Raport o budowie domów jednorodzinnych w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

Raport o budowie domów jednorodzinnych w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

Jak co roku serwis Oferteo.pl przygotował raport na podstawie analizy preferencji budowlanych Polaków. Wyniki tegorocznego badania pokazują, że w 2019 roku budowaliśmy mniejsze domy, na mniejszych działkach niż w poprzednich latach. Zwykle były to budynki parterowe, niepodpiwniczone, z garażem. Czytaj dalej

 

Budujemy na niedużych działkach

Wybór oraz zakup działki budowlanej to jeden z pierwszych etapów przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Według analizy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług budowlanych z ich dostawcami, w 2019 roku Polacy budowali domy najczęściej na działkach od 10 do 20 arów. Popularność działek takich rozmiarów co roku nieznacznie rośnie (38% w 2017, 41% w 2018 i 43% w 2019 roku). Często nasze domy stawiane są również na działkach o powierzchni liczącej od 5,1 do 10 arów (31% zapytań). 

 

Raport o budowie domów w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

 

Odsetek osób, które zdecydowały się na największe działki (ponad 30 arów) zauważalnie spada już od 2017 roku.

 

Polacy budują coraz mniejsze domy

Badania wskazują, że Polacy budują coraz mniejsze domy. W ubiegłym roku inwestorzy badani przez Oferteo.pl najczęściej decydowali się na budynki o powierzchni użytkowej między 101 a 150 m2. Taki metraż wskazywało aż 42% z nich. Był to więc najczęściej wybierany metraż w 2019 roku, mimo że jego popularność spadła o 9 punktów procentowych w stosunku do roku 2018. Nieduże domy do 100 m2 stawiał co trzeci badany. W tym przypadku widać wyraźny wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to na najmniejsze budynki decydowało się tylko 13% inwestorów. Konsekwentnie spada natomiast zainteresowanie największymi domami powyżej 200 m2, które w 2019 roku stawiało 9% badanych. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 12%.

 

Raport o budowie domów w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

 

 

Czytaj również: Nowe wymagania dyrektywy unijnej w sprawie budownictwa

 

Jeśli chodzi o liczbę pięter, to ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na parter z poddaszem użytkowym (55%). 27% postawiło dom parterowy, a 10% jednopiętrowy. Tegoroczna edycja „Raportu o budowie domów” pokazuje, że piwnice są w nowym budownictwie rzadkością. W ubiegłym roku swój dom podpiwniczyło tylko 9% badanych. W garaż wyposażonych jest natomiast aż 60% nowych budynków.


Bloczek komórkowy i cegła ceramiczna

W 2019 roku firmy budowlane najczęściej otrzymywały zlecenia doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego (28% zapytań) lub stanu deweloperskiego (27%). 52% domów powstało w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego, a 46% z cegły ceramicznej. Pozostałe 2% zapytań dotyczyło technologii szkieletowej lub kanadyjskiej. To spadek aż o 7 punktów procentowych w stosunku do roku 2018, kiedy to domy z drewna stanowiły aż 9% wszystkich powstających. 


Raport o budowie domów w Polsce - jaki metraże działek i domów są preferowane

 

Dominację cegły ceramicznej oraz bloczku komórkowego wśród materiałów budowlanych obserwujemy już od pierwszej edycji „Raportu o budowie domów”. Pokazuje to, jak niechętnie Polacy wyłamują się z obowiązujących już w budownictwie trendów zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. W tej tematyce inwestorzy cenią sobie przede wszystkim prostotę oraz sprawdzone rozwiązania.


Dach dwuspadowy 

W aż 69% domów, które powstały w 2019, zastosowano dach dwuspadowy. Na drugim miejscu znalazła się technologia wielospadowa, wybrana przez 14% budujących dom. Rzadziej stawiano na dach kopertowy (8%), płaski (5%) oraz jednospadowy (4%).

Do jego pokrycia w 44% przypadków wybierano blachodachówkę. To o 9 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym. Na wzroście popularności blachodachówki straciła dachówka ceramiczna, która spadła z pierwszego na drugie miejsce z wynikiem 39%. 8% inwestorów pokryło dach blachą, 7% dachówką cementową, a 2% karpiówką. 


Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 21 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2019 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

 

Czytaj również: Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne coraz chętniej montowane w polskich domach


Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


2020-01-30
Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • w trosce o samochód Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Pewnie też nieraz wam się też zdarzyła awaria podczas trasy etc. I zastanawialiście się teraz gdzie wybrać się do mechanika? Ja już wiem jak znaleźć szybko, dob...
  • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 621 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie fajnego salonu samochodowego to polecam https://www.hondaplaza.pl/pl/samochody.h tml
  • Czym zahamować wypadanie włosów? Liczba postów: 37 Grupa: Trudne tema... Na mnie żaden środek nie działa, włosy lecą z głowy jak spadochroniarze ___________ ferratum24.pl
  • Adwokat lub radca prawny w Łodzi od prawa budowlan... Liczba postów: 11 Grupa: Opinie Kancelaria oferująca się na stronie: https://www.makarska-kancelaria.pl/ ma dość szeroką ofertę, więc warto spróbować sięgnąć po poradę właśnie tutaj. Co prawda...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 304 Grupa: Trudne tema... Obawy przed „szkieletem” najczęściej opierają się nie na ignorancji. Jestem budowniczym i mogę odpowiedzialnie oświadczyć, że trwałość domu zależy od jakości ma...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15759 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >