Roboty budowlane. Czy w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą można określić procedury odbiorów prac budowlanych?

Roboty budowlane. Czy w umowie pomiędzy inwestorem a wykonawcą można określić procedury odbiorów prac budowlanych?

Przed przystąpieniem do prac budowlanych inwestor wraz z wykonawcą spisują umowę określając w niej co jest przedmiotem zamówienia, podają terminy ukończenia prac, określają przedstawicieli stron na placu budowy. Czy umowa może nakreślać procedury odbiorów?


Biorąc pod uwagę fakt, że w prawie budowlanym szczątkowo znormalizowano proces odbiorów w umowie poprzez odpowiednie zapisy zaznacza się konieczność dokonywania odbiorów w tym częściowych. W ten sposób inwestorzy zabezpieczają się  przed niechlujnymi oraz mało kompetentnymi wykonawcami zastrzegając sobie w umowie obowiązek powiadamiania ich o terminie wykonywania skomplikowanych robót. 

 

Procedury odbiorów częściowych uzależnione są od wielkości inwestycji, ilości robót, specjalnych wymagań stawianych konstrukcji, obiektowi itp. Bardzo często w umowie zawieranej między wykonawcą a inwestorem jest zapis na temat odbiorów częściowych – czy są wymagane czy nie i sposobu ich zgłaszania inwestorowi. 



W umowie przeważnie określa się:

 

- szczegółową procedurę odbiorów,

 

- kiedy i w jaki sposób wykonawca powinien wezwać inwestora do odbioru obiektu (np. pisemnie niezwłocznie po zakończeniu określonych etapów budowy lub po jej zakończeniu), 

 

- w jakim terminie inwestor ma dokonać odbioru ( np. w ciągu 2 dni od daty otrzymania wezwania),

 

- czas trwania odbioru,

 

-konieczność sporządzenia protokołu odbioru oraz ich formy (np. wypełnienie gotowych formularzy, wymienienie przedstawicieli stron upoważnionych do ich podpisywania),

 

- skutki nie podpisania protokołu,

 

- tryb postępowania, gdy zgłoszony do odbioru etap ma wady (usunięcie usterek i wad z podaniem terminu oraz ponowne zgłoszenie etapu do odbioru),

 

- skutki prawne uchybienia którejkolwiek ze stron swoim obowiązkom, które doprowadzi do uniemożliwienia dokonania odbioru w ustalonym terminie lub do jego opóźnienia.

 

 

Ze względu na fakt, że nie wszystkie wady, uchybienia oraz niestaranność przy wykonywaniu prac są widoczne na placu budowy a problemy mogą pojawić się w trakcie eksploatacji obiektu  w umowach o roboty budowlane strony zazwyczaj zastrzegają zabezpieczenie płatności roszczeń inwestora z tytuły nieprawidłowego realizowania umowy przez wykonawcę. Przybierają one formę: kaucji gwarancyjnej.



Kaucja gwarancyjna może stanowić określony w umowie odsetek wartości kontraktu (np. 7%), który zazwyczaj potrącany jest z faktur wystawianych przez wykonawcę i zatrzymywany przez inwestora. Kaucja ta jest często zabezpieczeniem należytego wykonania kontraktu zarówno podczas jego realizacji, jak i w okresie rękojmi i gwarancji. Roszczenia inwestora są realizowane poprzez dokonanie potrącenia należności z tytułu nienależytego wykonania umowy z kaucją zatrzymaną przez inwestora. Oświadczenie o potrąceniu powinno być złożone przez inwestora na piśmie.

 



W artykule wykorzystano fragmeny publikacji „Poradnik kierownika budowy” wydanej przez Wydawnictwo FORUM.

 

 


Źródło: Wydawnictwo Forum / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >