Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny

Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny

Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno-budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę?

„A...Symetria Umowy” autorstwa architekta Waldemara Jasiewicza ukazała się w listopadzie br. i od początku wywołuje duże zainteresowanie Czytelników. Trudno się dziwić - jest pierwszą na naszym rynku książką na temat procesu negocjacji
i podpisywania umowy o prace projektowe pomiędzy architektami a ich klientami, napisaną przez architekta-praktyka i opartą na autentycznych doświadczeniach polskiego rynku budowlanego.

W słowie wstępnym możemy m.in. przeczytać:  „A...Symetria Umowy” to książka prekursorska. W literaturze prawnej, jak i architektonicznej, problem umów o prace architektoniczne praktycznie nie występuje. Nieliczne pozycje poruszające ten problem, pisane są przez prawników, a więc z definicji „nie do czytania dla normalnego człowieka”.

Tymczasem problem istnieje. Klienci architekta nie zdają sobie sprawy ze złożoności i stopnia skomplikowania wykonywania zawodu architekta. Z kolei architekci, przez wrodzoną awersję do formalistyki, popełniają błędy natury prawnej, za które przychodzi im słono płacić.

„A...Symetria Umowy” w nietypowy sposób porusza aspekty prawne rządzące negocjacjami przed podpisaniem umowy na projekt architektoniczny. Autor, ze swadą i niezwykle przyjaznym językiem, omawia długą drogę do powstania projektu umowy planowanej inwestycji. Łatwość z jaką czyta się tę książkę zadziwia. Czytelnik praktycznie zapomina, że jej treść porusza i omawia bardzo trudne procesy prawne. Najciekawsze, że autorem jest architekt, a nie prawnik. Całość ilustrują anegdotyczne przykłady nie zawsze uczciwej współpracy pomiędzy architektem a jego klientem. Drastyczne, groteskowe, a czasami smutne w swojej wymowie nie przynoszą chluby żadnej ze stron, ośmieszając i obnażając przy okazji system zamówień publicznych, jak i nowobogacki świat biznesu. Jedno jest pewne. „A…Symetria Umowy” z całą pewnością nie spodoba się wszystkim. Dlaczego? Łatwo można przewidzieć. Z pewnością jest to niemal obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy cokolwiek mieli, mają, a już z całą pewnością będą mieć cokolwiek wspólnego z usługami projektowymi
i to niekoniecznie w specjalności architektonicznej. A więc dla  inwestorów, architektów, inżynierów budownictwa, prawników, urzędników, studentów architektury i prawa.

Ciekawostką dla Czytelników są także „złote myśli” – wiele krótkich, wartych zapamiętania porad przygotowanych osobno dla inwestorów (typu: „co myślą sobie architekci”), osobno dla architektów („co myślą sobie klienci”). 

I wreszcie najważniejsze: „A...SYMETRIA UMOWY” ZAWIERA WZóR UMOWY POMIęDZY ARCHITEKTEM A KLIENTEM.  Podsumowaniem książki jest przykładowy wzór uniwersalnej umowy, gwarantującej stronom symetryczną współpracę, bez ryzyka pominięcia istotnych punktów w trakcie negocjacji klient - architekt. Uniwersalność tego wzoru pozwala podpisać diametralnie różne kontrakty nawet na bliźniaczo do siebie podobne typy zleceń. I można to zrobić dla niemal każdego typu obiektów od domku jednorodzinnego zaczynając na spektakularnych zamówieniach o wielomilionowych budżetach kończąc.

Zawarty w książce wzór został w 2006 roku przyjęty przez Izbę Architektów RP jako rekomendowany wzór umowy
o wykonanie projektu architektonicznego.

Zainteresowanych zachęcamy do przeczytania fragmentów książki, które można znaleźć w poświęconym jej serwisie internetowym: www.asymetriaumowy.pl.

Źródło: ORIA MEDIA / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1247 Grupa: Inwestycje Z pewnością przy takich inwestycjach liczyć się będzie odpowiednie rozplanowanie i zakup niezbędnych do tego maszyn, nie jest to wcale mały wydatek.
  • Jak powinien wyglądać nowoczesny biurowiec? Liczba postów: 55 Grupa: Inwestycje Oczywiście serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą zarówno w zakresie mebli biurowych, sejfów, multimediów, czy także artykułów BHP które...
  • Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 97 Grupa: Inwestycje Zalezy chyba na co cię stać, ale i tak trzeba obie lokalizacje po prostu sprawdzić i się przekonać czy są warte ceny.
  • Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 110 Grupa: Inwestycje W mojej ocenie jeżeli szukacie dobrego dewelopera w Krakowie to tutaj na pewno warto wymienić https://lokum-deweloper.pl/oferta/krakow / ponieważ mają świetne lo...
  • Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 155 Grupa: Inwestycje Jeśli chodzi o Kraków, to nowe mieszkania Nowa Siewna już teraz cieszą się ogromną popularnością. To obecnie najszybciej rozwijającą się dzielnicą miasta, a co....

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 407

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >