Wielka płyta cały czas na topie

Wielka płyta cały czas na topie

Okres, gdy budowano najwięcej budynków z wielkiej płyty przypada głównie na lata 70te i 80te ubiegłego wieku, kiedy to na masową skalę powstawały w naszym kraju wielkie, betonowe osiedla.

 

Jeszcze dziś można w takich miejscach spotkać charakterystyczne budynki – tzw. mrówkowce, które stanowią dom dla nawet kilkuset mieszkańców. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju obiekty spełniły w tamtym czasie swoje zadanie. Dzięki nim udało się, bowiem wydatnie zmniejszyć deficyt mieszkaniowy, w związku, z czym wielu Polaków z wyżu demograficznego mogło po raz pierwszy stać się posiadaczami własnego M.

 

Czytaj również: Segment rządzi na rynku mieszkaniowym


Obecnie lokale mieszkalne znajdujące się w takich budynkach nie spełniają jednak już dzisiejszych standardów i w coraz mniejszym stopniu odpowiadają bieżącym wymaganiom klientów, którzy szukają mieszkań o lepszym rozkładzie i funkcjonalności. Jako przyczynę należy w tym miejscu wymienić zarówno zastosowaną technologię, jak i sam wiek takich bloków, które mogą przekładać się choćby na wymóg częstych remontów i napraw. Ponadto główną wadą tego typu obiektów jest nagromadzenie zbyt dużej liczby ludzi na relatywnie niewielkiej przestrzeni, co również negatywnie odbija się na warunkach mieszkaniowych.

 

Czytaj również: Nieruchomości komercyjne w europie


W związku z tym nie należy się dziwić, że wspomniane mrówkowce obecnie są doceniane już tylko raczej przez pojedynczych miłośników tego rodzaju zabudowy, którzy zachwycają się ich masywną architekturą. U większości Polaków z kolei budzą one nienajlepsze skojarzenia. Z tego względu również deweloperzy wolą dzisiaj unikać budowy obiektów o podobnych gabarytach. Wprawdzie również i obecnie zdarzają się nowe budynki o porównywalnych rozmiarach, jednak stanowią one raczej wyjątek niż regułę. Po mimo faktu, że dzisiaj to cena odgrywa główną rolę w decyzjach dotyczących zakupu mieszkania, to jednak firmy z branży starają się raczej nie ryzykować budowy typowych mrówkowców, nawet w niskiej cenie.

 

Czytaj również: Czy polscy deweloperzy to potęga?


Taka inwestycja mogłaby, bowiem mieć problemy ze znalezieniem chętnych na zlokalizowane w niej lokale. Idąc tym tropem deweloperzy wolą postawić dwa mniejsze budynki obok siebie niż jeden większy. Podsumowując należy jednak zwrócić uwagę na kwestie finansowe – lokale mieszkalne usytuowane w blokach z wielkiej płyty są po prostu zazwyczaj tańsze od nowych mieszkań deweloperskich. W związku z tym często stanowią one jedyną szanse na własne M, zwłaszcza dla młodych Polaków. Względy finansowe sprawiają, więc, że po mimo swoich wad budynki z wielkiej płyty będą nam towarzyszyć jeszcze przez pewien czas.

 

2012-05-17
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17220 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 191

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >