Trójmiejski rynek powierzchni biurowych

Trójmiejski rynek powierzchni biurowych

Podczas wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, międzynarodowa firma doradcza CBRE ogłosiła otwarcie swojego biura w Gdańsku.

 

Specjaliści CBRE zaprezentowali także wyniki najnowszego raportu o trójmiejskim rynku powierzchni biurowych. W związku z rosnącym zainteresowaniem międzynarodowych firm rynkiem nieruchomości w Gdańsku firma CBRE otworzyła tam swoje nowe biuro. Szefem nowego biura został Mariusz Wiśniewski (stanowisko Senior Property Negotiator), posiadający bogate doświadczenie na trójmiejskim rynku nieruchomości komercyjnych. Mariusz pracował jako dyrektor marketingu agencji INVESTGDA specjalizującej się w promocji gdańskich inwestycji deweloperskich. Mariusz specjalizuje się w doradztwie inwestycyjnym oraz obrocie nieruchomościami komercyjnymi. Ukończył Uniwersytet Gdański – Wydział Stosunków Międzynarodowych. Badania firmy CBRE pokazują, że Trójmiasto jest jednym najbardziej atrakcyjnych rynków w Polsce pod względem inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe, biurowe i handlowe.

 

Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce, powiedział: ‘Otwarcie biura w Gdańsku jest kolejnym krokiem w rozwoju firmy CBRE na polskim rynku i pozwala nam na rozszerzenie oferty naszych usług w tym regionie. Obecnie obserwujemy silny wzrost zainteresowania rynkiem trójmiejskim, szczególnie jako lokalizacji dla działań typu outsourcing i offshoring. Wiele firm wybrało Gdańsk na swoją główną siedzibę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.’

 

Czytaj również: Podsumowanie trzech kwartałów 2011 roku na rynku nowych nieruchomości mieszkaniowych

 

‘W ostatnim roku doradzaliśmy na terenie Trójmiasta w wielu transakcjach – m.in. pośredniczyliśmy w wynajmie biur dla takich firm jak TVN, Jeppesen (Boeing), Ericsson oraz Netia. Prowadziliśmy też badania rynku i opracowaliśmy studia opłacalności inwestycji dla wielu firm polskich i międzynarodowych zainteresowanych powierzchniami biurowymi, handlowymi oraz mieszkaniowymi. Obecnie zajmujemy się marketingiem i wynajmem projektu Arkońska Business Park.’ – dodał Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE. Otwarcie biura w Gdańsku wzmacnia pozycje firmy CBRE w Polsce i jest zapowiedzią otwarcia kolejnych biur regionalnych.

 

Mariusz Wiśniewski, Senior Property Negotiator oraz szef biura w Gdańsku powiedział: ‘Trójmiasto posiada duży potencjał inwestycyjny, jest aglomeracją o bogatej tradycji inwestycji międzynarodowych, dobrze zarządzanym, gdzie przyjemnie prowadzi się biznes. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach będzie rozwijał się równie dynamicznie i będziemy mogli doradzać przy największych transakcjach na tym rynku.’


Czytaj również: Podsumowanie roku rynku budowlanego

 

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście szacuje się na 365.000 metrów kwadratowych. Jest to czwarty największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ponad 60% całkowitej ilości powierzchni biurowych zlokalizowanych jest w Gdańsku. Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi obecnie 7% (25,500 m kw pozostaje do wynajęcia). Czynsz za powierzchnię biurową wynosi od 13 do 16 Euro za metr kwadratowy miesięcznie za najlepsze powierzchnie w Trójmieście. Średnie czynsze wahają się od 11 do 14 Euro za m kw za miesiąc.

 

Trójmiejski rynek nieruchomości charakteryzuje się bardzo silną pozycją lokalnych deweloperów takich jak Torus, Allcon Investment, Grupa Inwestycyjna Hossa, TPS czy Euro Styl. Obecnie w budowie jest 70.000 metrów kwadratowych nowoczesnych biur, a kolejnych 100.000 m kw jest w fazie planowania. Wiele firm działających w obszarze BPO otworzyło swoje siedziby w Gdańsku – Intel, IBM, First Data, Thomson Reuters, Nordea Bank czy Sony Pictures. Trójmiasto stanowi obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Polsce dla sektora BPO/SCC. BPO-business process outsourcing/offshoring, czyli outsourcing/offshoring procesów biznesowych to dostarczanie usług, dzięki wykorzystaniu Internetu. Dotyczy to w szczególności finansów i księgowości, usług prawnych, centrów kontaktowych, usług inżynieryjnych, analiz i badań rynku oraz przetwarzania danych, a także pomocy administracyjnej.

 

Czytaj również: Ile potrwa likwidacja deficytu mieszkaniowego?

 

Należy również podkreślić, że Trójmiasto specjalizuje się w przyciąganiu firm z obszaru tzw. KPO (Knowledge Process Offshoring), który jest nową, dynamicznie rozwijającą się formą procesów biznesowych opartych na zarządzaniu i dystrybucji wiedzy. KPO dotyczy usług, do których wytworzenia potrzebna jest specjalistyczna, ekspercka wiedza i obejmuje przede wszystkim usługi finansowe, business and market intelligence, usługi prawne i badawcze. Podstawowym celem nie jest jednak w tym przypadku oferowanie klientom oszczędności, lecz wysoka wartość dodana tworzona dla przedsiębiorstw.

 

Daniel Bienias dodaje: ‘Obecnie wprowadzamy na rynek jedną z największych na świecie firm oferujących studia wyższe on-line. Z naszego punktu widzenia, o przewadze konkurencyjnej Trójmiasta zadecydowała korzystna sytuacja na rynku nieruchomości w tym regionie. Trójmiasto okazało się jedynym regionem, w którym inwestor mógł rozważać aż 8 lokalizacji, gdzie możliwe było uzyskanie bardzo elastycznych warunków najmu.”

 

2011-12-02
Źródło: CBRE / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 284

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >