Konkurs „Quarry Life Award” już na półmetku

Konkurs „Quarry Life Award” już na półmetku

Na półmetku konkursu „Quarry Life Award” promującego walory przyrodnicze terenów kopalnianych, odbyło się spotkanie naukowców z jurorami. Ochrona dzikich pszczół i gniewosza plamistego – niezwykle rzadkiego w Polsce węża dusiciela – to cele dwóch z pięciu realizowanych projektów badawczych w kraju. Uczestnicy konkursu organizowanego przez koncern HeidelbergCement walczą o nagrodę główną w wysokości 30 tys. euro!

 

Na pomoc przyrodzie

Realizowane w ramach konkursu „QLA” projekty badawcze są już na półmetku. Podczas spotkania na terenie kopalń uczestniczących w konkursie, z udziałem jury, naukowcy zaprezentowali postępy swoich prac. – W trakcie badań na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże” wyróżniliśmy 27 różnych gatunków pszczół. Rola tych owadów dla istnienia większości ekosystemów jest kluczowa, dlatego uważamy, że należy podjąć działania rekultywacyjne, służące poprawie ich siedlisk, np. dzięki nasadzaniu odpowiednich roślin – tłumaczył Marcin Sikora z wrocławskiego Stowarzyszenia „Natura i Człowiek", koordynator jednego z projektów „Quarry Life Award.

 


Naukowcy zaangażowani w projekt zajmują się także kompleksową inwentaryzacją płazów i gadów na terenie kopalni „Górażdże”, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gniewosza plamistego oraz analizą, której celem jest wykazanie, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk. Pozostałe prace badawcze biorące udział w konkursie dotyczą inwentaryzacji środowiska przyrodniczego terenów poeksploatacyjnych oraz waloryzacji występujących tam gatunków fauny i flory.

 

Czytaj również: Odział Dziecięcy w Morągu pełen kolorów

 

W pięciu finałowych projektach polskiej edycji konkursu, organizowanej przez Grupę Górażdże należącą do koncernu HeidelbergCement, uczestniczy 35 przyrodników. Są to: zespół z wrocławskiego Stowarzyszenia „Natura i Człowiek", zespół ze studenckich kół naukowych łączący młodych przyrodników i specjalistów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiciele Towarzystwa Herpetologicznego „Natrix” z Wrocławia, studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Damian Chmura z Uniwersytetu Śląskiego i Tadeusz Molenda z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku- Białej.

 

 

Uczestnicy polskiej edycji konkursu walczą o nagrody pieniężne, których pula wynosi 9,5 tys. euro. Każdy z pięciu polskich projektów bierze również udział w klasyfikacji międzynarodowej konkursu „QLA” i w przyszłości ma szansę ubiegać się o główną nagrodę w wysokości 30 tys. euro.

 

„QLA”

„Quarry Life Award” (w wolnym tłumaczeniu: odkryj pokłady natury) jest międzynarodowym konkursem, który ma na celu popularyzację walorów przyrodniczych terenów kopalni surowców mineralnych i poszukiwanie sposobów na ochronę ich bioróżnorodności. Obecnie realizowanych jest 110 projektów w 22 krajach na czterech kontynentach.

Czytaj również: Rusza akcja BEZPIECZNY NAJEM

 

Najlepsze projekty i dokonania młodych naukowców zostaną wykorzystane do prowadzenia bardziej efektywnych pod względem ochrony bioróżnorodności działań rekultywacyjnych. Krajowe projekty konkursowe przeprowadzane są w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” i dwóch kopalniach surowców mineralnych (Wójcice k. Nysy oraz Nowogród Bobrzański k. Zielonej Góry).

 

 

Ogłoszenie zwycięzcy polskiej edycji konkursu nastąpi podczas gali finałowej w listopadzie, natomiast międzynarodowej – w grudniu. Organizatorem „Quarry Life Award” jest koncern HeidelbergCement, którego częścią jest Grupa Górażdże. 

 


2014-07-27
Źródło: Royalbrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Informatyk do firmy Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... HRK https://hrk.pl/pl/it-contracting - lider w dziedzinie IT Contractingu. Ich firma specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań IT dla przedsiębior...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 786 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • sprawdzone środki na potencję Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jednym z rozwiązań na problem z erekcją są środki na potencję które można kupić w sklepie internetowym https://potencja.net.pl/ Zaglądając na ich stronę znajdzi...
  • Czy ufasz kasynie online? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Nic dziwnego, że mówią, że zanim zaufasz komuś lub czemuś, musisz to sprawdzić. Tak samo jest z kasynem – ważne jest, aby sprawdzić witrynę pod kątem licencji h...
  • tabletki na potencję Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Mogę Wam w temacie problemów z erekcją polecić rewelacyjny sklep internetowy https://potencja.net.pl/ W jego asortymencie znajdziecie wiele skutecznych tabletek...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 87

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >