji. Jak zbudować odpowiednie warunki w ogrodach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Ogród zaprojektowany w odcieniach bieli - anielska rabata

Jednym z najprzyjemniejszych etapów projektowania ogrodu jest dobór kolorów kwiatów. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor w otoczeniu, którego czuje się dobrze. Tym razem zajmiemy się białym, którego wybór jest najlepszą opcją, kiedy mamy kłopot z podjęciem decyzji w wyborze kolorów. Biały będzie bezpieczny, ponieważ jest najbardziej uniwersalnym kolorem w ogrodach. Stanowi doskonałe tło i kontrast do każdego projektu. Jego prostota, minimalizm i elegancja nadadzą lekkości i świetlistości każdej kompozycji. Białe kwiaty obdarzą ogród estetyczną wytwornością i będą wyglądały zarówno ładnie w dużych łanach, jak i na małych rabatkach.

Jak zaplanować i w co wyposażyć plac zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzie?

Nasze dzieci w szczególny sposób odczuły izolację w domach. Ruch i kontakt z rówieśnikami jest im przecież niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dziś kiedy place zabaw i tereny rekreacyjno-sportowe funkcjonują jeszcze w ograniczonym zakresie, warto pomyśleć o stworzeniu „domowego” placu zabaw we własnym ogródku lub na działce. To wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Już samo planowanie i urządzanie „strefy tylko dla dzieci” będzie atrakcją i znakomitym zajęciem dla całej rodziny. Od czego więc zacząć? Na co zwrócić uwagę? Co powinno się znaleźć w przydomowym placu zabaw?

Jak zaaranżować fontannę w ogrodzie?

Ogród to miejsce, w którym w pogodne dni odpoczywamy po dniu pracy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc pomyśleć o stworzeniu w nim prawdziwej enklawy spokoju z kojącą zmysły fontanną.

Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

Ogród bez wątpienia jest wizytówką swoich właścicieli. Odpowiednio zaplanowany będzie ozdobą przez cały rok. Do najczęściej spotykanych gatunków roślin w polskich ogrodach należą iglaki. To one ożywiają ogród podczas zimy i są miejscem schronienia dla ptaków. Mnogość gatunków i zastosowań sprawia, że chętnie sadzimy je w ogrodzie, tym chętniej, że w porównaniu z innymi roślinami ich uprawa nie wymaga zbyt wiele pracy. Mogą tworzyć zielone ściany, kobierce, żywopłoty, kompozycje rabatowe oraz być ozdobą jako solitery.

Aranżacja żółtej rabaty kwiatowej z niebieską obwódką

Do jednych z najciekawszych etapów projektowania ogrodów należy wybór kolorów kwiatów. To one upiększają przestrzeń, zachwycają, przykuwają wzrok, kuszą owady i tworzą niepowtarzalną scenerię. Mnogość stylów ogrodowych i gatunków roślin pozwala nam zamienić ogród w oazę pełną zmieniających się akcentów barwnych. Starannie przygotowana rabata stanie się widowiskowym punktem ogrodu i wypełni powietrze zmysłową wonią kwiatów od wiosny do jesieni.

Jak przeprowadzić ogrodową metamorfozę i stworzyć praktyczną i atrakcyjną wizualnie przestrzeń?

Po zimowych miesiącach pewnie z przyjemnością spędzasz czas na świeżym powietrzu i dekorujesz przestrzeń wokół domu. Zrób to w sposób przemyślany – w końcu wiosną i latem większość czasu z pewnością będziesz spędzać w ogrodzie czy na tarasie. Ogród – szczególnie teraz – to azyl, miejsce odpoczynku, a często także ucieczki przed otaczającą rzeczywistością. Warto więc zadbać o jego aranżację, tak aby z przyjemnością spędzać w nim czas. Wystarczy tylko kilka elementów, aby to osiągnąć. Zobacz, jak w 3 prostych krokach przeprowadzić ogrodową metamorfozę.

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Pięknie zaaranżowane rabaty kwiatowe nadają ogrodom niepowtarzalny klimat. Każdy z nas ma swoje ulubione kwiaty i kolory, które chciałby podziwiać w swoim ogrodzie. Odrobina wiedzy ogrodniczej wystarczy, aby odmienić ogródek we własny kawałek raju na ziemi, pełen ulubionych roślin i kwiatów.

Jak samodzielnie stworzyć dekoracyjny skalniak w przydomowym ogródku?

Aranżacja ogrodu skalnego urozmaici każde założenie ogrodowe i wniesie do wnętrza ogrodu elementy natury tworząc dekorację przez cały sezon. Alpinaria, ogródki i rabaty skalne od wieków powstawały przy ogrodach pałacowych, w których uprawiano cenne rośliny górskie i rzadkie okazy roślin. Botanicy, zbieracze i wielbiciele przyrody doskonale wiedzieli jak odtworzyć dla roślin odpowiednie warunki do życia. Połączenie przyrody nieożywionej w postaci rozmaitych kamieni, bloków skalnych oraz roślin skalnych może stanowić piękną miniaturę naturalnego krajobrazu w naszym ogrodzie. Starannie zaplanowany skalniak może stać się prawdziwym dziełem sztuki ogrodniczej!


Stron: 15 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15813 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >