Utrzymują się tendencje wzrostowe w budownictwie obiektów magazynowych i przemysłowych

Utrzymują się tendencje wzrostowe w budownictwie obiektów magazynowych i przemysłowych

Nie tylko deweloperzy cieszą się z ożywienia w branży. Nowe centra logistyczne, rozbudowa parków przemysłowych i specjalnych stref ekonomicznych pokazują, że wciąż utrzymują się tendencje wzrostowe w budownictwie obiektów magazynowych i przemysłowych.

 

Jesienią br. zostaną otwarte gigantyczne centra logistyczne Amazon we Wrocławiu i Poznaniu, agencje rozwoju donoszą o rozbudowach wałbrzyskiej i słupskiej SSE. To tylko niektóre z ostatnich większych i mniejszych inwestycji logistycznych oraz przemysłowych, na których zyskują specjalistyczne gałęzie budownictwa.

 

 

Statystyki i optymistyczne prognozy

Raport GUS podsumowujący I półrocze 2014 roku na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju wykazał wzrost o 24,7% w budowie obiektów inżynierii wodnej i lądowej, a także wzrost w robotach budowlanych specjalistycznych. W strukturze budowlano-montażowej budynków niemieszkalnych tendencje wzrostowe zanotowano tylko w budowach obiektów magazynowych i przemysłowych (wzrost o 0,4%). Już w 2013 roku analitycy firmy PMR donosili, że pierwszy raz wartość rynku przemysłowego przerosła wartość rynku budownictwa drogowego. Prognozują także wzrost wartości rynku do 23 mld zł do końca tego roku i dobre perspektywy rozwoju na najbliższe 5 lat. Wzrośnie liczba inwestycji w branży energetycznej, przemyśle gazowym i petrochemicznym. Dobre wyniki notuje także produkcja w kubaturowym segmencie rynku magazynów i zbiorników przemysłowych. W ubiegłym roku oddano do użytkowania 945 budynków przemysłowych i 2305 budynków magazynowych, zbiorników i silosów.

 

Czytaj również: Ile gminy wydają na wodę i energię?

 

Nowe centra logistyczne i duży popyt na magazyny

Niewątpliwie magazyny światowego potentata e-handlu to największa dotychczasowa inwestycja, jednak od początku roku rozpoczęto budowę mniejszych powierzchni magazynowych. Odbiorcami są nie tylko firmy z branży e-commerce, ale także dystrybutorzy logistyczni i firmy produkcyjne posiadające własne zaplecze logistyczne. Według raportu firmy JLL podsumowującego „Rynek nieruchomości magazynowych po I półroczu 2014 roku” wzrosła aktywność inwestorów w tym sektorze budownictwa. Ponad 800 mkw jest w budowie. To najlepszy wynik od początku kryzysu w branży w 2008 roku. Wzrosło zainteresowanie wynajmem i budową obiektów logistycznych w okolicach Wrocławia i Poznania, ponadto stały, wysoki popyt utrzymuje się w województwie śląskim. Na Górnym Śląsku jest to związane z dużym zagęszczeniem firm przemysłowych i produkcyjnych skupionych w strefach ekonomicznych i parkach przemysłowych. – Na początku roku, w Śląskim Centrum Logistycznym w Gliwicach, uruchomiliśmy centrum magazynowo-dystrybucyjne. Dzięki temu usprawniliśmy transport kruszyw i bezpośredni kontakt z kontrahentami – mówi Andrzej Rams, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Sandmix.

 

Czytaj również: Mieszkania będą coraz droższe?

 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wspiera budowę, modernizację i rozwój centrów modernistycznych w ramach działania „Rozwój transportu intermodalnego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W perspektywie finansowej 2014-2020 rząd chce zwiększać liczbę terminali, dofinansować systemy satelitarne i optymalizując procesy transportowe, które skrócą czas dostawy i zwiększą bezpieczeństwo przewożonych materiałów.

2014-08-21
Źródło: Tilmann Schaffer / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Tak to prawda teraz takie instalacje fotowoltaiczne do popularne rozwiązanie. Jeśli się też nad tym zastanawiacie to wcześniej zobaczcie na stronę https://passi...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 409 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Opony na lato Liczba postów: 244 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 354 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Dezynfekcja- dozownik Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się jak najbardziej, istotne jest inwestowanie w skuteczne środki dezynfekujące. W przypadku dezynfekcji rąk polecam zainteresować się suszarką dostępną...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 297

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >