Wymiana pieców na solary

Wymiana pieców na solary

Wrocławianie mogą wymienić węglowe piece na instalacje gazowe, elektryczne, solary albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dopłaty dla mieszkańców są możliwe dzięki wsparciu z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Czytaj dalej

We Wrocławiu i w regionie mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. Sytuację ma poprawić program „Kawka" finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

Ze stolicy Dolnego Śląska zniknie około tysiąca pieców opalanych węglem. Dzięki temu zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu.

 

- W wyniku realizacji programu we Wrocławiu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 3,6 tysiąca ton w ciągu roku - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 21,01 tony i PM2,5 o 19,88 tony w ciągu roku.

 

 

Czytaj również: Konkurs „Quarry Life Award” już na półmetku


 

 

 

Czytaj również: Konkurs dla architektów nabiera globalnego charakteru

 

 

Beneficjentem zadania jest Urząd Miejski Wrocławia. Wnioski należy składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia do 30 września.

W roku 2014 na wymianę pieców przeznaczono 4 mln złotych. Do 2018 r. na inwestycje, które poprawią atmosferę w mieście zostanie przeznaczonych jeszcze kolejne 16 mln zł. To pieniądze dla Kowalskiego, który jest właścicielem lub ma inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia.

 

Chętni mogą pozyskać dopłaty w wysokości do 70 proc. poniesionych kosztów. Jednak nie więcej niż 12 tys. zł na jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość w przypadku zmiany ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne, odnawialne źródło energii lub podłączenie do miejskiej sieci. Za każdy metr kw. powierzchni w przypadku montażu kolektora słonecznego oferowane jest 1000 zł. Przy wymianie palenisk węglowych dopłata w wysokości 12 tys. zł jest przeznaczona na każdy lokal, w budynkach w które będą ocieplane lub wymieniana stolarka okienna (te ostatnie prace tylko w domach wielorodzinnych).

 

Budżet wrocławskiego projektu na najbliższe 5 lat to 20 mln zł. W tym 9 mln zł to wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu (3 mln zł dotacji i 6 mln zł pożyczki). NFOŚiGW udzielił kolejne 9 mln dotacji. Pozostałe 2 mln zł to wkład Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

 

Oprócz Wrocławia finansowe wsparcie z Funduszy na walkę ze smogiem otrzymają także inne miasta, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń zanieczyszczeń. Jelenia Góra, Legnica, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda otrzymają łącznie około 15 mln zł. Duży poziom zanieczyszczeń wykazał regionalny monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Badania są finansowane przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

2014-07-25
Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szukam ubezpieczenia Liczba postów: 87 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia to koniecznie zerknij sobie tu https://www.damo.pl/news/307/Wlasny-bizn es-ubezpieczenia oni mają naprawdę szeroki wac...
  • Sprawdzony sklep z częściami Liczba postów: 286 Grupa: Trudne tema... Faktycznie warto kupować części, które są praktyczne, wytrzymałe, odporne na działanie warunków i intensywne użytkowanie. Jak chodzi o osprzęt dźwignicowy, traw...
  • alkomat Liczba postów: 52 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukasz sprawdzonego alkomatu to koniecznie zerknij sobie tu https://alkomaty.net.pl/ oni mają duży wybór i do tego na takich sprzętach nie ma co oszczęd...
  • Skuteczne dbanie o cerę Liczba postów: 25 Grupa: Trudne tema... Dziewczyny, jeśli któraś z Was jest z Warszawy, z czystym sumieniem mogę polecić Wam salon kosmetyczny https://metamorfozabemowo.pl/ - jestem zachwycona jakości...
  • jaki telefon? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Możecie polecić jakiś dobry telefon? Zależy mi na dobrym aparacie i żeby miał duży wyświetlacz, co myślicie o marce TCL?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16412 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >