Rodzaje płotów do ogrodu - jaki wybrać?

Rodzaje płotów do ogrodu - jaki wybrać?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego prędzej czy później stanie przed wyborem odpowiedniego ogrodzenia do swojej posesji. Obok funkcji ochronnych ma ono także bardzo duże znaczenie estetyczne. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby jego materiał i design współgrał z wystrojem domu i ogrodu. Podpowiadamy, jaki rodzaj płotu wybrać. Czytaj dalej

Płoty lamelowe - lekkość i naturalność

Bardzo dobrym i popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem są płoty lamelowe. To nic innego jak tylko lekkie i estetyczne konstrukcje wykonane z naturalnego drewna. Świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach, jak i na patio czy dużych balkonach. Płot lamelowy prezentuje się świetnie zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz a przy odpowiedniej impregnacji jest w stanie służyć nam przez wiele długich lat. Płoty lamelowe mają bardzo wiele zalet. Doskonale chronią nasz dobytek, a przy tym stanowią bardzo efektywną ochronę przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów i postronnych osób spacerujących ulicami. 


Rodzaje płotów do ogrodu - jaki wybrać?

 

Ogrodzenia metalowe - czy warto się na nie zdecydować?

Popularną alternatywą dla drewnianych płotów są ogrodzenia z metalu. Kute ogrodzenia zaliczane są do wyrobów z kowalstwa artystycznego. Dużą zaletę z pewnością stanowi fakt, że możemy zamówić płoty z indywidualnymi wzorami lub zdecydować się na jeden z pięknych modeli dostępnych w katalogach. Metody, takie jak spawanie czy nitowanie na gorąco sprawiają, że metalowe ogrodzenia są niesamowicie odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście takie rozwiązania mają swoją cenę, istnieje jednak nieco tańsza alternatywa - płoty żeliwne. Takie ogrodzenia odlewa się w formach, a powierzchnię pokrywa farbą lub innym metalem co zapobiega korozji.

 

Czytaj również: Jak dopasować ogrodzenie do estetyki domu i posesji?

 

Rodzaje płotów do ogrodu - jaki wybrać?

Alternatywa - ogrodzenia ceramiczne i betonowe

Najpopularniejsze rozwiązania to ogrodzenia drewniane, płoty lamelowe lub metalowe. Istnieje jednak kilka bardzo niedocenianych powszechnie alternatyw. Możemy zdecydować się na ogrodzenia ceramiczne lub wykonane z betonu. Do budowy ogrodzenia z ceramiki możemy użyć różnego rodzaju cegieł. 

 

Świetnie sprawdzą się klinkierowe, licówki, ale także cegły rozbiórkowe. Gotowe ogrodzenie należy potraktować specjalnym preparatem, który uchroni cegły przed nasiąkaniem wodą. Doskonale nadaje się ono do dużych działek, które wymagają specjalnej ochrony. 


Rodzaje płotów do ogrodu - jaki wybrać?

 

Czytaj również: Jak ogrodzić posesję na pochyłym terenie?

 

Wiele osób ceni sobie właściwości betonowych ogrodzeń. Najczęściej wykorzystuje się prefabrykowane betonowe segmenty, które występują w formach litych lub ażurowych. Nie są to rozwiązania szczególnie estetyczne, mają jednak bardzo wyraźną zaletę - doskonale chronią posiadłość przed intruzami, a przy tym są niezwykle odporne na różnego rodzaju negatywne warunki atmosferyczne.

 

Jak widać mamy do wyboru wiele rodzajów ogrodzeń. Najbardziej ergonomiczne, praktyczne i lekkie są płoty lamelowe wykonane z naturalnego drewna. Miłośnicy estetyki i trwałości mogą zdecydować się na ogrodzenia metalowe, natomiast bardzo dużą odpornością i trwałością charakteryzują się nieco mniej efektowne płoty betonowe wykonane z betonowych segmentów.

 Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16317 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >